loading

آموزش استفاده از توالت به کودک

آموزش استفاده از توالت به کودک

آموزش استفاده از توالت به کودک

چرا برخی از والدین، تا سنین آخر کودکی فرزندشان هم نمی توانند به کودک خود آموزش استفاده از توالت را بدهند؟ آموزش استفاده از توالت به کودک نکات خاصی دارد؟ در این مقاله و فیلم کوتاهی که برای شما آماده کرده ایم به این موضوع پرداخته ایم!

 سن مناسب آموزش استفاده از توالت به کودک

کودکان باهمدیگر تفاوت های اساسی دارند. به عنوان نمونه برخی از نوزادان در سنین ۶ ماهگی دندان در میاورند و برخی از آنها نیز در سنین بالاتر از یکسالگی! والدین آگاه می دانند، با توجه به شرایط جسمی هر فردی، سن تقویمی رشد دندان متفاوت است! تقریبا هیچ پدر و مادری هم از این موضوع نه خوشحال می شود و نه ناراحت! زیرا روالی طبیعی برای هر کودکی طی خواهد شد و داندان های شیری او کامل خواهد شد.

اما گاهی اوقات برخی از والدین در مورد سن گرفتن کودک از پوشک، دچار نگرانی می شوند! قبل از اینکه به ادامه مقاله بپردازیم، لطفا به این فیلم توجه فرمایید:

در مورد آموزش استفاده از توالت به کودک ، دو نکته حائز اهمیت است:

۱- آمادگی کودک

آمادگی جسمی در درجه اول قرار دارد! والدین آگاه، شرایط جسمانی کودک خود را میپذیرند و سعی میکنند، سن تکامل کودک خود، در این موضوع را بشناسند! (به عنوان مثال برخی کودکان از لحاظ قدی، بلندتر و برخی کوتاه تر خواهند شد، که هیچکدام نه حُسن است و نه عیب!)

کودکی که آماده یادگیری باشد، معمولا بهتر و سریعتر می تواند آموزش استفاده از توالت را یاد بگیرد! آمادگی برای یادگیری را اینگونه متوجه شوید:

 • کودک می تواند به اعضا بدن خود اشاره کند!
 • کودک می تواند وسایل ساده را جا به جا کند!
 • کودک معنی کلمات ساده را درک می کند!
 • کودک حرف های ساده والدین را گوش می دهد! (بلند شو، برو، بیا کنار من)
 • کودک می تواند اداهای ساده بزرگترها را دربیاورد! (شانه کردن، صحبت با موبایل، مسواک زدن ساده)

۲- آمادگی والدین

یکی از نکات بسیار مهم در آموزش استفاده توالت به کودک ، آمادگی والدین است!
والدین آگاه می دانند هر گونه مقایسه ای بین کودکان خود با همدیگر و یا دیگر کودکان، کاملا اشتباه است! لذا والدین، از اینکه فرزندشان نسبت به کودکان هم سن و سالِ در فامیل و یا خواهران و برادرانش، دیرتر تمایل به یادگیری آموزش توالت دارد، نگرانی به خود راه نمی دهند! در صورت بروز نگرانی والدین، آنها صبر و حوصله لازم را نخواهند داشت و ممکن است به روشهای معیوب تربیتی، از جمله:
 • اخم کردن
 • حرف زشت زدن
 • داد زدن
 • و تنبیه بدنی
روی بیاورند، که این خود آثار مخرب و ماندگاری در ذهن کودک به جای خواهد گذاشت!
نکته بعدی در مورد آمادگی والدین، آمادگی آنها به لحاظ فیزیکی و روحی است! بهتر است والدین در این شرایط نباشند:
 • در سفر نباشند!
 • در اوج شرایط کاری والدین نباشد!
 • در شرایط روحی و روانی نامناسب!
 • کسی از افراد خانواده در بستر بیماری نباشد!
 • والدین درگیر اسباب کشی و جستجو برای منزل جدید نباشند!
 • مساله حادی برای هیچکدام از افراد خانواده به وجود نیامده باشد!
ممکن است تمام شرایط مورد نیاز برای آرامش والدین مهیا نباشد! اما مساله اصلی این است؛
هر چه آرامش والدین بیشتر باشد، بهتر است!
 در اوایل یادگیری، امکان خطا از طرف کودک بسیار زیاد است! هر چه از آموزش استفاده از توالت به کودک بیشتر بگذرد، به احتمال بیشتری تعداد خطاها کاهش پیدا خواهد کرد! لذا نداشتن واکنش هیجانی بسیار مهم است! کودک ممکن است از دیدن واکنش هیجانی والدین دچار ترس و نگرانی شود و به همین دلیل مراحل یادگیری به تاخیر خواهد افتاد!

آموزش استفاده از توالت به کودک چگونه شروع می شود؟

هوشیار و آگاه باشید

نکته مهم و اساسی این است؛ قبل از مراحل رفتن به توالت و استفاده از سرویس بهداشتی، بهتر است درک کثیف کردن پوشک را به کودک آموزش دهید! هوشیار باشید، زمانی که یکی از این علائم را در کودک خود دیدید:
 • زمانی که کودک گوشه ای بی حرکت ایستاده است!
 • کودک در حال زور زدن است!
 • کودک از کثیف بودن پوشک خود احساس ناراحتی میکند!
 • و موضوعاتی شبیه به اینها
با او در این مورد صحبت کنید. پسرم/دخترم پی پی کردی؟! می خواهی بشورمت؟!
سعی کنید هرچه بیشتر به او در فهم موضوع کثیف کردن پوشک کمک کنید!
زبان خوش، نرمش، مهربانی را در این آموزش ها فراموش نکنید!
بعد پوشکش را عوض کنید. او را بشویید تا کم‌کم بفهمد این حسی که دارد، چیست. بچه‌هایی که حس دفع را می‌فهمند، زودتر موفق می‌شوند.

مدیریت ترس از توالت

اگر کودک، از رفت به توالت می ترسد! بسیار طبیعی است، کودک با جثه کوچک خود نسبت به چاه تولت (فرنگی یا سنتی) ممکن است احساس ترس کند! در این صورت لگنی کوچک که برای همین موضوع طراحی شده است و در بازار موجود است، تهیه کنید و کودک را با بازی با لگن عادت دهید، اجازه دهید با لباس و پوشک روی لگن بنشیند و در اتاق دفع و ادرار را تمرین کند.
نباید با حس ترس، آموزش استفاده از توالت به کودک را شروع کرد!
در ابتدای کار که کودک از چاه توالت حراس دارد، آموزش استفاده از لگن را در جایی دیگر (حمام) بدهید! سعی کنید برای کودک با بردن اسباب بازی خاطره خوبی بسازید!
ممکن است کودک حوصله نشستن روی لگن را نداشته باشد، در این صورت ایجاد جذابیت می تواند بی حوصلگی را کم کند! استفاده از ابزارها نامناسب را به هیچ عنوان توصیه نمیکنم! برخی از والدین، برای اینکه کودک دفع مدفوع داشته باشد به او جایزه می دهند، شنیدم، کودکی ۸ ساله برای دفع از والدین خود، ماشین کنترلی درخواست کرده بود!

برای استفاده از توالت، باید به کودک جایزه داد؟

انجام بازی های مختلف برای اینکه کودک به استفاده از لگن یا توالت تشویق شود را پیشنهاد می کنم ولی هر مدل جایزه دادن به کودک را توصیه نمی کنم! معمولا تشویق کردن، به صورت جایزه، ممکن است اثرات نامطلوبی به جا بگذارد! حمایت کردن و تشویق کردن عمل کودک را با دلیل بیشتر می پسندم! به عنوان مثال: آفرین دخترم/پسرم که پوشکت را کثیف نکردی (یا جیشت رو توی لگن کردی!) اینطوری هم پاهات نمی سوزه! هم بوی خوبی می دهی!

پیشنهاد میکنم برای احتیاجات اولیه کودک، از جمله غذا، توالت و غیره، به او جایزه ندهید!
بارها دیده شده است، کودکانی که برای غذا خوردن، حتی در سنین دبستان، از والدین خود باج می گیرند! آنها چون نگرانی والدین در مورد غذا خوردنشان را می دانند، از این ابزار برای کنترل والدین استفاده می کنند.
در طرف دیگر ماجرا، معمولا وقتی کودک درخواست والدین را اجابت نمی کند، مورد خشم و غضب پدر و مادر قرار می گیرد که این خود باعث از دست رفتن رابطه دوستانه خواهد شد.
به جای جایزه دادن، سعی کنید برآورده کردن احتیاجات درونی را امری ضروری و مفید برای سلامتی خودش جا بندازید!

چه زمانی از روز مناسب است؟

سعی کنید در ابتدای این آموزش، تعداد دفعات را زیاد و فاصله زمانی استفاده از توالت را کم کنید! معمولا زمان مناسب برای دفع مدفوع در کودکان بیشتر پس از خوردن غذا می باشد. سعی کنید حتما بعد از خوردن هر وعده غذایی (شیر، میوه، غذای اصلی و غیره) او را به توالت ببرید!
کودک را عادت‌ دهید ۳ بار در روز، ۱۰ دقیقه بعد از مصرف هر وعده غذایی ۵ تا ۱۰ دقیقه روی لگن بنشیند چون حرکات روده‌ بعد از غذا افزایش می‌یابد و به دفع مدفوع کمک می‌کند.
گاهی اوقات ممکن است کودک به دلایل پزشکی از دفع مدفوع امتناع کند! اگر کودک دارای یبوست است، سعی کنید ابتدا او را درمان کنید و از رژیم های غذایی مناسب تری استفاده کنید تا در دفع مدفوع به مشکلی برخورد نکند!
بسیاری از والدین می‌گویند کودک برای ادرار کردن به دستشویی می‌رود اما مدفوع را در پوشک می‌کند اما این روش درست نیست. باید همان موقع که بچه دارد در پوشک مدفوع می‌کند، سراغش بروید، لگن را ببرید و اسباب‌بازی مخصوص را تکان بدهید و او را به سمت لگن راهنمایی کنید. دقت کنید نباید با هیجان حرف بزنید، هیچ خوشحالی زیاد یا خشمی نباید در صدا یا رفتارتان باشد.
 • پاشو برو رو لگن پی‌پی کن
 • ببین خرگوش پلاستیکی‌ات داره صدا می‌کنه
 • بعدش که اومدی، با هم توپ‌بازی می‌کنیم
 • یا شکلات بهت میدم
والدین نباید در مورد دفع مدفوع در پوشک بی‌تفاوت باشند.

نکات پایانی در آموزش استفاده از توالت به کودک

گاهی اوقات والدین با هماهنگی همدیگر بعد از بروز خطا چنین حرفهایی می زنند:
 • مامانش! این جیش نکرده که، بچه همسایه بوده رو فرش جیش کرده!
 • دخترمون/پسرمون نبود کلاغه بود!
 • نمی دونم کی اینجا جیش کرده؟!
از به کار بردن چنین جملاتی بپرهیزید، زیرا کودک باید مسئولیت کارش را بپذیرد! پیشنهاد می کنم در این مواقع حتما از خود کودک برای نظافت محل کمک بگیرید! و در نهایت به او این گونه بگویید:
یادت رفت بگی، اگر تو توالت می رفتی، الان کثیف نبودی و مجبور نبودیم اینجا رو تمیز کنیم!
برای مدتی که فرزندتان تحت تعلیم است، تمهیداتی بیندیشید که آرامشتان را زیاد کند مثلا زیراندازهای رنگی قشنگ از جنس سفره درست کنید که در صورت ادرار یا مدفوع حین بازی، فرش و وسایلتان کثیف نشود. این زیراندازها را می‌توانید هنگام خواب یا مواقع مهمانی استفاده کنید که کودک روی آن بنشیند و به‌راحتی‌ قابل شستشو باشد و مشکلی پیش نیاید.
معمولا ابتدای آموزش، بچه ها در طول روز می توانند خود را کنترل کنند و بیشتر در شب به مشکل برمی خورند! این دست از کودکان بهتر است در طول شب، چند بار بیدار شوند و به توالت برده شوند!

تربیت-کودکفیلمهای کوتاه

آموزش استفاده از توالت به کودکاستفاده از توالتتربیت فرزندچگونه به کودک آموزش استفاده از توالت دهیمزمان مناسب استفاده از توالتسن مناسب از پوشک گرفتن

مهدی مقیم اسلاممشاهده نوشته ها

بسیار خوشحالم که به همراه یک تیم متخصص و دلسوز، مهارتهای همسردرای و تربیت کودک را به اشتراک می گذاریم، به امید شادی و طراوت بیشتر خانواده شما...

۷ دیدگاه

 • سلام و خسته نباشید مرسی از راهنماییتون من پسرم چند ماهه جیششو میره خ دسشویی میکنه ولی مدفوع توشلوارش میکنه بعد میگهه پی پی کردم ب هیچ عنوان حاضر نیس تو توالت خودش بشینه و میترسه الان دوسال و هفت ماهشه بنظرتون چکار کنم مرسی

  • با سلام خدمت شما همراه محترم!
   با توجه به اینکه متخصصین ارولوژی معتقدند، تکامل بخش تناسلی کودکان در سنین مختلف شکل می گیرد، لذا پیشنهاد می کنم از اینکه کودکتان در چه سنی بتواند به صورت مستقل از سرویس بهداشتی استفاده کند، نگران نشوید! شما سعی کنید فقط برای او آرامش ایجاد کنید تا از این طریق به تکامل فرزندتان بیشتر کمک کنید! در آخر هم از شما تقاضامندم به هیچ عنوان برای فرزندتان تنبیه یا تشویقی را در این مورد به کار نبرید! به عنوان آخرین نکته هم یادآوری می کنم که هر وقتی فرزندتان خودش دستشویی اش را گفت، کارش را با گفتن جمله: “چقدر خوب! الان جات تمیزتر و راحتتره!” تایید کنید!
   با احترام

 • سلام دختر من دوسال و ده ماهه است و شدیدا از دستشویی و حتی لگن و حمام برای ادرار کردن میترسه و خودشو نگه میداره هر راهی امتحان کردم جایزه و تشویق ولی فایده نداره یه بار دو ماه پیش اینکارو کردم فایده نداشت دوباره پوشکش کردم الان سه روزه دوباره شروع کردم ولی فایده نداره

  • با سلام و احترام
   تقریبا تا به الان هیچ کودکی را ندیده ام که مشکلات دفع را به صورت طولانی مدت داشته باشد، به شرط آنکه صبور باشیم و کارهای درست را انجام دهیم!
   لطفا فرزندتان را با هیچ کسی مقایسه نکنید، اگر او، فرزند دوم شماست، ممکن است این خطر برای شما وجود داشته باشد که با خود مرور کنید؛ فرزند اولم در دو سالگی بدون هیچ مشکلی دستشویی رفت و یا اینکه دخترخاله و پسر عمه اش هم بدون هیچ مشکلی تا یک سال و نیمگی مشکل دستشویی رفتنشان حل شد! مواظب باشید در این دام ها گرفتار نشوید!
   اجازه تکامل دستگاه ادراری او را بدهید و سعی کنید دلیل این ترس را دریافت کنید! احتمال اینکه از چیزی بترسد وجود دارد، چون کودک شما با تشویق و جایزه هم به این کار تحریک نمی شود، احتمالا با چیزی در توالت مشکل دارد!
   گام اول: عجله نکنید!
   گام دوم: دلایل ترسناک را بردارید!
   گام سوم: مهربانی خود (مادر بودنتان) را بیشتر کنید! (به او بگویید که اصلا نگران نباشد، محبت شما کم نخواهد شد)
   گام چهارم: در تمام مراحل از مقایسه کردن ذهنی و رفتاری و … پرهیز کنید !
   گام پنجم: اگر احساس کردید مراحل این کار خیلی طولانی شد، فرزند نازنین تان را به متخصص اورولوژی نشان دهید! (البته با توجه به توضیحات مختصری که دادید به نظر می رسد که نیازی به این کار نیست و فقط باید روی ذهن او کار کنید!

   با تلاش و امید، پیروز باشید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.