loading
ازدواج موفقیت آمیز

ازدواج موفقیت آمیز

به نظر من هیچ راه ساده ای برای داشتن یک زندگی شاد و موفق وجود ندارد! برایم جالب است که تقریبا تمام پدر و مادر ها، فرزندان خود را به تحصیل تشویق میکنند برای اینکه میدانند رفتن به دانشگاه معتبر، اتفاقی به دست نمی آید و نیازمند زحمت و تلاش است. اما چرا بیشتر وقتها ازدواج موفقیت آمیز را به شانس و اقبال نسبت میدهند؟

شاهد مثال این مطلب هم اینکه بارها شنیده ایم که می گویند؛

ازدواج هندانه دربسته است. باید ببینی شانست چی درمیاد!

من معتقدم همانطور که موفقیت در تحصیل، زندگی شغلی و تمام موضوعاتی از این قبیل، نیازمند تلاش زیاد و زحمتهای بی پایان است، ازدواج موفقیت آمیز هم نیازمند آموزش، تمرین و تلاش زیاد و بی پایان است.

ازدواج موفقیت آمیز

لطفا به پژوهشی که در ادامه می آید، توجه کنید!

تلاش عامل موفقیت

در سال ۱۹۹۰، گروهی از روان شناسان به سرپرستی اریکسون مطالعه ای انجام دادند. در این مطالعه دانش آموزان مدرسه ویولن به سه گروه تقسیم شدند. در اولین گروه، بچه هایی که دارای استعداد کافی برای تک نوازی در گروه های بین المللی بودند، قرار گرفتند. در گروه دوم، کسانی قرار داده شدند که در این زمینه استعداد نسبتا خوبی داشتند. در سومین گروه، کسانی که به نظر می رسید هرگز به مراحل حرفه ای نخواهند رسید و انتظار می رفت که حداکثر مربی موسیقی مدارس دولتی شوند، قرار گرفتند.

آنگاه از همه آنها این سوال پرسیده شد:

“از اولین باری که دست به ویولن زده اید تاکنون چند ساعت تمرین کرده اید؟”

همه افراد در هر سه گروه، نوازندگی ویولن را از حدود ۵ سالگی شروع کرده و در چند سال اول، همگی تقریبا به یک اندازه و حدود ۲ یا ۳ ساعت در هفته تمرین کرده بودند. اما وقتی آن ها به حدود ۸ سالگی رسیده بودند، تفاوت واقعی شروع شد. بچه هایی که در آن سنین بیش از دیگران تمرین کرده بودند، حالا بهترین های کلاس بودند؛ این دسته ۶ ساعت در هفته تا ۹ سالگی، ۸ ساعت در هفته تا ۱۲ سالگی، ۱۶ ساعت در هفته تا ۱۴ سالگی و بیشتر و بیشتر و تا هنگامی که به بیست سالگی رسیده بودند به راحتی بیش از ۳۰ ساعت در هفته تمرین می کردند.

قانون ۱۰ هزار ساعت!

  • در حقیقت دسته ی برتر نوازنده های ویولن تا این سن، ده هزار ساعت تمرین کرده بودند
  • در صورتی که دسته دوم هشت هزار ساعت
  • و دسته سوم که مربیان آینده موسیقی در مدارس می شوند، فقط حدود چهار هزار ساعت تمرین کرده بودند.

اریکسون و همکارانش پیانیستهای آماتور را با پیانیستهای حرفه ای مقایسه نموده و به نتایج مشابه دست یافتند!

  • آماتورها در دوران کودکی هرگز بیش از ۳ ساعت در هفته تمرین نکرده بودند! و تا سن بیست سالگی در مجموع دو هزار ساعت تمرین داشتند.
  • اما حرفه ای ها دائما بر ساعات تمرین خویش افزوده بودند! و تا سن بیست سالگی ده هزار ساعت تمرین در کارنامه خود داشتند.

قسمت جالب توجه مطالعه اریکسون این بود که آن ها هرگز موفق نشدند فردی را بیابند که بدون تمرین زیاد، به طور ذاتی و طبیعی و تنها با اتکا به استعداد خویش به مراحل حرفه ای کار موسیقی رسیده باشد. تحقیق آن ها نشان داد که پس از این که یک موزیسین با اتکا به توانایی های زیاد خویش موفق به حضور در یک مدرسه خوب موسیقی شد، چیزی که باعث تشخیص او به عنوان یک نوازنده موفق آینده می شود میزان جدیت او در کار است، فقط همین!

با توجه به پژوهش مطالعه رفتار نوازندهها، تمرین زیاد، در مسیر صحیح، فردی عادی را به فردی حرفهای تبدیل میکند! لذا افراد با مراجعه به یک مدرسه ویولن (همان قدم برداشتن در راه صحیح!) و با تلاش مداوم، تبدیل به یک حرفهای و فردی با استعداد میشوند!

تقریبا مطمئن هستم چیزی به نام انسان با استعداد وجود ندارد!

در همین رابطه آقای هوارد گاردنر در سال ۱۹۸۳ تئوری هوشهای چندگانه را مطرح کرد! این تئوری به طور خلاصه عنوان می کند؛

هر انسانی از چند هوش بهره میبرد که در تصویر زیر به صورت خلاصه برای شما مطالبی را مطرح کرده ام و در واقع هر کسی با توجه به علاقه مندی اش و تلاش هایی که در هر زمینه کرده است در هوشی بالا و در هوشی دیگر پایین قرار می گیرد که اندازه ی همه این هوش ها در کنار همدیگر را نیم رخ هوشی هر فردی می نامند.

ازدواج موفقیت آمیز

ازدواج موفقیت آمیز

نکته بسیار جالب در مورد هوشهای چندگانه، این است که انسانها میتوانند نیم رخ هوشی خود را ارتقاء دهند.

هر کسی با کمک گرفتن از هوشهای غالب خود میتواند به هوشهای ضعیفترش بپردازد و ضعفش را بهبود بخشد! و در آن زمینهها نیز موفقیت های کلانی به دست آورد.

در حقیقت این مطلب که فردی باهوش است یا با استعداد، اصلا معنی ندارد! آن چیزی که اصالت دارد این است؛

هر انسانی با تلاش در مسیر صحیح میتواند در آن مسیر خود را ارتقاء دهد!

همسرداری پروانه ای

در ادامه به فیلمی که در این رابطه تنظیم کرده ایم توجه فرمایید

ازدواج هندوانه دربسته است؟

پس اگر دیدید، زوجی از زندگی خود راضی هستند، ازدواج موفقیت آمیز دارند! زندگی ایشان سراسر شوق، عشق ورزیدن و محبت است، یقین بدانید، برای رسیدن به این لحظه ، بسیار تلاش کرده اند.

به احتمال زیاد یا در خانواده ای بزرگ شده اند که به ازدواج موفقیت آمیز اهمیت زیادی داده می شده است! یا اینکه خودشان برای داشتن ازدواج موفقیت آمیز ، آموزش دیده اند و برای این آموزش ها تلاش و تمرین زیادی انجام داده اند. این دو نفر، مدت ها به صورت آگاهانه و یا شاید، به صورت ناخودآگاه (مانند آموزش هایی که پدر و مادرشان به صورت غیر مستقیم به آنها داده اند!) تحت آموزش قرار گرفته اند. در نهایت،  این آموزش ها را در زندگی روزمره خود به کار برده اند و بارها شکست خورده اند و بعد از هر شکست، متوجه روزنه ای برای موفقیت بعدی شده اند.

هوادارتون هستیم!

 لطفا نظرات و تجربیات مشابه خود را برای استفاده همگان در همین برگه، در بخش نظرات بنویسید!

همسرداری

ازدواجازدواج موفقازدواج موفقیت آمیزازدواج هندوانه دربستهراه سختراه کار ازدواج موفقیت آمیزراهکار ازدواج موفقیت آمیزمهارت زندگیمهارت های زندگیمهارتهای زندگیهمسرداریهوش چندگانه

مهدی مقیم اسلاممشاهده نوشته ها

بسیار خوشحالم که به همراه یک تیم متخصص و دلسوز، مهارتهای همسردرای و تربیت کودک را به اشتراک می گذاریم، به امید شادی و طراوت بیشتر خانواده شما...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.