loading
زنان ونوسی مردان مریخی

زنان ونوسی مردان مریخی کجا هستند؟

حتماً فیلم عصر جدید، چارلی چاپلین را دیده‌اید، در این فیلم چارلی، زندگی کنونی ما را بازی میکند. او سعی کرده نشان دهد که زندگی ماشینی چگونه بر ابعاد مختلف زندگی ما تأثیر گذاشته است! به صورتی افراطی تلاش می‌شود تولیدات، روز به روز افزایش یابد و کیفیت محصولات مدام کمتر شود و از طرفی انسان متمدن در میان انتخاب‌ها و زمان محدود به شدت گیر افتاده است. در طرف پنهان ماجرا، روش‌هایی که برای تولید محصول به کار گرفته می‌شود، مصرف انرژی و آسیب زدن به محیط زیست و … را بیشتر و بیشتر می‌کند و از همه بدتر اینکه انسان، این موجود بی‌نظیر را هم همین سبک زندگی کاملاً به زیر سلطه می‌کشد و او را برده ماشینیسم و انبوه سازی می‌کند!

 زنان ونوسی مردان مریخی در زندگی جدید!

به نظر می‌رسد، داشتن یک زندگی آرام، شاد و موفق و سرشار از رضایت، دارای یک مدل و تئوری واحد نیست. الآن زمانی است که هر کسی باید به صورت کاملاً هنرمندانه زندگی خویش را برنامه‌ریزی و طراحی کند، در واقع دوره اینکه، یک تئوری ثابت وجود داشته باشد و شما بتوانید بر مبنای آن تمام زندگی خود را شکل دهید، تمام شده است. شاهد مثال آن هم، ارائه تئوری‌های زیاد در طی ۵۰ سال گذشته است، هر کدام نظراتی ارائه می‌کردند و تقریباً اکثر آن‌ها نظریات قبلی خودشان را نقض می‌کردند، برای مثال افراد زیادی را دیده‌ام که با خواندن کتاب زنان ونوسی مردان مریخی انتظار داشتند که زندگی مشترکشان دچار تغییرات اساسی شود ولی با مطالعه آن کتاب و اجرای نظریات آن، تغییر محسوسی در زندگی‌شان رخ نداد و در واقع آن‌ها را از ادامه  تلاش  و حرکت  به سوی یک زندگی جذاب باز داشته است.

زنان ونوسی مردان مریخیهمه مردان مریخی، بی احساس و منطقی هستند؟!

معمولاً افراد، برای ارتقای وضعیت زندگی خود تلاش می‌کنند، اگر تلاش آن‌ها مدام به شکست منتج شود و نتوانند زندگی آرامی برای خود بسازند، سرخورده می‌شوند و دست از تلاش کردن بر می‌دارند. دیدگاه‌هایی نظیر اینکه همه مردان شبیه به هم هستند و همگی در سرزمینی به نام مریخ زندگی می‌کنند یک مفهوم است و ممکن است کاربردهایی هم داشته باشد، ولی از نظر من، موضوعی پنهان را با خود حمل می‌کند و آن اینکه؛ در سرزمین مردان مریخی همه یک شکل هستند و باید با همه، به یک صورت برخورد کرد.

همه زنان ونوسی، احساساتی و بدون منطقند؟!

یا این تفکر که زنان، ساکنان سیاره ونوس هستند و همه شبیه به هم! و باید با زنان ونوسی، یکسان برخورد کرد! حتماً تصدیق می‌کنید که ما انسان‌ها، از جهاتی شبیه به هم هستیم، ولی اینکه یک الگوی کلی داشته باشیم، به نظر خیلی عجیب می‌رسد! درست است که تقریباً تمام انسان ها، در بدو تولد؛

  • دو چشم!
  • دو گوش!
  • دو دست!
  • و اندامی از این قبیل دارند!

ولی آیا این بدان معنی است که همه ما  یکسان هستیم؟

به نظر می‌رسد انسان امروزی، دریافته است؛ مردان و زنان شباهت‌های کلی دارند ولی تفاوت‌های زیادی نیز دارند.

معمولا میشنویم که خانم‌ها نسبت به آقایان احساسی‌ترند و کمتر با منطق، فکر می‌کنند و تصمیم می‌گیرند.

به دلیل شرایط کاری ام، با طیف گسترده‌ای از خانم‌ها و آقایان برخورد داشته‌ام! ولی بعضی خانم ها نگاه منطقی قوی تری دارند و این بدان معنا نیست که از احساس تهی هستند!

هرگز!

و جالب این جاست که برعکس این موضوع هم صادق است!

زنان مدیر

زنانی که مدیران بسیار خوب یا برنامه ریز و متفکر استراتژیک بسیار قوی هستند، شاهدی بر همین مدعایند.

اینکه بگوییم زنان با احساس ترند لزوما همیشه درست نیست! بعضی از زنان سیاست مدار خارجی را دیده‌اید که چه جنایت‌هایی مرتکب شده‌اند! یا در رسانه‌های مختلف شنیده‌اید، خانم‌هایی که با فرزندشان چقدر خشن رفتار می‌کنند، و از آن‌ها چه سوء استفاده‌هایی که نمی‌کنند.

اثری از رحم و مروت هم در آن‌ها دیده نمی‌شود، چه رسد به احساس!

همه این‌ها نشان از این است که در میان زنان نیز افرادی دیده می‌شوند که لزوماً احساسات آن‌ها بر منطقشان غالب نیست!

مردان احساسی

و طبیعتاً با مردانی مواجه شده‌اید که زندگی آن‌ها بر مبنای هیچ منطقی استوار نیست! بارها شاهد تصمیمات احساسی آن‌ها هستید. خدا نکند که از یک اتومبیل خوششان بیاید، بدون توجه به محدودیت های مالی، آنرا میخرند و البته، خانواده هم مجبور می شود که بی پولی ناشی از آنرا تحمل کنند.

به خوبی خاطرم هست؛ حدود سال ۱۳۷۹ که تازه ازدواج کرده بودم و با آموزش های غیر مستقیمی که در منزل دیده بودم، می دانستم، مادرم از اینکه پدرم به ایشان پول می دادند تا خرج خانه را مدیریت کند، بسیار متنفر است. به همین ترتیب بنده هم فکر می کردم برای اینکه همسرم در آرامش کامل باشد، نباید خرج خانه را به دست ایشان بدهم (قالب اشتباهی که آموخته بودم!)

در مثال واقعی بالا از زندگی ام، به این نکته اشاره کردم که حتی در خانواده نزدیکتان هم ممکن است مواردی را مشاهده کنید که دقیقا از یک الگوی واحد پیروی نکند!

پیروی از زنان ونوسی و مردان مریخی !

من هم به پیروی از همین تفکر (یعنی اینکه همه زنان ،ونوسی و همهمردان ،مریخی، هستند!) در زندگی زناشویی خود همه مدیریت خرج خانه را به عهده گرفتم! بعد از گذشت ۶ ماه ، متوجه دلخوری همسرم شده، علت را جویا شدم و متوجه شدم از کمرنگ شدن نقش اقتصادی خود در خانواده  ناراحت است! اینها در شرایطی بود که من فکر می کردم؛

اینگونه دوست داشتنم را به او ثابت می کنم و البته اشتباه بزرگی میکردم!

در واقع همسرم با این کار، فکر می کرد که من به او اطمینان ندارم! بعد از آن روز، هر دو توافق کردیم که؛

همسرم مدیریت خرج و مخارج داخل زندگی را به عهده گیرد و من، مدیریت خرج و مخارج خارج از خانه! جالب است که از آن به بعد، در هر دو بخش از زندگی، مدیریت اقتصاد زندگی مان، بسیار بهتر شد و فکر می کنم دلیل آن هم این بود که هر کدام از ما روی قسمت مربوط به خودمان متمرکز بودیم!

نقاش زندگی خود باشیم!

البته منظور از بیان این موضوعات همان است که در ابتدا گفتم، نمی‌توان نسخه‌ای واحد برای تمام جامعه زنان یا مردان تهیه کرد و نمی‌توان این ادعا را داشت که با نگارش نظریه‌ای، می‌توان برای کل یا بخشی از جامعه، نسخه‌ای واحد ارائه کرد و با آن، درد دردمندان جامعه را تسکین داد.

من مهدی مقیم اسلام همواره به دنبال روش ‌هایی هستم، که نشان دهد هر فرد چگونه می‌تواند به صورت کاملاً هنرمندانه‌ای زندگی خود را به صورتی زیبا نقاشی کند، از دیدگاه من، این اثر هنری، یکتا و منحصر به فرد خواهد بود. این دقیقا برعکس آن چیزی است که در فرضیه  زنان ونوسی – مردان مریخی، مطرح می شود!

لذا پیشنهاد می کنم:

  • هرگز به خود نگویید که از عهده من بر نمی‌آید یا ملزومات لازم فراهم نیست!
  • مادرزنم اجازه نمی دهد، مادرشوهرم لجباز است،
  • همسرم خوبه ولی خانواده اش زندگی ما را خراب می کنند
  • و هر بهانه ی  شبیه به این، یا هر راهی را رفته‌ام، ولی به نتیجه دلخواه، زندگی آرام، نرسیده‌ام!

هوادارتون هستیم!

 لطفا نظرات و تجربیات مشابه خود را برای استفاده همگان در همین برگه، در بخش نظرات بنویسید!

همسرداری

زنان ونوسیزنان ونوسی مردان مریخیزندگی آراممردان مریخیمهارت زندگیمهارت های زندگیهمسرداریهمسرداری موفقهمسرداری نوین

مهدی مقیم اسلاممشاهده نوشته ها

بسیار خوشحالم که به همراه یک تیم متخصص و دلسوز، مهارتهای همسردرای و تربیت کودک را به اشتراک می گذاریم، به امید شادی و طراوت بیشتر خانواده شما...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.