loading

چگونه در انتقاد اعتماد به نفس همسرمان را تقویت کنیم

چگونه در انتقاد اعتماد به نفس همسرمان را تقویت کنیم

چگونه در انتقاد اعتماد به نفس همسرمان را تقویت کنیم

امیرحسین و ساناز در مورد تربیت فرزند با هم تفاهم های خیلی خوبی دارند و در مورد تربیت فرزندشان با هم خیلی خوب کنار می آیند و به لحاظ تئوری تقریبا با هم مشکلی ندارند! اما در اجرا، کمی مساله وجود دارد!

امیر حسین به دروغ گفتن فرزندش بسیار حساس است و هر بار که دخترش دروغ می گوید، از کوره در می رود و با دختر کوچکش تندی می کند و با عصبانیت با او برخورد می کند و این در حالی است که خودش هم می داند که عصبانیت و پرخاشگری نتیجه ای معکوس خواهد داشت و احتمالا دخترش را به سمت راست گویی سوق نخواهد داد! ولی به دلیل حساسیت هایی که دارد و دروغ هایی که از مردم اجتماع شنیده است و خیلی از زمان ها به دلیل دروغ هایی که شنیده است، آسیب های جدی خورده است، در مواجهه با این مساله، اختیار خود را از دست می دهد و نمی تواند خودش را کنترل کند و در آن لحظه تمام تئوری های خود را از یاد می برد و رفتار ناخوشایندی از خود بروز می دهد.

در این مورد ساناز به جای اینکه رفتار خشن او را یادآوری کند و به او تذکر بدهد که نباید چنین رفتاری از خود بروز دهد، تلاش می کند حس بدی که امیرحسین در عصبانیت با دخترش به دست آورده را کاهش دهد و نکات قوت او را یادآوری کند و به جای تخریب او در جهت ساختن او حرکت کند!

ساناز: “عزیزم! در چهار دفعه اخیر که دخترمان دروغ گفت، تو فقط یک بار ناراحت شدی و در رفتار با او عصبانیت به خرج دادی، این یعنی اینکه تو می توانی دفعات بعد هم بر این مساله مسلط شوی! به نظر من به جای اینکه خودت را ناراحت کنی به این موضوع فکر کن! البته به نظر من دخترمان هم کارش اصلا قابل گذشت نبود و شاید حق داشتی که نتوانستی خودت را کنترل کنی، ولی مطمئن هستم با توجه به توانایی هایت در دفعات گذشته می تونی در موارد بعدی روی خودت، کنترل بیشتری داشته باشی!”

راه دیگری که می توانید از آن استفاده کنید، گفتن تجربیات موفق گذشته همسرتان است که در او حس خوبی ایجاد خواهد کرد و می تواند با موضوع عدم اعتماد به نفس خود هم راحت تر کنار بیاید!

«من می دانم که تو خیلی بهتر از اینها می‌توانی انجام وظیفه کنی چون… من مطمئنم که می‌توانم توی این قضیه روی تو حساب کنم چون …» گفتن چنین جملاتی باعث می‌شود اعتماد به نفس طرف مقابل‌تان افزایش پیدا کند و حس کند که شما دلتان می‌خواهد او از وضعیتی که دارد به وضعیت بهتری دست پیدا کند اما اگر لحن و کلماتی که برای انتقاد کردن انتخاب می‌کنید، نامناسب باشد طرف مقابل‌تان حس می‌کند، می‌خواهید او را زمین بزنید! پس به این ترتیب، تاثیر حرف ‌ها و انتقادات‌ تان به حداقل می‌رسد.

 

هوادارتون هستیم!

 لطفا نظرات و تجربیات مشابه خود را برای استفاده همگان در همین برگه، در بخش نظرات بنویسید!

مهارت فردیهمسرداری

انتقاد از همسرانتقاد کردنتقویت اعتماد به نفس همسرروش صحیح انتقاد از همسرمهارت زندگیهمسرهمسرداری

مهدی مقیم اسلاممشاهده نوشته ها

بسیار خوشحالم که به همراه یک تیم متخصص و دلسوز، مهارتهای همسردرای و تربیت کودک را به اشتراک می گذاریم، به امید شادی و طراوت بیشتر خانواده شما...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.