loading
ترس چگونه بوجود می اید

ترس چگونه بوجود می اید


ترس چگونه بوجود می اید

ترس چگونه بوجود می اید ؟ آرایش بیولوژیک بدن ما همانند سیستم زیست شناختی بشر اولیه است، با این تفاوت که مبارزه یا فرار در آن زمان، مناسب ترین واکنش شرایط تهدید به شمار می رفت و کارآیی جسمانی (قدرت و سرعت) به عنوان شرط تعیین کننده بقا در موقعیت های خطر و اضطراب بود.

روند عملکرد بدن، هنگام مبارزه یا فرار، زمانی اتفاق می افتاد که فرد احساس خطر یا تهدید می کرد. بدنِ انسان نمی تواند میان خطرات واقعی و غیرواقعی تفاوتی قائل شود. برای آنکه بدن بتواند در شرایط تهدید واقعی، واکنش سریعی نشان دهد، فعالیت بدن حتی هنگام تصور خطر نیز ضروری است.

ترس ذهنی، بدون وجود ترس خارجی، منجر به بیش فعالی بدن می گردد.

ترس چگونه بوجود می اید

ترس چگونه بوجود می اید

نیازی به فعالیت بدنی در خیلی از ترسها نیست! از این رو، بسیج همه اعضای بدن زیادی است. اگر موقعیت خاصی، عجولانه و به طرز نادرستی خطرناک ارزیابی شود، فعالیت بدنی، نشان از یک هدایت نادرست و نابجا دارد. این امر منجر به حالت انقباضی و گرفتگی بدن می شود که به دلیل عدم تحرک، همان طور باقی می ماند. فعالیت بدنی برای افراد ترسو بسیار مهم و کمک کننده است. مفاهیم مبارزه و فرار در خیلی از موقعیت های ترس، عینا و به درستی به کار گرفته نمی شوند.

 • مبارزه دلالت دارد بر نزدیک شدن به موقعیت تولید ترس
 • و فرار به معنای هر نوع عقب نشینی از موقعیت های ناراحت کننده است.

البته واژه فرار شامل انگیزه و محرک فرار نیز می گردد و فقط فعل فرار را در بر نمی گیرد.

واکنش هشدار دهنده ترس و اضطراب

انواع مختلف واکنش های ترس و اضطراب، به وسیله سیستم عصبی ناخودآگاه و از طریق مراکز فوقانی مغز، هدایت و فرماندهی می شوند. این سیستم همه جریانات بدن را به تنهایی و بدون دخالت اراده ما هدایت می کند. واکنش آشنا، یعنی همان واکنش همیشگی و شناخته شده به ترس، بسیار سریع اتفاق می افتد و در معدودی از موارد باعث نجات زندگی فرد می شود. این واکنش کاملا ناخود آگاه است و نمی توان آن را سرکوب کرد و یا آن را تحت فشار قرار داد.

 

واکنش های جسمانی به ترس، از طریق سیستم عصبی غیرارادی هدایت می شوند.

سیستم عصبی غیرارادی از دو بخش موثر و متضاد تشکیل شده است.که سبب حفظ و ادامه تعادل در بدن می شوند:

 • سیستم عصبی سمپاتیک که مسئول فعالیت و عملکرد بدن است.
 • سیستم عصبی پاراسمپاتیک که مسئول استراحت و آرامش بدن و تولید انرژی دوباره است، همچنین سبب بروز حالاتی در واکنش آنی به ترس یا واکنش مرتبط با خستگی بعد از آن می گردد.

ترس چگونه بوجود می اید

ترس چگونه بوجود می اید

ترس حاد و شدید بر سیستم عصبی غیرارادی تاثیر می گذارد و باعث فعالیت سریع و بیش از حد آن می گردد. این حالت را واکنش هشدار دهنده می نامند که دو مرحله دارد:

 • مرحله شوک یا ترس
 • مرحله مبارزه یا فرار

مرحله شوک یا ترس

تهدید شدید و ناگهانی، معمولا به یک شوک ابتدایی منجر میشود که به “هول یا تکان” معروف است! سیستم عصبی پاراسمپاتیک، در اعمال واکنش، تاثیر خود را به شکل یک ناتوانی آنی نشان می دهد.

واکنش به ترس و وحشت، خود را به شکل:

 • اسهال
 • سرگیجه
 • تنگی نفس
 • انقباض معده
 • سرخی چهره
 • تهوع و استراغ
 • احساس خفگی
 • افت و خیز فشار خون
 • ترس از غش و بیهوشی
 • احساس دفع ادرار یا مدفوع
 • ضعف عضلانی مانند ناتوانی زانوها
 • یا گریه شدید و دیوانه وار نشان می دهد.

انسان در این مرحله، احساس فلج بودن و درماندگی دارد.

ترس چگونه بوجود می اید

ترس چگونه بوجود می اید

افراد بسیاری که دچار حالات ترس هستند، در مرحله شوک یا ترس، گرفتار باقی می مانند و در این مرحله نمی توانند به یک واکنش منطقی دست یابند.

فرد دارای فشار خون پایین، در اثر واکنش به ترس، ممکن است فشارش افت بیشتری کند و سبب بروز حالتهایی چون سرگیجه یا حتی ضعف و بی هوشی در او گردد؛ به ویژه زمانی که فرد تحرکی نداشته باشد. به دنبال این حالت، افزایش ضربان قلب (بر اثر ترس) باعث بالا رفتن فشار خون می شود. البته اگر این حالت برای فردی ناشناخته باشد، تغییرات فشار خون به عنوان وضعیتی ترسناک در نظرش مجسم خواهد شد.

مرحله مبارزه یا فرار

بدن، پس از واکنش به ترس، از طریق بخش فعال سیستم عصبی غیرارادی وارد مرحله مبارزه یا فرار می شود؛ یعنی به وسیله سیستم سمپاتیک به عملکردی سریع و بالا می رسد. این حالت به “واکنش آمادگی” معروف است و به معنی آن است که بدن برای مبارزه یا فرار، سریعا به آمادگی بالایی دست می یابد. در این حالت، تمامی جریانات غیر ضروری بدن مانند اشتها، عمل هضم، مسائل جنسی، سیستم ایمنی برای مقابله با بیماریها که در آن لحظه مورد نیاز نیستند متوقف می شوند. به این ترتیب، تمام انرژی فرد خیلی سریع می تواند در خدمت واکنش به ترس قرار گیرد.

بسیاری از ترسهای بیمارگونه (فوبیا) ناشی از یک واکنش مبارزه-فرار بسیار سریع است که در اثر ترشح آدرنالین بروز میکند.

ترس چگونه بوجود می اید

ترس چگونه بوجود می اید

ترس سبب افزایش در ترشح هورمونهای مربوط به استرس (فشار روانی) فرد می شود! این هورمونها، بدن را به شکلهای گوناگونی فعال میکنند! این امر از طریق ترشح دو نوع هورمون متفاوت اتفاق می افتد:

۱- هورمونهای محیطی (قشری) غدد فوق کلیوی (آدرنالین و نورآدرنالین)

اثر این هورمونها، هنگام بروز ترسهای شدید، دقیقا پس از نیم تا یک و نیم دقیقه بعد، ایجاد میگردد! آنها باعث میشوند، سیستم عصبی سمپاتیک، ۳ تا ۴ دقیقه به شدت و بدون وقفه فعالیت کند! این امر منجر به ترشح سریع آدرنالین میشود که بدن را خیلی سریع به حرکت و جهش وادار میکند.

۲- هورمونهای سنترال (مرکزی) غدد فوق کلیوی (کورتیزول و کورتیزون) 

ترشح این هورمونها از نظر زمانی با تاخیری جزئی همراه است ولی تاثیر آنها درازمدت است! آنها هنگام بروز ترس، مستمر و بدون وقفه فعال می شوند.

بدن با این روش بر حالت های طولانی مدت ترس و استرس غلبه می کند و پس از چند دقیقه، به علت عادت به موقعیت، تاثیر هشدار دهندگی آن کاهش می یابد. به عبارت دیگر، بدن بر اثر ترشح آدرنالین، دیگر دچار هیجانات زیاد جسمی و روحی نمی شود.

واکنش مداوم به ترس، بدون وجود ترس واقعی، به خستگی و کوفتگی بدن منجر می شود.

ترس چگونه بوجود می اید

ترس چگونه بوجود می اید

وقتی ترس و استرس برای مدت طولانی ادامه می یابد، سبب اختلال در بخش سیستم عصبی غیرارادی که به طور طبیعی مشغول انجام وظیفه است می شود. این حالت به شکل تعداد زیادی علائم بیماری زا بروز می کند. این وضعیت به همان اختلالات اندامهای بدن بازمی گردد. فعالیت های بدن، در این حالت، نه فقط به دلیلِ عوامل جسمانی بلکه به دلیل ترس، استرس یا دیگر عوامل فیزیکی کاهش می یابند و دچار خدشه می شوند.

 

مهارت فردی

آدرنالیناختلالات اندامهای بدناسترساضطرابترسخستگی از ترسخستگی و کوفتگیخطرات غیرواقعیخطرات واقعیغدد فوق کلیویفرارفشار خونکورتیزولکورتیزونمبارزهمبارزه یا فرارنورآدرنالینهورمونهای سنترالهورمونهای محیطیواکنش به ترس

مهدی مقیم اسلاممشاهده نوشته ها

بسیار خوشحالم که به همراه یک تیم متخصص و دلسوز، مهارتهای همسردرای و تربیت کودک را به اشتراک می گذاریم، به امید شادی و طراوت بیشتر خانواده شما...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.