loading
علائم طلاق عاطفی و درمان آن

علائم طلاق عاطفی و درمان آن


علائم طلاق عاطفی و درمان آن چیست؟ گاهی زن و شوهر به خاطر هر مسئله کوچکی، جنگ و دعوا دارند و گاهی هم ماهها با یکدیگر حرف نمی زنند و هیچ رابطه عاطفی و یا جنسی با هم ندارند. این زوجها، اختلافاتشان به جایی می‌رسد که دیگر هیچ توجهی به هم ندارند و بود و نبودشان برای همدیگر فرقی ندارد.

معمولا زوج های طلاق عاطفی بیشتر به خاطر فرزندانشان ادامه زناشویی می دهند!

می دانستید زوجهای خوشبخت سلاح سری خوشبختی دارند؟ عملکرد این سلاح را در مقاله زیر گفته ایم!

 علائم طلاق عاطفی و درمان آن

فهرست مطالب این مقاله

طلاق عاطفی چیست؟!
در چه مواردی طلاق عاطفی رخ می دهد؟!
 چگونه طلاق عاطفی را درمان کنیم؟!
تمرین های عملی برای قدرت بیشتر شما!
پرسشنامه اختلافات زناشویی شما!

در طلاق عاطفی، دو طرف به تدریج متوجه می شوند که جذابیت، کشش، علاقه و عاطفه مثبتی که نسبت به هم داشته‌اند در بین آن‌ها رنگ باخته است.

اگر بایدها و نبایدها در کار نباشد، معمولا زوجین تن به جدایی رسمی می دهند!

 طلاق عاطفی چیست؟! 

طلاق عاطفی، روند نزولی دوست داشتن و دوست داشته شدن در زناشویی است. همسران به جای حمایت از یکدیگر، بیشتر همدیگر را آزار می دهند. هر یک به دنبال دلیلی بر مقصر جلوه دادن طرف مقابل و اثبات حقانیت خود هستند. در طلاق عاطفی دو نفر به لحاظ فیزیکی از هم جدا نمی‌شوند و شرایط عقد رسمی بر روابط آن‌ها حاکم است. البته طلاق عاطفی، می‌تواند به صورت یک طرفه و یا دو طرفه رخ دهد.

اگر مطمئن نیستید که در مورد یک موضوع مزمن به بن بست رسیده اید یا آن که با آن کنار آمده اید، فهرست زیر به شما کمک خواهد کرد. این ها شاخصه های یک مشکل به بن بست رسیده اند:

 حرف های تان خالی از مزاح و محبت است.
 در مواضع خود سخت تر می شوید و تمایلی به انعطاف ندارید.
 همیشه درباره ی آن صحبت می کنید، اما راه نجاتی پیدا نمی شود.
 هنگام بحث درباره ی موضوع، در انتها احساس خستگی و دل شکستگی بیشتری می کنید.
 دعوای موجود باعث می شود که احساس کنید از طرف شریک زندگی تان کنار گذاشته شده اید.
 با گذشت زمان، کینه ورزتر می شوید که این موجب می شود هنگام جر و بحث ها بازار بهتان و اتهام داغ شود.

دوست دارید برای همسرتان به لحاظ رفتاری و جنسی جذاب باشید، حتما مقاله زیر را بخوانید!

می دانید چرا فاصله تان بیشتر  می شود؟!

این اتهام بستن ها شما را در موضع قبلی تان مصمم تر می کند و نظرتان نسبت به همسرتان را افراطی تر و تمایل به سازش هر چه کمتر و کمتر از قبل می شود. در نهایت، شما و طرف مقابل تان از لحاظ عاطفی به طور کامل قطع رابطه می کنید. اگر این موارد به طور دردآوری آشنا به نظر می رسد، بدانید علیرغم عمق فاجعه، راهی برای خروج از بن بست وجود دارد. اندکی انگیزه برای خروج از بن بستِ موجود، رهایی از آن را بسیار کارساز خواهد. کلیدِ نجات، شناخت رویاهایی است که برای زندگی مشترک خود دارید. من به تجربه دریافته ام:

رویاهای تحقق نیافته یا محبت های تلافی نشده، هسته مرکزی هر اختلاف منجر به بن بستی است.

به عبارت دیگر، جر و بحث های بی پایان، نمادی از تفاوت های فاحش بین زوجین است که باید شکافته و مطرح شود تا آنگاه بتوان برای آن چاره ای اندیشید.

علائم طلاق عاطفی و درمان آن

علائم طلاق عاطفی و درمان آن

معمولا در زوجین دو مدل مشکل را می توان تشخیص داد،

 مشکلات حل شدنی
 مشکلات غیر قابل حل

اولین گام برای درمان طلاق عاطفی این است متوجه شویم کدام یک از مشکلات در زندگی ما حضور دارند و بعد از آن به درمان ریشه های جدایی عاطفی بپردازیم. در ادامه این مشکلات را بررسی می کنیم.

فراموش نکنید هر دو مشکل، باشیوه های صحیح قابل برطرف شدن خواهند بود!

اگر می خواهید روش آشتی کردن با همسر را به صورت عملی درک کنید، خواندن مقاله زیر را پیشنهاد می کنیم!

 در چه مواردی طلاق عاطفی رخ می دهد؟! 

عوامل و رفتارهایی وجود دارند که در صورت بی توجهی زوجین، طلاق عاطفی سریع‌تر اتفاق می‌افتد:

 رفتار های توهین آمیز
 عدم همدلی و همراهی
 نارضایتی جنسی همسر
 عدم تامین نیازهای طرفین
 بی اعتمادی زوجین به یکدیگر
 تمرکز روی نقاط ضعف طرف مقابل
 کوتاهی زوج در استحکام روابط شان
 بی توجهی و وقت نگذراندن با یکدیگر
 اعتراض‌های بیش از حد به رفتارهای یکدیگر
 ضعف در مهارتهای ارتباطی کلامی و غیرکلامی
 توجه زیاد زوجین به شبکه‌های اجتماعی و دنیای دیجیتال
 کار کردن بیش از اندازه بیرون از خانه نپرداختن به مسائل عاطفی

تمام این موارد را می توان در دو گروه مشکلات حل شدنی و احتمالا غیر قابل حل تقسیم می شود که روش برخورد با هر مشکل را به تفصیل خواهید دید.

با دعوا و مرافه نمی توانید همسرتان را از موبایل و بازی جدا کنید. اما با این محصول ویدیویی می توانید!

روش برخورد با مشکلات حل شدنی

هر چند که مسایل حل شدنی ممکن است در مقایسه با موضوع های جدی تر تا حدودی راحت تر به نظر برسند، اما می توانند درد و اندوه فراوانی بین زن و شوهر به وجود آورند. این که مساله ای حل شدنی باشد، به این معنا نیست که حل خواهد شد. مسایل حل شدنی، تنش بسیاری ایجاد می کنند؛ زیرا، زوجین فنون موثر برای غلبه بر آن ها را نیاموخته اند.

البته زوجین، سزاوار سرزنش نیستند؛ زیرا، اکثر راهکارهای توصیه شده توسط کتاب ها و مشاورین، به آسانی قابل اجرا نیستند. اکثر این راهنمایی ها روی ارزش قایل شدن بر دیدگاه های همسر و یا یک شنونده خوب بودن، متمرکزند که البته اشکالی ندارند.

این دو تمرین برای اکثر مردم حتی در حالت عادی نیز دشوار است، چه برسد به زمانی که در اوج دعوا و اختلاف نیز باشند.

 1. شروع ملایمی داشته باشید
 2. استفاده موثر از اقدامات ترمیمی را یاد بگیرید.
 3. واکنش های جسمی خود را برای اجتناب از طغیان، زیر نظر بگیرید.
 4. روش های سازش و گذشت را بیاموزید.
 5. و بتوانید نواقص همدیگر را تاب بیاورید.

بهبود روابط عاطفی همسران را با خرید این محصول صوتی، تجربه کنید!

 چگونه طلاق عاطفی را درمان کنیم؟!

مثال واقعی از مساله حل نشدنی

اگر شما با یکدیگر اختلاف دارید، ممکن است ندانید گرفتار کدام یک از دو نوع مشکل یاد شده هستید. یکی از راه های شناخت مشکلات حل شدنی، از غیرقابل حل آن است که خیلی مزمن، شدید، دردناک و پیچیده نیستند! وقتی مشکلی حل شدنی وجود دارد، شما روی حل مساله متمرکز می شوید و در پیش زمینه ذهنتان، به این فکر نمی کنید زندگی مشترک به بن بست رسیده است و این مهمترین تفاوت بین این دو مساله است!

به طور مثال، مریم و نازنین هر دو شاکی هستند که شوهران شان خیلی تند رانندگی می کنند. نازنین سال هاست که در این مورد با شوهرش جر و بحث دارد و جواب شوهرش همیشه یک چیز بوده است:

زیادی حساسیت نشان می دهی!

علائم طلاق عاطفی و درمان آن

علائم طلاق عاطفی و درمان آن

شوهرش به او یادآوری می کند که هرگز تصادف نداشته است. او می گوید که راننده ای بی احتیاط نیست، بلکه اعتماد به نفس دارد و با مهارت است. اما نازنین می خواهد بداند چرا همسرش رانندگی اش را تغییر نمی دهد تا او کمتر عصبی شود. او سرانجام فریاد می زند که خودخواه است و اهمیتی نمی دهد که ممکن است هر دو کشته شوند. شوهر در دفاع از خود می گوید:

مشکل این جاست که تو به من اعتماد نداری!

و هرگاه که این سناریو تکرار می شود؛ هر دو به شدت خسته و دلشکسته می شوند و بدتر آن که بر موضع خود پافشاری می کنند و نتیجه ای عاید کسی نمی شود.

محمد، همسرش را به بی اعتمادی متهم می کند و خانمش معتقد است که او اهمیتی به وی نمی دهد. برای محمد و نازنین، موضوع قدیمیِ تند راندن شوهر به معضلی تقریبا حل ناشدنی تبدیل شده است.

دلیل اصلی مشکل محمد و نازنین

این فقدان تفاهم، از مشکلات عمیق تری در بین آن ها حکایت می کند. جر و بحث های آن ها حول موضوع هایی از قبیل:

 بی اعتمادی،
 ناامنی،
 خود خواهی
 و مسائلی از این دست …

می چرخد و در واقع، قضیه ی سرعت در رانندگی دستاویزی برای طرح نارضایتی های اصلی است و برای آن که منجر به نابودی ازدواج آن ها نشود، لازم است که هر دو درک عمیقی از مفهوم این کشاکش ها به دست آورند.

اگر به دنبال فیلم های رایگان در حوزه همسرداری هستید، حتما به صفحه زیر سر بزنید!

مثال واقعی از مساله حل شدنی

اما برای کیانا و علی موضوع دعوا بر سر سرعت در رانندگی، حل شدنی به نظر می رسد. آن ها هر روز صبح با هم از خانه ی خود در حومه شهر به مرکز شهر عزیمت می کنند و در این فاصله، زن شاکی می شود که شوهرش بسیار تند می راند. مرد می گوید مجبور است تند برود؛ زبرا؛

زنش خیلی دیر حاضر می شود و اگر اتلاف وقت خانمش را با سرعت در رانندگی جبران نکند، هر دو با تاخیر به محل کار خود می رسند!

کیانا می گوید: صبح ها اول شوهرش دوش می گیرد و لوازم صبحانه را روی میز رها می کند و من باید آن ها را جمع کنم و وقتی که من در حال شستن ظروف صبحانه هستم، او دستش را روی بوق می گذارد و می گوید عجله کن. این سریال در مورد زمان دوش گرفتن و کارهای خانه و تعجیل در رانندگی هر روز تکرار می شود و به محض آن که علی خانمش را در محل کار وی پیاده می کند، سکوتی طولانی اختیار می کند، در حالی که کیانا سعی می کند از اشک ریختن جلو گیری کند.

مشکل این زوج بدون تردید از آن جهت حل شدنی به نظر می رسد که فقط در موقع حرکت به سمت محل کار صورت می گیرد. این مشکل، مقطعی است که به درون سایر بخش های زندگی شان نفوذ نمی کند. این دو، برعکس محمد و نازنین، به یکدیگر اتهام نمی بندند و مناقشات آن ها به علت خودخواهی مرد یا سوءظن زن نیست، بلکه چیز ساده تری مثل سرعت در رانندگی، آن هم در ساعات صبح است. با یادگیری روشی موثرتر برای صحبت با یکدیگر، امکان رسیدن به سازش، بیشتر است.

راه حل احتمالی علی و کیانا

آن ها باید سرزنش کردن همدیگر را کنار بگذارند و به دنبال برنامه ریزی جدیدتری باشند تا با آن برنامه بتوانند صبح ها بدون نیاز به تعجیل، به موقع به سر کار خود برسند. شاید لازم باشد زنگ ساعت را پانزده دقیقه زودتر کوک کنند تا ابتدا زن دوش بگیرد و یا ظروف صبحانه را مرد بشوید.

به هر حال، اگر آن ها به دنبال راه حلی برای رسیدن به سازش نباشند، شکی نیست که در درازمدت در مواضع خود مقاوم تر و از لحاظ روحی، مایوس تر خواهند شد، تا جایی که رشته ی کار از دست می رود و به موضوعی غیرقابل حل تبدیل می شود.

اگر از دست همسرتان عصبانی می شوید، گوش کردن به کتاب صوتی همسرداری با گاوبنفش، کمک به حل این مساله می کند.

 تمرین های عملی برای قدرت بیشتر شما! 

برای تمرین بیشتر؛ در زیر، انواع مناقشاتِ واقعیِ خانوادگی را تشریح کرده ایم، شما تصمیم بگیرید که کدام مورد حل شدنی و کدام یک غیرقابل حل خواهند بود.

لطفا قبل از اینکه پاسخها را ببینید، اول حسابی به این تمرینات فکر کنید و پاسخ خود را در ذهن مرور کنید!

کار عملی

کار عملی

مورد اول

کامران و سارا هر دو توافق دارند که بعد از شام انتقال آشغال ها به عهده ی کامران باشد. اما او به تازگی به قدری از لحاظ شغلی در فشار قرار دارد که گاه وظیفه ی خود را فراموش می کند.

در اینجا یا سارا خودش آشغال ها را بیرون می گذارد یا اشغال ها روی هم انباشته می شود و تمام منزل بو می گیرد و این خون سارا را به جوش می آورد.

 حل شدنی
 غیرقابل حل

مورد دوم

زهرا می خواهد وقت کمتری را با شوهرش و وقت بیشتری را با دوستانش بگذراند. شوهرش خود را طرد شده احساس می کند. اما، زهرا نمی خواهد شوهرش خیلی به او وابسته باشد؛ زیرا، از فرط توجه شوهرش احساس خفگی به او دست می دهد.

 حل شدنی
 غیرقابل حل

مورد سوم

فاطمه آرزو دارد که شوهرش، حسین، به جای اخم و ترشرویی، چیزهایی را که آزارش می دهد مطرح کند و به زبان آورد. اما هر وقت که شوهرش سعی می کند مشکل خود را بیان کند، خانم از نحوه ی بیان او شاکی می شود و تقصیر خود را نمی پذیرد و چند انتقاد همزمان از طرف شوهرش را منصفانه نمیداند. مرد می گوید که طرح برخی نکات درباره همسرش آن قدر دشوار است که باید بابت آن جایزه بگیرد! برای مثال، از نظر مرد، همسرش باید عذرخواهی کند نه آن که از نحوه ی بیان او انتقاد کند!

 حل شدنی
 غیرقابل حل

مورد چهارم

هلنا هر دوشنبه شب با دوستان خود دور هم جمع می شوند. شوهرش ترجیح می دهد که همسرش با او به کلاسی هنری برود. آن کلاس هم فقط دوشنبه شب ها برگزار می شود. هلنا هیچ حاضر نیست که دوره های زنانه ی خود را از دست بدهد.

 حل شدنی
 غیرقابل حل

مورد پنجم

سولماز شاکی است که شوهرش، انتظار دارد او همه کارهای مراقبت از پسر نوزادشان را به تنهایی انجام دهد. آرمان مدعی است که دلش می خواهد کمک بیشتری کند، اما چون تمام روز بر سر کار است، تجربه ی کافی در رسیدگی به کودک را ندارد. هر وقت هم که کار کوچکی در این زمینه انجام می دهد، سولماز معترض می شود که آن را درست انجام نداده ای، و این کار او را عصبانی می کند، به طوری که مجبور می شود به خانمش بگوید که پس خودت آن را انجام بده!

 حل شدنی
 غیرقابل حل

مورد ششم

هر وقت کیان و ملیسا اختلاف عقیده دارند، مرد زود صدایش را بلند می کند و زن در اثر این داد و فریاد، زیر گریه می زند. کیان می گوید که وقتی عصبانی است، اشکالی ندارد که عربده بکشد. ملیسا دیگر تحمل این وضع را ندارد. بنابراین، دعوای آن ها ابتدا بر سر موضوع های مختلف شروع و سپس بر سر فریاد کشیدن مرد ادامه می یابد.

 حل شدنی
 غیرقابل حل

آیا زندگی شما حال و هوای عاشقانه دارد؟ برای عشق ورزی بیشتر مقاله زیر را بخوانید!

پاسخ های احتمالی

اگر روی تک تک این موارد به قدر کافی فکر کرده اید لطفا پاسخ های احتمالی را با راه حلهایی که به ذهن خودتان رسیده است، مقایسه کنید و نتیجه را بررسی کنید.

پاسخ مورد اول = حل شدنی

کامران بردن آشغال ها را فراموش می کند و دلیل آن هم ربطی به وضعیت او با همسرش ندارد. شاید خستگی یا مشغله ی فکری ناشی از سختی کار در کارخانه علت این فراموشی باشد. به شکل های گوناگونی می توان این مشکل را حل کرد. به طور مثال، نوشته ای برای یادآوری روی در یخچال نصب کرد و یا برای مدت محدودی بین وظایف زن و شوهر تغییراتی ایجاد کرد.

پاسخ مورد دوم = غیرقابل حل

این مشکل، نشانگر تفاوتی عمیق بین شخصیت های زهرا و شوهرش است و بسیار بعید است که این خصوصیت های آن ها تغییر پیدا کند. راه چاره آن ست که با آن کنار بیایند.

پاسخ مورد سوم = غیرقابل حل

فاطمه و حسین در گیر جنگی استراتژیک هستند، به این معنا که برای بحث درباره یک نکته ی خاص مشکلی ندارند. بلکه مشکل اصلی آن ها آن است که نمی دانند چگونه باید گفت و گو کنند و این خلا در زمینه ی نحوی گفت و گو، همواره در مواردی که تفاهم ندارند، احساس می شود.

پاسخ مورد چهارم = حل شدنی

هلنا و حسین می توانند این مساله را به چند طریق حل کنند. برای مثال، می توانند از تداخل روزهایی که کلاس و مهمانی زنانه همزمان هستند، جلوگیری کنند. یا حسین کلاس دیگری در وقت دیگری پیدا کند.

پاسخ مورد پنجم = حل شدنی

آرمان باید اوقات بیشتری را با پسرش سپری کند و سولماز باید کمی کنار برود و بگذارد که آرمان به طریق خودش از کودک مراقبت کند. سازش بر سر این قضیه چندان سخت به نظر نمی رسد.

پاسخ مورد ششم = غیرقابل حل

کیان و ملیسا دو نوع مدل عاطفی متفاوت دارند. کیان خیلی لطیف است و روحیه ای عاشقانه دارد. اما ملیسا دوست دارد که مسایل به طور اصولی و منطقی حل و فصل شوند، در عین حال زن تحمل داد و فریاد مرد را ندارد و به سرعت موضع می گیرد و از آن جا که نگرش عاطفی بخش جدایی ناپذیر شخصیت این گونه افراد است، با آگاهی و احترام به روش عاطفی همدیگر ممکن است به رویکرد مناسبی که برای هر دو طرف قابل اجرا باشد، برای حل گرفتاری خود، دست یابند.

اگر فکر می کنید دلیل طلاق عاطفی شما، تقسیم نادرست کارهای منزل است، حتما مقاله زیر را بخوانید!

 پرسشنامه اختلافات زناشویی شما! 

اکنون که مهارتِ بهتری نسبت به تفاوت میان مشکلات حل شدنی و غیر قابل حل پیدا کردید، وقت آن است که بتوانید مشکلات زندگی زناشویی خود را نیز به همان روش گروه بندی کنید. با این کار، در می یابید که چه روش هایی را باید برای وفق دادن خود با مشکلات انتخاب کنید.

با وجود مشکلات غیرقابل حل در زناشویی هم می توانید زندگی شاد و خوشبختی داشته باشید!

پرسشنامه

پرسشنامه

در زیر فهرستی از عوامل شایعِ اختلافات زناشویی را آورده ایم. جلوی هر یک از آنها، یکی از سه گزینه ی حل شدنی، غیرقابل حل و الان مشکلی نیست را علامت بزنید. اگر انتخاب شما یکی از گزینه های حل شدنی و غیرقابل حل باشد، نواحی مشکل زای مربوط به آن ها را هم علامت بگذارید.

سوال ۱

از لحاظ عاطفی نسبت به هم بی توجه و بی محبت می شویم.

 حل شدنی
 غیرقابل حل
 الان مشکلی نیست

هر یک از موارد زیر را که در بروز مشکل بالا موثر بوده اند، علامت بزنید:

 برای صحبت با یکدیگر دچار مشکل هستیم.
 وابستگی عاطفی کمتری نسبت به یکدیگر داریم.
 او شناخت درستی از من ندارد.
 او (یا من) از لحاظ عاطفی بریده ایم.
 وقت کمتری را با هم می گذرانیم.
 او همیشه دچار سوءتفاهم می شود.

سوال ۲

تنش های نامرتبط با زندگی زناشویی، سرریز کرده است (مثل مشکلات موجود در محیط کار)

 حل شدنی
 غیرقابل حل
 الان مشکلی نیست

هر یک از موارد زیر را که در بروز مشکل بالا موثر بوده اند علامت بزنید:

 به یکدیگر در کاهش استرس روزانه کمکی نمی کنیم.
 درباره این تنش ها با هم صحبت نمی کنیم.
 همسرم درک لازم برای شنیدن حرف های مرا ندارد و اهمیتی به نگرانی های من نم یدهد.
 همسرم مشکلات مربوط به شغل خود و تنش های اجتماعی را بر سر من یا بچه ها خالی می کند.

سوال ۳

شور و عشق از ازدواج ما رخت بربسته است و شعله ی اولیه رو به خاموشی می رود.

 حل شدنی
 غیرقابل حل
 الان مشکلی نیست

هر یک از موارد زیر را که در بروز مشکل فوق موثر بوده اند، علامت بزنید:

 همسرم هیچ نوع عشق لفظی به من ابراز نمی کند.
 همسرم به دفعات کمتری به من ابراز محبت یا از من تمجید می کند.
 ما خیلی به ندرت به یکدیگر دست می زنیم.
 احساسات عاشقانه در بین ما متوقف شده است.
 خیلی به ندرت همدیگر را در آغوش می گیریم.

سوال ۴

در زمینه ی روابط زناشویی (روابط جنسی) مشکل داریم:

 حل شدنی
 غیرقابل حل
 الان مشکلی نیست

هر یک از موارد زیر را که در بروز مشکل موثر بوده اند، علامت بزنید:

 تعداد دفعات روابط جنسی ما بسیار محدود است.
 من (یا او) از روابط رضایت کمتری احساس می کنیم.
 برای صحبت درباره مسایل جنسی با هم مشکل داریم.
 توقعات ما از یکدیگر، در مورد روابط جنسی، متفاوت است.
 کشش متقابل، نسبت به گذشته به مراتب کاهش یافته است.

سوال ۵

در ازدواج ما تغییر عمده ای صورت نمی گیرد (برای مثال: تولد فرزند، اسباب کشی، بیکار شدن)

 حل شدنی
 غیرقابل حل
 الان مشکلی نیست

هر یک از موارد زیر را که در بروز مشکل موثر بوده اند، علامت بزنید:

 در مورد برخورد با مسایل مختلف، نظریات متفاوتی داریم.
 این اتفاق باعث شده است که همسرم از من فاصله بگیرد.
 این مساله هر دوی ما را عصبی و حساس کرده است.
 این مساله باعث بروز دعواهای متعدد شده است.
 من در مورد عاقبت این وضعیت، نگران هستم.
 اکنون هر یک از ما موضع متفاوتی داریم.

سوال ۶

در این ازدواج برای بچه دار شدن یا نشدن توافق نداریم:

 حل شدنی
 غیرقابل حل
 الان مشکلی نیست

هر یک از موارد زیر را که در بروز مشکل موثر بوده اند، علامت بزنید:

 ما در خصوص بچه دار شدن هدفهای متفاوتی داریم.
 درباره نحوه ی تربیت و انضباط، اختلاف عقیده داریم.
 درباره ی نحوه ی نزدیک شدن و صمیمت با بچه عقاید متفاوتی داریم.
 مدل گفت و گوی ما درباره ی این مسایل چندان رضایت بخش نیست.
 از بابت این اختلافات دچار تنش و عصبانیت زیادی می شویم.

سوال ۷

ازدواج ما از لحاظ نحوه ی برخورد با بستگان و خانواده ی هم با مشکل روبه روست.

 حل شدنی
 غیرقابل حل
 الان مشکلی نیست

هر یک از موارد زیر را که در بروز مشکل موثر بوده اند، علامت بزنید:

 احساس می کنم از طرف خانواده همسرم به خوبی پذیرفته نشده ام.
 گاهی تعجب می کنم که او به کدام خانواده تعلق دارد.
 از طرف خانواده خودم به خوبی تحویل گرفته نمی شوم.
 این موارد تنش فراوانی به وجود آورده است.
 من به شدت نگران سرانجام این گونه نابسامانی ها هستم.

سوال ۸

یکی از ما توجهی به دیگران نشان داده یا تخلفی کرده که به حسادت انجامیده است:

 حل شدنی
 غیرقابل حل
 الان مشکلی نیست

هر یک از موارد زیر را که در بروز مشکل موثر بوده اند، علامت بزنید:

 این مشکل ، سبب کدورت فراوانی شده است.
 به سبب این مشکل، شخص احساس ناامنی می کند.
 از دست دروغ ها خسته شده ام.
 مشکل است که بتوانیم بار دیگر اعتماد ایجاد کنیم.
 بوی خیانت به مشام می رسد.
 نمی دانیم این زخم ها را چگونه ترمیم کنیم.

سوال ۹

به تازگی مشاجرات تلخی بین ما به وجود آمده است:

 حل شدنی
 غیرقابل حل
 الان مشکلی نیست

هر یک از موارد زیر را که در بروز مشکل موثر بوده اند، علامت بزنید:

 اکنون درگیر دعواهای بیشتری هستیم.
 این دعواها منشا و ریشه ی شناخته شده ای ندارد.
 عصبانیت و تنش فرواوانی به درون زندگی ما راه یافته است.
 آن چنان آشفته می شویم که به صهولت دل هم را می شکنیم.
 این روزها احترام سابق بین ما دیده نمی شود.
 مرتب از من انتقاد می شود.

سوال ۱۰

در نحوه ی زندگی و ارزش ها و هدف های اساسی خود اختلاف داریم:

 حل شدنی
 غیرقابل حل
 الان مشکلی نیست

هر یک از موارد زیر را که در بروز مشکل موثر بوده اند، علامت بزنید:

 هدف های آینده ی ما، بسیار متفاوت اند و نقطه ی مشترکی ندارند.
 باورها و ارزش های مشترک رنگ باخته و مجزا شده اند.
 علایق مربوط به گدران اوقات بیکاری یکسان نیستند.
 خطوط زندگی مان در دو جهت متضاد ادامه می یابند.
 از رابطه با او، رضایت ندارم.

سوال ۱۱

عوامل مخربی (خشونت، مواد مخدر، روابط نامشروع و غیره) به زندگی مان راه یافته است

 حل شدنی
 غیرقابل حل
 الان مشکلی نیست

هر یک از موارد زیر را که در بروز مشکل موثر بوده اند، علامت بزنید:

 ما برخوردهای فیزیکی و کتک کاری داریم
 مسایلی مثل مصرف مواد مختدر و الکل پیش آمده است
 دیگر تحمل این زندگی را ندارم
 برخی از چیزهایی که او می خواهد زننده و ملال آور است
 از این ازدواج به کلی مایوس شدم

سوال ۱۲

نمی توانیم با هم به شکل یک گروه دونفره همکاری کنیم:

 حل شدنی
 غیرقابل حل
 الان مشکلی نیست

هر یک از موارد زیر را که در بروز مشکل موثر بوده اند، علامت بزنید:

 پیش از این اکثر امور خانواده را با هم انجام می دادیم
 به ظاهر در دو جهت متضاد در حرکت هستیم
 او به طور منصفانه در امور منزل و بچه داری مشارکت نمی کند
 از زیر سهم خود در مسائل مالی شانه خالی می کند
 احساس می کنم در اداره ی این خانواده تنها هستم
 همسرم آدم بسیار بی ملاحظه ای است.

سوال ۱۳

از لحاظ مشارکت در قدرت بین خودمان، ناتوان هستم:

 حل شدنی
 غیرقابل حل
 الان مشکلی نیست

هر یک از موارد زیر را که در بروز مشکل موثر بوده اند، علامت بزنید:

 در تصمیم گیری ها هیچ نقش و نفوذی ندارم
 همسرم خیلی سلطه جویی می کند
 من بیش از حد متوقع شده ام
 تازگی همسرم منفعل شده است
 او نقش موثری در این ازدواج ندارد
 نمی دانم دقیقا چه کسی این زندگی را می چرخاند

سوال ۱۴

برای رفع مشکلات مالی درمانده ایم

 حل شدنی
 غیرقابل حل
 الان مشکلی نیست

هر یک از موارد زیر را که در بروز مشکل موثر بوده اند، علامت بزنید:

 یکی از ما پول کافی برای مخارج تامین نمی کند
 در مورد هزینه ها و نحوه مصرف پول خود توافق نظر نداریم
 در مورد بودجه خود نگرانی و دلمشغولی داریم
 همسر من از لحاظ مالی بیشتر به خودش توجه دارد تا به بقیه اعضای خانواده
 برنامه ریزی مالی خاصی بین ما وجود ندارد

سوال ۱۵

این روزها اوقات خوشی با هم نداریم

 حل شدنی
 غیرقابل حل
 الان مشکلی نیست

هر یک از موارد زیر را که در بروز مشکل موثر بوده اند، علامت بزنید:

 به نظر نمی رسد که به اندازه کافی اوقات خوشی با هم داشته باشم
 ما سعی می کنیم اما نمی توانیم به اندازه ی دلخواه از وقت خود لذت ببریم
 وجود مشکلات، مانع از شادی و سرخوشی بین ماست
 کار، همه اوقات ما را اشغال می کند
 خواسته ها و سلایق ما خیلی متفاوت اند، کاری نیست که به طور مشترک، از آن لذت ببریم
 کارهایی را برای تفریح و خوشی برنامه ریزی می کنیم، اما هرگز اتفاق نمی افتند.

سوال ۱۶

در مورد مسائل معنوی، احساس نزدیکی نمی کنیم

 حل شدنی
 غیرقابل حل
 الان مشکلی نیست

هر یک از موارد زیر را که در بروز مشکل موثر بوده اند، علامت بزنید:

 در مورد مسائل معنوی دیگر هم عقیده نیستیم
 در مورد ارزش های مذهبی توافق نداریم
 در مورد مسجد و کلیسا و کنیسه، عقاید یکسانی نداریم
 نسبت به موضوع های معنوی قادر به تبادل نظر نیستیم
 در خصوص مسایل معنوی در خانواده و تربیت بچه ها اختلاف عقیده داریم

سوال ۱۷

در مورد دوستان مشترک و روابط اجتماعی با هم اختلاف سلیقه داریم

 حل شدنی
 غیرقابل حل
 الان مشکلی نیست

هر یک از موارد زیر را که در بروز مشکل موثر بوده اند، علامت بزنید:

 از بابت نوع افراد و گروه های اجتماعی و بستگان برای معاشرت، مشکل داریم
 در مورد صرف وقت در موسسات اجتماعی از قبیل احزاب و مدارس و مسجد و جلسات مذهبی و غیره اختلاف نظر داریم
 در خصوص کمک به موسسات خیریه و امور داوطلبانه نیز توافق چندانی نداریم
 در خصوص مسائل مربوط به دین، طرز تفکر مشابهی نداریم!

نحوه امتیاز دهیِ پرسشنامه اختلافات زناشویی

تعجبی نیست که در زناشویی شما، برخی از نواحی مشکل دار و برخی خوب باشد!

در هر سوال، اگر بیش از دو مورد را علامت زده اید، احتمالا این موضوع، در زندگی شما اختلاف برانگیز است و برای زناشویی شما مخرب است. تلاش کنید روی آن موضوع و سوال کار کنید و زندگی خود را از خطر نجات دهید!

اگر می خواهید همسر حرف گوش کن داشته باشید، روی محصول زیر سرمایه گذاری کنید!

برای آقایانبرای خانم هاهمسرداری

دلزدگی از زندگیطلاقطلاق عاطفیطلاق قانونیمشکلات حل شدنیمشکلات غیرقابل حلهمسرداری

مهدی مقیم اسلاممشاهده نوشته ها

بسیار خوشحالم که به همراه یک تیم متخصص و دلسوز، مهارتهای همسردرای و تربیت کودک را به اشتراک می گذاریم، به امید شادی و طراوت بیشتر خانواده شما...

۲ دیدگاه

 • با سلام و درود خدمت آقای مقیم اسلام ممنون از مطالبی که به اشتراک گذاشتید. ب نظر بنده بیشترین مشکلات برای کسانی هست که در سن پایین ازدواج می کنند و متاسفانه تو عصر امروز آمار جدایی و طلاق زیاد شده و رابطه ها ناپایدار نظر شما چیه بزرگوار؟ باعث افتخاره که بتونم در این مورد باهاتون مباحثه کنم

  • با سلام و احترام
   از اینکه اینقدر با دقت روی مقالات متمرکز می شوید، بسیار خوشحال هستم و امیدوارم در زندگی شخصی تان روز به روز شاهد موفقیت های بزرگ باشید!
   خیلی دوست دارم مستندات تحقیقاتی شما در این زمینه را مطالعه کنم! (منظورم آمار طلاق در سنین مختلف ازدواج است) و البته کاملا آماده تبادل نظر و انتقال تجربه در این زمینه نیز هستم!
   اما موضوع اصلی مقاله بیشتر روی این متمرکز است که صرف نظر از اینکه آمارها چه می گویند، ما بتوانیم زندگی و ازدواج خود را نجات دهیم و سامان دهیم! به همین منظور تلاش شده است بیشتر روی راه کارهایی که وضعیت را شناسایی می کند و درمان برای این مشکل ارائه می دهد، متمرکز باشیم!
   شادی زندگی تان روزافزون باد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.