loading
ازدواجمان را شورانگیز کنیم

ازدواجمان را شورانگیز کنیم


ازدواجمان را شورانگیز کنیم

آقای جان گاتمن در پژوهشی بسیار قوی، برای اینکه چگونه ازدواجمان را شورانگیز کنیم ، به این نتیجه رسیدند، آنچه زوج های راضی را از زوج های بدبخت جدا می سازد، تعادلی درست بین احساسات و رفتارهای مثبت و منفی شان نسبت به یکدیگر است. ایشان دریافتند که زوج هایی که ازدواج پایدار دارند، با نسبت جادویی ۵ به ۱ تعامل مثبت و منفی دارند. به زبانی ساده تر:

به ازای هر یک احساس منفی که در همسرمان ایجاد می کنیم، باید ۵ بار احساس مثبت در او ایجاد کنیم!

انواع زوجهای شورانگیز

زوج های دمدمی

این زوج ها زمان زیادی را صرف داد و فریاد می کنند، اما پنج برابر آن را صرف محبت کردن و جبران نمودن می کنند.

زوج های اعتبار بخش

این زوج ها میزان متعادلی تنش و میزان نامتعادلی شادی، محبت و گرمی دارند. این زوج ها تنش کمتری دارند ولی باز هم نسبت جادویی ۵ به ۱ را رعایت می کنند.

زوج های مشاجره گریز

این زوج های آرامتر، ممکن است به اندازه اواع دیگر ازدواج های پایدار، شور و حرارت نداشته باشند، اما انتقاد و توهین بسیار کمتری هم نشان می دهند. بازهم نسبت ۵ به ۱ رعایت می شود. البته این بار میزان تنش ها بسیار کمتر است لذا میزان احساسات مثبت هم کمتر خواهد شد.

فرمول جادویی ازدواج های شورانگیز

نسبت ۵ به ۱ را می توانید مانند PH خاک یا تعادل اسیدی و قلیایی بودن در نظر بگیرید که برای حاصلخیزی خاک حیاتی است. ازدواج شما برای شکوفا ساختن عشقتان، به مثبت نگری، بیشتر از منفی نگری نیاز دارد. بدون آن، رابطه تان در معرض خطر مرگ و تباهی قرار می گیرد. دقیقا مشابه حالتی که گیاهی در خاک بسیار اسیدی، شنی، یا بسیار خشک کاشته شود.

اگر فرمول جادویی را نمی دانید!

اگر این ویژگی ها در شما نیست، نگران نباشید!

محصولی را برای شما آماده کرده ایم (چه کار کنم همسرم به حرفم گوش دهد) که پیشنهاد می کنم اگر دوست دارید مهارت های صحبت کردن با همسرتان را در خود ارتقاء دهید، محصولی که برایتان آماده کرده ایم را استفاده کنید!

چه کار کنم همسرم به حرفم گوش دهد

راه کارهای عملی مثبت نگری

در این مقاله با به کار بردن تکنیک ها و کارهای عملی ساده، می توانید ازدواج خود را شورانگیز کنید.

۱- علاقه نشان دادن

به آنچه همسرتان می گوید، به طرز جدی علاقه نشان دهید!

مثال: همسرتان در مورد کامندی بی مسئولیت شکایت می کند که موجب شده او از اتوبوس جا بماند. شما با انرژی و احساس می گویید: واقعا این کار را کرد؟ باورم نمی شود که دوباره دیر آمد و تو مجبور شدی بمانی و اتوبوس را از دست بدهی!

۲- مهربان باشید

می توانید محبت تان را از طریق راه های خیلی بانمک و ظریف نشان دهید. 

مثال: نوازش کردن یا گرفتن دست ها هنگام تماشای تلویزیون، به هم پیچیدن پاهایتان هنگام خواندن روزنامه با هم. این گونه مهربانی های جسمانی خصوصیتی رضایت آمیز و لذت بخش دارد، شاید بتوان این مدل از لذت ها را با رفتن به مسافرت و لذت بردن از کنار آتش مقایسه کرد.

۳- توجه تان را نشان دهید

زمانهایی را ایجاد کنید، همسرتان متوجه شود، کسی که در مرکز توجه شما قرار دارد، فقط و فقط همسرتان است!

مثال: در حال خرید کردن به صورت اتفاقی از کنار گل فروشی رد می شوید، برای همسرتان گلهایی می خرید که دوست دارد. در فروشگاهی مشغول خرید هستید، برای همسرتان بستنی مورد علاقه اش را می خرید!

۴- قدردان باشید

قدردانی از هر موضوع کوچک و بزرگ را سرلوحه کار خود قرار دهید

مثال: از همسرتان به خاطر اینکه در مسافرتی طولانی رانندگی کرد، قدردانی کنید! از همسرتان به خاطر اینکه غذای مورد علاقه شما را تهیه کرده است، قدردانی کنید! در طول روز به راحتی می توانید بیش از ۱۰۰ موضوع برای قدردانی از همسر پیدا کنید! بعد از مدتی، موضوعات زیادی برای قدردانی از همسر پیدا خواهید کرد.

۵- نگرانی خود را نشان دهید

وقتی همسرتان در مورد مساله ای ناراحت کننده و خاص صحبت می کند، ناراحتی خود را نشان دهید!

مثال: وقتی همسرتان غمگین یا مضطرب است، از او حمایت کنید! “شغل تو واقعا دارد افسرده ات می کند و این موضوع مرا آزار می دهد. مشکلت را به من بگو!”

۶- همدل باشید

همدلی نشان دادن انعکاس عاطفی به همسرتان است. 

مثال: از طریق حالت چهره، می توایند نشان دهید، آنچه را او احساس می کند، درک و احساس می کنید! در همدلی نمی توان تقلب کرد! اگر بدون صداقت بگویید چه احساسی دارید، همسرتان نشانه عاطفی دروغین را متوجه می شود!

همدلیِ بیشتر، یعنی اینکه از درک شدنش حرفی بزنید، مثلا: “وای، وقتی این را گفت واقعا ناراحت شدی، نه؟”

۷- پذیرا باشید

حتی اگر همسرتان مطلبی می گوید که قبول ندارید، به او بگویید که حرفش مهم و قابل احترامه!

مثال: وقتی همسرتان صحبت می کند با گفتن کلماتی همچون؛ می فهمم، آره، درسته و غیره، به حرفهای او احترام بگذارید و او را متوجه کنید که پذیرای حرفهایش هستید. در آخر مکالمه (مشاجره) با خلاصه کردن حرفهای او، به نوعی پذیرش حرفهایش را منتقل می کنید. فراموش نکنید؛ پذیرش با قبول کردن صحبت های همسرتان متفاوت است.

۸- بذله گو باشید

سربه سر گذاشتن، شوخی کردن، مسخره بازی و قیل و قال کردن محترمانه، بسیار تقویت کننده است

اگر شما مانند بیشتر زوج ها، شوخی هایی خصوصی دارید که فقط بین شماست، این گونه شوخی ها نه تنها راهی برای خوش گذراندن، بلکه نشانگر پیوند صمیمی و خاص میان شماست. اگر همسرتان این شوخی ها را جالب نمی داند، مراقب باشید؛ این حرکتی ستیزه جویانه است، نه بذله گویانه!

۹- شادی را تقسیم کنید

وقتی احساس خوشحالی می کنید و هیجان دارید، اجازه دهید همسرتان هم از ماجرا مطلع باشد.

مثال: اگر سرکار روز خوبی را گذراندید، این موضوع را به همسرتان منتقل کنید! اگر از رفتن به مدرسه فرزندتان احساس غرور کردید این موضوع را به همسرتان منتقل کنید!

انتقال احساس شادی، می تواند شور و نشاط ازدواج شما با بهبود بخشد!

به نظر می رسد اگر کاری برای بهتر کردن اوضاع در ازدواجتان انجام ندهید و کار اشتباهی هم در مورد همسرتان و ازدواجتان انجام ندهید، بازهم ازدواجتان با گذشت زمان روبه بدتر شدن پیش می رود. برای رسیدن به محیط عاطفی متعادل باید تلاش کنید در طول روز به همسرتان فکر کنید، بیندیشید که چگونه می توانید خوب را به بهتر تبدیل کنید و حرکت مثبتی انجام دهید!

تقویت کننده های اصلی ازدواج: عشق و احترام

آقای جان گاتمن در کتاب موفقیت یا شکست در ازدواج عنوان می کند؛ ما در مطالعه مان روی ازدواج های دراز مدت، زوج هایی را با پیشینه های بسیار متفاوت انتخاب کردیم که بیست تا چهل سال با همدیگر زندگی کرده بودند. با وجود تفاوت های گسترده در شغل و روش زندگی، شباهت چشمگیری را میان لحن گفتگوهایشان پیدا کردیم. هر سبک ازدواجی را که پیش گرفته باشند؛

حرفها و مکالماتشان، اغلب حاوی دو احساس نهفته و قوی اساسی است: عشق و احترام

وقتی بگو مگو و مشاجره پیش می آید، هریک به دیدگاههای طرف مقابل توجه نشان می دهند.

افرادی که عشق و احترام را سرلوحه مکالماتشان قرار داده اند، همدلی و همفکری بسیاری نسبت به هم نشان می دهند. وقتی یکی از آنها بیمار می شود، دیگری میزان متناسبی پرستاری و حمایت ارائه می کند. آنان همچنین برای یکدیگر پناهگاهی در قبال مشکلات و اهانت های روزمره بیرون از منزل هستند. بسیار پیش می آید که بگویند:

  • واقعا متاسف شدم که گزارش فروشت از حافظه کامپیوتر پاک شده است!
  • معلوم است رئیست استعداد پنهان تو را دست کم می گیرد
  • به نظرم در مواجهه با آن ارباب رجوع بی ادب رفتار خیلی خوبی داشتی!

ازدواج شما چگونه است؟ شما و همسرتان از فرصت ها استفاده می کنید تا پیوسته عشق و احترامتان را به هم نشان دهید؟ این احساسات در رابطه شما چگونه نمایش داده می شود؟

مهارت فردیهمسرداری

ازدواجازدواج شورانگیزبذله گو باشیدبذله گوییزوج اعتبار بخشزوج دمدمیزوج مشاجره گریزشادیعلاقه مندیقدردانیقدردانی از همسرمهارت زندگیمهارت های زندگیمهارتهای زندگیمهربانهمدل باشیدهمدلی

مهدی مقیم اسلاممشاهده نوشته ها

بسیار خوشحالم که به همراه یک تیم متخصص و دلسوز، مهارتهای همسردرای و تربیت کودک را به اشتراک می گذاریم، به امید شادی و طراوت بیشتر خانواده شما...

۴ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.