loading

امنیت کودکان از غذا خوردنشان مهمتره

امنیت کودکان

امنیت کودکان


چرا امنیت کودکان از غذا خوردنشان مهمتره ؟!  در این روزگار، هر پدر و مادری تلاش می کند برای فرزندش خوراک و پوشاک را تا حد امکان فراهم کند، اما آنچه مورد بی توجهی قرار گرفته است، موضوع امنیت کودک و اعتماد به نفسی است که ممکن است خدشه دار شود. اگر فرزندانمان را با امنیت کامل پرورش دهیم، امکان اینکه بتوانند در بزرگسالی مسیر موفقیت را طی کنند بسیار بیشتر از زمانی خواهد بود که فقط به خوراک و پوشاک آنها توجه کنیم.

 امنیت کودکان چیست؟

کودکانی دارای امنیت هستند که علاوه بر خوراک و پوشاک و نیازهای اولیه، آغوش گرم والدین را حس کنند شاید بتوان مهمترین عوامل امنیت کودکان را در موارد زیر خلاصه کرد:

 امنیت جسم
 امنیت اخلاق
 امنیت خانواده
 امنیت احساس
 امنیت سلامتی

کودک باید امنیت جسم داشته باشد، یعنی اینکه به خاطر اشتباهاتش، تنبیه نشود و با او به طرز صحیحی برخورد شود. کودک باید امنیت اخلاقی داشته باشد، یعنی اینکه کسی به او تعرض نکند و از او سوء استفاده نشود. امنیت خانوادگی باید وجود داشته باشد، یعنی اینکه اعضاء خانواده با همدیگر، انسانی برخورد کنند و توهین و بی احترامی جایی نداشته باشد. کودکی که امنیت احساسی دارد می تواند ابراز احساسات کند و به خاطر ابراز احساسات کسی او را تحقیر نمی کند و کسی او را لوس خطاب نمی کند. اما در خانواده هایی که امنیت سلامتی وجود دارد، به سلامت دهان و دندان، سلامت جسم، پاکیزگی و درمان بیماری ها اهمیت داده می شود.

با امن کردن محیط خانواده در هر ۵ مورد، امکان برآورده شدن نیازهای دیگر فراهم می شود !

 چهار اصل زیربنایی امنیت کودکان

 ۱- با هم بودن اعضای خانواده

اولین اصل در ایجاد امنیت این است که اعضای خانواده اوقاتی را در کنار هم بگذرانند. به عبارت دیگر امنیت کودکان و خود ما، در درجه اول از هم نشینی با افرادی حاصل می شود که بتوانیم در ارتباطی صمیمانه به آنها اعتماد کنیم، از زندگی با آنها احساس کنیم که در دنیایی امن و قابل اطمینان و مورد حمایت شان هستیم و تنها روابط گرم و حمایت گرایانه است که چنین احساسی را در ما ایجاد می کند.

گیر و دار زندگی روزمره در مقایسه با روابط تسکین دهنده خانوادگی باید در درجه دوم اهمیت قرار گیرد!

امنیت کودکان خانواده

روابط خانوادگی برای اطفال و کودکان اهمیتی ویژه دارد، هر چند جوانان و نوجوانان نیز از آن بی نیاز نیستند! البته چنین روابطی برای والدین هم بسیار مهم است، چه آنها نیز از با هم بودن احساس امنیت بیشتری میکنند.

برای کنار هم بودن خانواده و دوری از موبایل و شبکه های مجازی، محصول فوق العاده ی زیر را ببینید!

 ۲- ابراز احساسات صحیح

در گام بعدی والدین باید به فرزند خود کمک کنند تا احساسات، نگرانیها و خواسته های خود را ابراز کند و به این منظور باید به او فرصت دهند، با او همدلی و از او حمایت کنند.

دلگرمی و اطمینان دادن سریع و شتابزده، به کودک فرصت لازم برای بیان همه احساستش را نمی دهد.

گوش دادن به کودک وحشت زده ای که از کشته شدن یا مرگ خود یا نزدیکانش میترسد مشکل است! در چنین مواقعی والدین ابتدا باید با دقت به صحبت های فرزندشان گوش کنند تا او ترسش را بیان کند، سپس می توانند او را دلگرم کنند و به او اطمینان دهند.

والدین از طریق بازی هم می توانند به کودک خود کمک کنند تا افکارش را با آنها در میان بگذارد.

وقتی فرزندتان احساسش را برای شما بیان می کند، حرفهای او را به صورت خلاصه یا با عبارات دیگر برایش بازگو کنید و از او سوال کنید که آیا منظور او همین بوده است یا خیر. والدین و مربیان باید شنونده خوبی برای کودک باشند، با او همدلی و یاری اش کنند تا نگرانیها و خواسته های درونی اش را بازگو کند.

با گوش کردن صحیح، می توانید امنیت زیادی به فرزندتان بدهید. در این مقاله درباره گوش کردن صحبت کرده ایم!

 ۳- دلگرمی و اطمینان دادن به کودک

گام سوم در ایجاد امنیت عاطفی کودک، دلگرم کردن او است! اما به یاد داشته باشید در مقام مادر، پدر یا آموزگار برای محافظت از آنها چه می کنید؟! یعنی لازم است تا هم اقداماتی را که در منزل برای حفاظت و امنیت آنها انجام می دهید، توضیح دهید و هم اقداماتی را که دولت برای امنیت افراد جامعه انجام می هد، توضیح دهید.

نکته مهم: مطمئن شوید که فرزندتان در خانه و در جامعه احساس امنیت کند. شما ضمن احتیاط های لازم که هر فردی باید در جامعه داشته باشد، به او بگویید که امنیت در جامعه وجود دارد، حتی اگر این امنیت به صورتی که شما انتظار دارید کامل نباشد!

مثلا فرزند شما باید مطمئن شود که نیروهای انتظامی در مکانهای گوناگونی مانند:

 فرودگاه،
 چهار راه ها،
 بانکها
 و دیگر اماکن عمومی

از جان و مال مردم دفاع می کنند. این توضیحات موجب می شود که آنها در رویارویی با صحنه های گوناگون، گیج و متحیر نشوند. البته بیان مطالب باید متناسب با درک عقلی کودک باشد. مسلم است توضیحی که در خور درکِ کودک چهارده ساله است، مناسب کودک شش ساله نیست. برای چنین کودکی فقط کافی است بگوییم:


مامان، بابا و پلیس مراقبند تا آسیبی به تو نرسد و آدمهای بد به تو نزدیک نشوند!

ناگفته نماند که هر گروه سنی، نگرانی های خاص خودش را دارد. والدین آگاه، تلاش می کنند تا با شناخت نگرانی های خاص فرزند خودشان، در جهت کم کردن این نگرانیها اقدامات لازم را انجام دهند. زمانی که این نگرانی ها برطرف شود، اعتماد به نفس فرزندشان نیز بالا می رود.

برای سرمایه گذاری روی اعتماد به نفس فرزندتان، این محصول را ببینید!

 ۴- کمک به دیگران

کودکان نیز مانند بزرگسالان از یاری رساندن به افراد نیازمند و کمک کردن به دیگران احساس رضایت و امنیت میکنند! امروزه، بسیاری از مربیان مدارس:

 با طرح برنامه هایی که به ایمنی یا سلامت عمومی جامعه کمک می کند
 یا با شرکت در بازارچه های خیریه که در جای جای کشور برگزار می شود
 یا با جمع آوری اعانه برای قربانیان سوانج طبیعی و بلایای خانمان سوز،

همراه دانش آموزان فعالیت می کنند. این تلاش ها، کمک های جزئی به قربانیان می کند ولی به خود کودکان کمک می کند تا بیشتر احساس امنیت کنند و خود را درمانده و ناتوان نبینند. وقتی کودکان و بزرگسالان به طور مستقیم وارد عمل می شوند و نقش مثبت و سازنده خود را در حل مشکلات مشاهده می کنند، اعتماد به نفس و نیروی بیشتری کسب می کنند.

بعضی از والدین با انجام کارهایی، ناخودآگاه اعتماد به نفس کودک را می کُشند! آیا شما هم قاتل هستید؟! 

امنیت کودکان در کمک به دیگران

امنیت کودکان در کمک به دیگران

این چهار اصل در سنین مختلف تاثیری بسزایی بر کودکان دارند، به ویژه کودکانی که در فرهنگ های متفاوتی بزرگ می شوند. درک برداشت کودک از وقایع روزانه اغلب کار دشواری است. اما درباره جریان های روزمره چه مقدار می توان با او صحبت کرد؟

اصلی ساده این است که به پیشرفت زبانی و نحوه استفاده کودک از واژه ها در مبادلات کلامی توجه کنیم:

 نه نحوه خواندن،
 انجام محاسبات ریاضی
 یا حل آزمون ها مختلف.

  • مثلا اگر علی بگوید: می خواهم برم بیرون
  • و ما از او بپرسیم چرا؟
  • و او پاسخ دهد چون میخوام بازی کنم!

متوجه می شویم که او به سطحی از تفکر رسیده که بتواند به پرسشی پاسخ دهد که چرایی و علت را مورد سوال قرار می دهد. احتمالا چنین کودکی درباره علت حمله به کشورش سوال می کند. در سنین بالاتر درباره احتمال تکرار چنین حمله هایی سوال خواهد کرد و کم کم تفکر منطقی در او شکل می گیرد.

کودکان بدغذا به دنیا نمی آیند! اگر کودک بدغذا دارید، خواندن این مقاله را از دست ندهید!

برای آقایانبرای خانم هاتربیت-کودک

ابراز احساساتاحساس امنیتامنیت کودکانبا هم بودن اعضای خانوادهدلگرمی به کودککمک به دیگران

مهدی مقیم اسلاممشاهده نوشته ها

بسیار خوشحالم که به همراه یک تیم متخصص و دلسوز، مهارتهای همسردرای و تربیت کودک را به اشتراک می گذاریم، به امید شادی و طراوت بیشتر خانواده شما...

۴ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.