loading
شبکه های اجتماعی

شبکه های اجتماعی

ما در قرنی زندگی می‌کنیم که اطلاعات با سرعت خیلی زیادی رشد می‌کنند! و بدتر اینکه، این اطلاعات به نحو سرسام آوری در شبکه های اجتماعی در حال انتشار هستند

 در خیلی از موارد آنها، بدون منبع قابل قبول و حتی بدون تحقیقات علمی در حال گسترش هستند! از نظر من برای قبول کردن آنها محدودیت‌هایی وجود دارد، در شبکه های اجتماعی به دلیل اینکه تقریبا هیچ نظارت علمی وجود ندارد، اطلاعات به صورت کاملا سلیقه ای و فقط با نظر نویسنده آن منتشر می شود.

اما اینکه مدرک یا مشاهده علمی برای وجود درستی این اطلاعات وجود دارد یا خیر! موضوعی است که در این دنیای مجازی بسیار بحث برانگیز بوده است. البته افراد برای مواجه شدن با این اطلاعات، دست به انتخاب می‌زنند. برای اینکه بتوانم شرح بهتری دهم، به مثال زیر توجه کنید:

شبکه های اجتماعی

شبکه های اجتماعی

 

 

در منزلتان دارای امکانات زیاد و انتخاب های متفاوتی هستید، برای مثال میتوانید خود را با

تماشای تلویزیون،

بازی با اپلیکیشن‌های موبایل،

بازی‌های رایانه‌ای،

بررسی و کنترل شبکه‌های اجتماعی و وقت گذراندن در آن،

مهمانی رفتن یا میزبانی دادن،

انجام فعالیت‌های هنری،

مطالعه‌ی کتاب،

انجام تفریحات سالم،

استراحت،

انجام کار منزل،

استحمام و مسائل مربوط به نظافت شخصی،

تماس تلفنی با اقوام،

رسیدگی به امور فرزندان یا صحبت کردن با همسر،  

تعمیر لوازم منزل، تولید یک خدمت یا محصول، خوردن و آشامیدن، مشغولیت با حیوانات خانگی و … سرگرم کنید.

اولویت انتخاب فعالیتها

شاید انجام تمام این فعالیت‌ها در مدت زمان محدودی که در منزل هستید، سخت به نظر برسد، در واقع  همینطور است، پس مجبور هستید از بین گزینه‌های مختلف، فقط یکی یا چند تا از آنها را انتخاب کنید. اما چگونه انتخاب می‌کنید؟ این دقیقاً سوالی است که باید بتوانید به صورت کامل و واضح به آن پاسخ دهید!

در سال‌های نه چندان دور، فهرستی که در بالا به آن اشاره کردم، خیلی محدودتر بود و انتخاب‌های افراد به شدت کمتر بودند. شبکه های اجتماعی با سرعت سرسام آوری جای خود را بین افراد جامعه باز کردند، امروزه بعضی‌ افراد فکر می‌کنند، زندگی کردن بدون این شبکه های اجتماعی ، میسر نیست!

  • سوال اول: در گذشته بدون شبکه های اجتماعی ، افراد نمی‌توانستند زندگی آرامی داشته باشند؟ یا زندگی آنها کیفیت متفاوتی داشت؟
  • سوال دوم: با توجه به اینکه مردم نیاز مبرم به این شبکه های اجتماعی نداشتند، چرا این برنامه‌ها توانستند در جامعه با این سرعت نفوذ کنند؟ آیا تولید کنندگان این اپلیکیشن‌ها، محصولی با نیازهای مخاطبین طراحی و اجرا کردند؟

اما چگونه انتخاب ها باعث آرامش در زندگی می شود؟

پاسخگویی به سوال اول را به عهده خودتان می‌گذارم، ولی در مورد سوال دوم باید گفت؛ این اتفاق هرگز نیفتاد، بلکه آنها ذائقه مخاطبین خود را تغییر دادند و تمام تلاش خود را برای کارا و جذاب نشان دادن محصول خود انجام دادند! آهسته‌آهسته این تغییر ذائقه، در بین مردم رواج پیدا کرد و منتشر شد.

حال باید از خودمان بپرسیم، چرا یکی از انتخاب‌های اصلی ما در خانواده، پرداختن به شبکه های اجتماعی است؟

پاسخ واضح است،

ما انتخاب‌های زیادی داریم (یعنی محدودیتی در تعداد انتخاب‌هایمان نداریم) ولی زمان بسیار محدودی در اختیار داریم، از بین آنها، مواردی که بیشترین جذابیت را داشته باشند، انتخاب می‌کنیم! در واقع انتخاب ما به گونه‌ای است که بیشترین رضایت و حس خوب را در ما ایجاد کند.  پس تعجبی ندارد، زمانی که برای خانواده اختصاص می دهیم روز به روز  کمتر شود.

متهم کردن شبکه های اجتماعی

امروزه در متهم کردن شبکه های اجتماعی ! بسیار صحبت می شود و اینکه چگونه باید از آن ها دوری کرد.

قصد ندارم مانند برخی از افراد به صورت افراطی از شبکه های اجتماعی بد بگویم ! یا از آن تعریف و تمجید کنم، بلکه فقط میخواهم بگویم شبکه های اجتماعی نیز مانند چاقو میتوانند استفاده صحیح و غلط داشته باشند. ما باید بتوانیم بهترین  استفاده را در جهت اصلاح زندگی، کسب وکار، موفقیت و … خودمان از آنها بنماییم.

گامهای مثبتی را برای این منظور طراحی نموده که در ادامه به آن می پردازم:

گام مثبت:

همین حالا جدولی تهیه نموده و فهرستی از فعالیت هایی که در منزل انجام می دهید را بنویسید! و جلوی آن بنویسید که برای هر کدام چند دقیقه در روز وقت صرف می کنید.

همان‌طور که در فهرست خود می‌بینید، بعضی از فعالیت ها وجود دارند که کمتر می‌توانید به آنها برسید! البته برخی نیز هستند که اصلاً به آنها نمی‌رسید یا در اولویت‌های اول شما نیستند. حال وقت آن است که از خود بپرسید، چرا به بعضی از این فعالیت‌ها که قبلاً نام بردم و به خودی خود ارزشمند هستند، زمانی را اختصاص نمی‌دهید؟

واقعیت اینجاست که این فعالیت‌ها در فهرست اولویت‌های شما قرار ندارند ! و به همین دلیل آن‌ها را انتخاب نمی‌کنید. هر کسی چنین لیستی در ذهن خود دارد! سوال اساسی این است، آیا شما و کارهایی که دوست دارید انجام دهید، در فهرست فعالیت‌های همسرتان قرار می‌گیرد؟

در واقع هرچه فهرست شما و همسرتان نقاط مشترک بیشتری داشته باشد، زندگی مشترکتان شیرین‌تر و از رضایتمندی بیشتری برخوردار خواهد بود و شما و همسرتان به همدیگر علاقه‌مندترید و برای خواسته‌های هم ارزش و اعتبار بیشتری قائل خواهید شد.

انتخاب ها در شبکه های اجتماعی

انتخاب ها در شبکه های اجتماعی

انتخاب صحیح یعنی داشتن زندگی آرام و زندگی آرام یعنی مهارت درست زندگی کردن!

اگر این فهرست از نقطه اشتراک کمی برخوردار است، نگران نباشید! زیرا با تمرین های تخصصی که در این سایت آموزش می بینید و در کتاب همسرداری با گاو بنفش به آن اشاره کرده ام می توانید قدرت خود را در انتخاب های عاشقانه، در زندگی مشترکتان افزایش دهید.

توجه داشته باشید که مهارت های زندگی، برای داشتن یک زندگی آرام، نیاز به تمرین و ممارست دارد!

مهارت فردیهمسرداری

انتخاب صحیحرها شدن از موبایلزندگی آرامشبکه های اجتماعیمهارت زندگیمهارت های زندگیمهارتهای زندگیموبایلهمسرداری

مهدی مقیم اسلاممشاهده نوشته ها

بسیار خوشحالم که به همراه یک تیم متخصص و دلسوز، مهارتهای همسردرای و تربیت کودک را به اشتراک می گذاریم، به امید شادی و طراوت بیشتر خانواده شما...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.