loading
خاطرات بچگی

خاطرات بچگی


خاطرات بچگی

 شما در چه خانواده ای بزرگ شده اید؟ ممکن است در خانواده ای بزرگ شده باشید ! که با پدر، مادر، خواهر و یا برادران خود خاطرات زیادی داشته باشید و هر زمان که به خاطرات بچگی خود فکر می کنید، از آنها لذت ببرید و از داشتن چنین خانواده ای بر خود ببالید و شاید خدای نکرده هم جز افرادی باشید که یا هیچ خاطره ای از بچگی خود نداشته و یا تمام خاطرات بچگی تان، تلخ و آزار دهنده باشد.

واقعیت این است که تمام انسان ها خاطرات متفاوتی از دوران بچگی خود دارند ! و این خاطرات معمولا به دو دسته تلخ و شیرین دسته بندی می شوند،

معمولا اکثر انسان ها هر دو دسته را در آلبوم خاطرات بچگی خود دارند! ولی چرا برخی از افراد، خاطرات شیرین را در ذهن خود داشته و برخی دیگر خاطرات تلخ از دوران کودکی خود برای بزرگسالی به ارمغان می آورند؟

در حقیقت، چگونگی به یاد آوری خاطرات در دوران بزرگسالی، تابع دو عامل بسیار بزرگ است؛

 1. نگرش و نگاه فرد به زندگی
 2. رفتار پدر و مادر فرد در دوران کودکی

خاطرات بچگی و نگرش فرد به زندگی

در بخش اول که مربوط به نوع نگرش فرد به زندگی می باشد، اگر فردی دارای روحیه مثبت بوده و به زندگی، با روحیه امیدوارانه نگاه کند، معمولا خاطرات بچگی خود را با شیرینی و لذت یاد می کند، هر چند ممکن است این خاطرات از نگاه دیگران تلخ به نظر برسد. برای مثال؛

  • بسیارند افرادی که در کودکی وضعیت مالی خوبی نداشته و با داشتن (یا خرید) یک عروسک ساده ! سالها خاطرات خوبی در ذهن دارند و ایام بسیار خوشی را سپری کرده اند.
  • و یا کودکانی که در ایام کودکی فقط با خرید یک توپ پلاستیکی، در محله های مختلف، مشغول بازی فوتبال می شدند و از شرایط شان لذت زیادی می بردند! ممکن است، خاطرات بچگی این افراد، با فقر همراه بوده باشد ولی آنها به دلیل داشتن روحیه مثبت نگری، از خاطرات بچگی خود، به نیکی یاد می کنند!
 • همچنین، افراد بسیاری وجود دارند که در عین تمکن مالی، از خاطرات بچگی خود به نیکی یاد می کنند! مثلا کسانی که در دوران کودکی به همراه خانواده خود به سفرهای داخلی و خارچی رفته اند، با وجود اینکه خودشان هم در بزرگسالی این منش را دارند (یعنی برای سفر رفتن اولویت قائلند و خودشان نیز به سفر می روند) ولی از خاطرات بچگی خود نسبت به ایام بزرگسالی، نیکوتر یاد می کنند.

خاطرات بچگی و رفتار والدین

خاطرات بچگی و نگرش او به زندگی

خاطرات بچگی و نگرش او به زندگی

 در این مقاله قصد ندارم درباره نگرش فرد و نوع نگاه او به زندگی صحبت کنم، بلکه هدف از نگارش این مقاله، رفتارهایی است که پدرها و مادرها میتوانند انجام دهند تا برای فرزندان خود، خاطرات بچگی شیرین و لذت بخشی باقی بگذارند.

چه کار کنم همسرم با من همراه شود؟

اخیرا با دوستی صحبت می کردم و از خاطراتش با پسرش می گفت:

– یک روز با پسرم رفتیم  بالای پل عابر پیاده و با هم آب دهان می انداختیم روی ماشین ها و بعد فرار می کردیم.

– بک روز دیگه هم با پسرم رفتیم و زنگهای یک ساختمان بلند مرتبه را زدیم و فرار کردیم!

و خلاصه کلی از این اتفاقات جور واجور.

موضوع این بود : علی که حدودا ۷ سالش بود در مدرسه ای تحصیل می کرد که برنامه دورهمی داشتند! هر روز بچه ها دور هم جمع می شدند و از اتفاقاتی که برایشان رخ داده بود تعریف می کردند.

نوبت به علی که رسید، خاطرات با پدرش را  برای هم کلاسی ها تعریف کرد! محسن که از دوستان علی بود! این اتفاقات را در منزل تعریف می کند. پدر محسن از شنیدن این اتفاق، بسیار ناراحت شده و فردای آن روز با حالتی  برافروخته  نزد مدیر مدرسه رفته و  می گوید:

آقای محترم من … میلیون تومان شهریه نداده ام که پسرم با آدم های سطح پایین! نشست و برخاست کند و این رفتارهای بد را یاد بگیرد.

مدیر مدرسه، در ابتدا سعی می کند برای او توضیح دهد که در برنامه دورهمی، هدف چیز دیگری است ! و دانش آموزان قرار است که رفتارهای گروهی را یاد بگیرند و قدرت حرف زدن پیدا کنند ولی وقتی دید نمی تواند او را قانع کند، پدر علی و پدر محسن را به مدرسه دعوت می کند و نشستی را با حضور این دو نفر ترتیب می دهد،

تاثیر تحصیلات بر تربیت

پدر علی دکترای آموزش دارد و پدر محسن استاد دانشگاه یکی از دانشگاه های مطرح تهران بود! هر دو پدر فکر می کردند که الگوهای تربیتی کاملا درستی دارند و بسیار به آنچه می دانستند می بالیدند و سعی می کردند، طرف مقابل را با علم و سواد خود قانع کنند، البته گاهی از کوره در می رفتند ولی بعد از اتمام به رخ کشیدن سطح تحصیلات ،

تاثیرات تحصیلات بر تربیت

تاثیرات تحصیلات بر تربیت

پدر علی رو به پدر محسن می گوید: تو که اینقدر با نظم و انضباط با بچه ات برخورد می کنی! می دونی که او در بزرگسالی هیچ خاطره ی جالبی از تو در ذهن نخواهد داشت؟! به نظر من، رفتارت رو عوض کن!

پدر محسن: تف کردن روی ماشین های مردم هم شد جزء خاطرات بچگی !؟ مردم آزاری هم شد خاطره؟!

ظاهرا این بحث نتیجه ای نداشته است و طرفین فقط به کوبیدن شخصیت و روش های تربیتی همدیگر می پرداختند!

اما به نظر من هر دو پدر، بخشی از حرفشان درست بود! پدر علی که می گفت باید بچه با پدرش خاطرات بچگی باحال داشته باشد درست می گفت و پدر محسن هم که به نوع خاطره ها اشاره می کرد نیز درست می گفت.

اثرات بد یا خوب خاطرات بچگی

نکته ی مهم این است، داشتن خاطره هیجان انگیز نباید به هر قیمتی باشد، بلکه باید این خاطره ! اثرات مفیدی در ذهن کودک ایجاد کرده و اثرات بد احتمالی را حذف نماید.

برای مثال در مورد علی میتوان به این موضوع اشاره کرد وقتی او با پدرش مرتکب مردم آزاری میشود! احتمالا در بزرگسالی هم در انجام این امور مشکلی به ذهنش راه نخواهد یافت و تبعات این کار میتواند برای او در بزرگسالی خیلی سخت بوده و احتمالا تعداد اطرافیانش را روز به روز کمتر نماید.

به نظر شما چه اقداماتی میتوان انجام داد تا خاطرات بچگی هیجان انگیزی با فرزندمان داشته باشیم ! و همچنین اثرات بد تربیتی در ذهن او به جا نگذاشت؟ لطفا نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید …

هوادار تلاشتون هستیم!

لطفا نظرات و تجربیات مشابه خود را برای استفاده همگان در همین برگه، در بخش نظرات بنویسید!

تربیت-کودکمهارت فردی

خاطرات بچگیخاطرات دوران بچگیخاطرات فرزندانمانخاطرات کودکفرزند پروریمهارت زندگیمهارتهای زندگینقش والدین در خاطرات بچگی

مهدی مقیم اسلاممشاهده نوشته ها

بسیار خوشحالم که به همراه یک تیم متخصص و دلسوز، مهارتهای همسردرای و تربیت کودک را به اشتراک می گذاریم، به امید شادی و طراوت بیشتر خانواده شما...

۲ دیدگاه

 • سلام
  با تشکر از موضوع خوبی که مطرح نمودید،

  من می‌خواستم یکی از خاطرات خودم را بگویم.
  در ایام عید به همراه باجناقم و خانواده‌هایمان رفتیم طبس.
  اولین باری بود که طبس رفته بودیم و نقاط بسیار جذاب و دیدنی در مسیر و اطراف طبس داشتیم،‌ موقع برگشت هم رفتیم جندق و مصر و انجا بچه‌ها در ماسه‌های نرم کویر بازی کردند و سوار شتر شدند و …

  چند روز پیش (بعد از گذشت ۴-۵ ماه ) از فرزندانم در مورد سفر طبس پرسیدم،‌
  جالب‌ترین قسمت سفر برایشان جوب آبی در زواره (تقریبا اول سفر)‌بود که در آن آب ‌بازی کرده بودند.

  درسی که گرفتم این بود که لزوما قسمت‌هایی از سفر که برای ما مهم است برای فرزندانمان جذاب نیست!

  • با سلام و ارادت
   دوست عزیزم از اینکه این سایت مورد توجه شما قرار گرفته است خوشحالیم!
   همانطور که فرمودید، مدل خاطرات بچه ها با بزرگترها کاملا متفاوت است! بعضی وقت ها فقط کافی است از نگاه آنها به دنیا نگاه کنیم!
   و معمولا بچه ها با موضوعاتی خاطره می سازند که کمتر اجازه انجام آنرا توسط بزرگترها پیدا کرده باشند! خواه ساده باشد یا پیچیده!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.