loading
اثرات ترس

اثرات ترس


اثرات ترس

اثرات ترس بر بدن انسان چیست؟ بسیاری از افراد، وقتی نمی دانند چه چیزی برایشان اتقاف افتاده است، ترسهای غیر ضروری را در خود ایجاد می کنند! عدم آگاهی از علائم ترس، سبب ایجاد ترسهایی با علائم بدنی شدید و واکنش های گریز از موقعیتهای ترس آور می شود و اقدامات احتیاطی مفرط؛ مانند داشتن قرصهای آرام بخش در کیف می شود.

اگر افراد درباره حالتهای طبیعیِ ترس، اطلاعاتی داشته باشند، همین اطلاعات به تنهایی میتواند ترس آنها را کاهش دهد! اگر کودک یا فرد نوجوانی که در سنین مدرسه است را به دلیل علائم جسمانی ناشی از ترس، مانند:

  • دل درد،

 

  • تهوع،

 

  • سرگیجه

 

 • و علائمی از این دست

از مدرسه به خانه بفرستیم یا با اطلاع دادن مداوم به مسئولین مدرسه که فرزندم بیمار است، روند رو به رشد فعالیتهای تحصیلی او را دچار آسیب کنیم، کار عاقلانه ای نکرده ایم.

یکی از راه های موثر این است که ترس را بشناسیم و روی ریشه های ترس کار کنیم!

در ادامه، راهنمایی های ملموس و مشخصی برای رویارویی بهتر با علائم جسمانی ناشی از ترس را خواهید دید!

اثرات ترس بر سیستم قلبی و عروق

ترس، ضربان قلب را تند می کند، کارکرد تلمبه قلب را افزایش می دهد و رگهای خونی آن را گشاد می کند. این امر باعث سریع شدن جریان گردش خون می شود. خون تا پنج برابر سریع تر در بدن پمپاژ می شود. اکسیژن و مواد غذایی، به ویژه قند در خون بیشتر می شوند تا بدن را برای مبارزه یا فرار آماده سازند.

 

ضربان قلب از میانگین ۷۰ ضربه به ۱۸۰ ضربه در دقیقه و یا بیشتر می تواند افزایش یابد!

ضربان قلب، هنگام بروز ترسِ حاد، ناگهان تند می شود. افزایش شدیدِ ضربان قلب در بسیاری از افرادی که دچار حالات ترس هستند، ترس از بروز حمله قلبی را افزایش می دهد؛ ترسی که کاملا بی پایه و اساس است!

سکته قلبی بر اثر انسداد کامل رگهای خونی قلب است؛ که در نتیجه آن بافت پشتی این رگها می میرد و از بین می رود.

افزایش ضربان قلب نه باعث بروز سکته است و نه می تواند مانع از آن گردد.

فشارخون بالا می رود

ترسها یا عصبانیتهای مفرط می توانند فشار بالای فرد را تا ۲۳۰ میلی متر جیوه افزایش دهند و او را به شدت نگران سازند. حالات مداوم ترس یا استرس هم می توانند بدون هیچ گونه علت جسمانی، فشار پایین فرد را حتی بالای ۹۰ قرار دهند؛ در این صورت وضعیت فرد در حالت بسیار بحرانی قرار می گیرد.

تغییر در نحوه توزیع خون در بدن

گردش خون هنگام بروز ترس، به شکل بهتری جریان می یابد، زیرا رگهای خونیِ هر یک از اندامهای بدن گشاد می شوند؛ اندامهایی چون:

  • کبد،

 

  • قلب،

 

  • عضلات

 

  • شش ها،

 

 • و ماهیچه های بدن به ویژه ماهیچه های بزرگی مانند عضله دو سر و عضله ران.

این مساله در موقعیتهای خطرناک برای حفظ بقا بسیار مهم است. و برعکس؛ جریان گردش خون در بخش هایی از بدن مانند:

  • معده،

 

  • روده
  • اندام های جنسی

 

 • و پوست

که فعالیت آنها در لحظات ترس، ضروری نیست از طریق تنگ شدن رگهای خونی، کاهش می یابد.

اثرات ترس بر قلب

اثرات ترس بر قلب

اگر فردی دارای پوستی سرد و رنگ پریده، دست ها و پاهایی یخ زده، همراه با گزگز انگشتان است یا دارای اختلالات گوارشی معده – روده ای همچون دل درد، کم شدن اشتها و کاهش عمل هضم می باشد، همه این مسائل می تواند ناشی از ترس یا استرس باشد.

اگر در موقعیت خطر امکان فرار نباشد و یا واکنش فرار سرکوب گردد، خون در ماهیچه ها انباشته می شود و خون کمی به قلب باز می گردد. این مساله می تواند به احساس سرگیجه و نهایتا بی هوشی فرد منجر شود.

اثرات ترس بر سیستم تنفس

افراد سالم، در زمان آرامش، ۱۳ تا ۱۵ بار در دقیقه نفس می کشند؛ اما این میزان در افرادی که دچار حالات ترس اند به دو برابر می رسد. تنفس افراد مزبور معمولا از راه دهان است؛ در واقع تنفس قفسه سینه ای انجام می شود.

 

تنفس صحیح و آرام باید از راه بینی و پرده دیافراگم صورت گیرد که به آن تنفس شکمی می گویند!

در این نوع تنفس، اکسیژن زیادی از راه دهان وارد و دی اکسید کربن زیادی خارج می شود. از آنجا که اکسیژن دریافتی بر اثر عدم تحرک به دی اکسید کردن تبدیل نمیشود، عدم تعادل میان مقدار اکسیژن و دی اکسید کردبن تشدید می گردد. تنفس سریع همچنین باعث انسداد رگهای خونی مغز می شود و به این صورت، میزان اکسیژن ورودی به مغز کاهش می یابد. این مساله باعث بروز:

  • سرگیجه،

 

  • احساس ترس از بی هوشی،

 

  • بروز احساس غیرواقعی بودن،

 

  • اختلالات تمرکزی

 

 • و بلوکه شدن قدرت تفکر می گردد

مسائلی که می تواند ترس فرد را تشدید کنند.

 

تمام این نارحتی ها با تنفس آرام و طبیعی از بین می رود.

احساس خفگی و فشردگی در گلو

هنگام واکنش به ترس، بخش فوقانی مری دچار انقباض و گرفتگی می شود. این حالت باعث ایجاد احساس تنگی و فشردگی در گلو می گردد؛ درست مانند زمانی که یک جسم خارجی در گلوی فرد گیر کرده باشد. این احساس به قورت دادن و فرو بردن مکرر آب دهان منجر می شود و در موارد بسیار شدید، حتی ممکن است فرد دچار ترس از خفگی گردد.

احساس ناگهانی خفگی یا فشردگی در گلو، می تواند جزء علائم ترس باشد! خوردن یا آشامیدن، احساس گرفتگی در گلو را به سرعت از بین می برد!

اثرات ترس احساس خفگی

اثرات ترس احساس خفگی

خشکی دهان

ترس، ترشح بزاق دهان را کاهش می دهد؛ زیرا انسان در شرایط ترس و استرس شدید اشتها ندارد و عمل هضم نیز انجام نمی شود.

اثرات ترس بر عضلات

ترس موجب انقباض عضلات و ماهیه های بدن می شود تا هنگام بروز خطر بتوانند واکنش سریعی نشان دهند. هشدارهای بی مورد و مکرر به انقباض دائمی عضلات و به دنبال آن، خستگی و کوفتگی بدن می انجامد. مادامی که تحرکی صورت نگیرد، انقباض عضلانی شدیدی به شکل لرزش و ناآرامی نمایان می شود.

درونی داغ و بیرونی سرد

ترس درجه حرارت درون بدن را افزایش می دهد، چون فرآیند سوخت و ساز بدن را تشدید می کند و از طرف دیگر با تنگ تر کردن رگهای خونی پوست، حرارت آن را می کاهد. پس از واکنش هشداردهنده، رگهای پوستی گشاد می شوند تا گرما را به محیط خارج منتقل کنند.

عرق سرد روی پیشانی و دست ها

غده های عرق بدن به منظور خنک کردن اندامهایی که سخت مشغول فعالیت اند، عرق بیشتری ترشح می کنند! به علاوه؛ پوست به دلیل کاهش جریان گردش خون رگهای پوستی در ترسهای حاد، به سرعت سرد می شود و روی آن عرق ظاهر می گردد. فرد هم به دلیل داشتن دست های سرد و پر عرق، معمولا از دست دادن با دیگران خودداری می کند.

اثرات ترس بر گوارش و سوخت و ساز

شدت سوخت و ساز بدن

متابولیسم (سوخت و ساز) بدن، تمامی روندهای شیمیایی سلولهای بدن را دربرمی گیرد! اکسیژن، مواد غذایی موجود در سلولهای بدن را میسوازند؛ طوریکه این مواد به گونه ای مفید و قابل استفاده درآیند!

ترس به جریان سوخت و ساز بدن سرعت می بخشد!

انرژی موجود در مرحله هشدار، از طریق هورمونهای غدد فوق کلیوی موجب بازسازی دوباره انرژی می شود! هورمونهای غده تیروئید نیز به طور هم زمان، فعالیت بیشتری می کنند و از طریق بالا بردن قدرت جذب اکسیژن سلولها باعث سرعت بخشیدن به متابولیسم بدن می گردند.

افزایش میزان قند خون

گلوکوز یا قند خون، سوخت بدن محسوب می گردد. قند اضافی در کبد ذخیره می شود تا در وقت نیاز، مورد استفاده قرار گیرد. ترس موجب افزایش تولید انسولین و انسولین نیز سبب پایین آمدن قند می شود. بنابراین، سیستم بدن قند بیشتری وارد خون می کند؛ طوری که میزان آن بالا برود. انسولین اغلب، بیش از اندازه وارد خون می شود. این مساله به مصرف سریع گلوکز منجر می شود و میزان قند خون را به شدت کاهش می دهد.

اگر شرایط ترس و استرس (قبل از جلسه امتحان) سبب کوری اشتهای فرد شود، ممکن است فرد را بر اثر کمبود قند، از درون دچار لرزش کند و در مجموع نیز او را از نظر جسمی به احساس بدحالی برساند.

کاهش اشتها و عمل هضم

ترس می تواند:

  • اسید معده کم کند!

 

  • جریان هضم غذا را کاهش دهد!

 

  • حرکت عضله مری را کاهش دهد!

 

  • جلوی فعالیت معده و روده را بگیرد!

 

 • رگهای اندامهای گوارشی را تنگ تر کند.

انرژی با این روش ذخیره میگردد و بدن برای نشان دادن واکنش مبارزه یا فرار به سرعت آماده می شود.

اثرات ترس بر گوارش

اثرات ترس بر گوارش

این حالت اغلب به شکل درد در بخش فوقانی شکم به صورت:

 • استفراغ
 • معده درد
 • دل آشوبی
 • ترش کردن
 • و آروغ زدن
 • بی اشتهایی
 • یا پر بودن سر معده
 • احساس سیری مفرط

و در بخش تحتانی شکم به صورت:

 • اسهال
 • یبوست
 • تحریک روده

بروز می کند!

افزایش فعالیت مثانه و روده

اندامهای مربوط به دفع، در زمان بروز ترس یا استرس طولانی مدت فعال می شوند! این احساس، نیاز به دفع ادرار و یا نیاز واقعی به دفع ادرار، همچنین احساس دفع مدفوع و یا اسهال می شود و این احساس را در فرد ایجاد می کند که گویا خودش را کثیف کرده است.

اگر فرد مدام به توالت می رود در حالیکه می داند واقعا نیازی به این کار ندارد، این امر می تواند بیانگر حالت انقباظ ناشی از ترس باشد!

برخی معتقدند که این حالت برای سبک شدن بدن برای بهتر واکنش نشان دادن در برابر خطرات احتمالی است!

دیگر اثرات ترس بر بدن

اشکال در دید

ترس باعث می شود مردمک چشم ها گشاد شود تا نور بیشتری وارد آنها شود! مردمک بزرگ شده به عبارتی یک سوراخ بزرگ برای عبور نور است که عمق دید را کاهش می دهد!

اختلالات بینایی خاص، مانند سیاهی رفتن چشم ها، چشمک زدن و جرقه زدن اطراف چشم ها، اغلب با حالات رزومره مردمکها و عدسی چشم ها ارتباط ندارد بلکه ارتباطش با اختلال جریان گردش خون در سفیدی چشم هاست که بر اثر فشار و استرس ایجاد می شود.

اثرات ترس بر بینایی

اثرات ترس بر بینایی

 

مهارت فردی

اثرات ترس بر اندام جنسیاثرات ترس بر بیناییاثرات ترس بر سیستم تنفساثرات ترس بر قلباثرات ترس بر گوارشترس و احساس خفگیترس و بی هوشیترس و خشکی دهانترس و دفع ادرار

مهدی مقیم اسلاممشاهده نوشته ها

بسیار خوشحالم که به همراه یک تیم متخصص و دلسوز، مهارتهای همسردرای و تربیت کودک را به اشتراک می گذاریم، به امید شادی و طراوت بیشتر خانواده شما...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.