loading
مدیریت خشم

مدیریت خشم


مدیریت خشم

خشم، احساسی است مشترک در تمام انسان ها! دانستن این موضوع که خشم در ذات خود بدی ندارد می تواند به افراد خشمگین کمک کند! خشم زمانی خطرناک و بد است که فرد نتواند آنرا کنترل کند، تا زمانی که خشم در کنترل فرد است و او می تواند مدیریت خشم داشته باشد، خشم می تواند ابزاری کارآمد برای موفقیت باشد!

تکنیک های مدیریت خشم قابل آموختن است

عوامل عصبانیت

فرض کنید شما در خانواده مسوول پرداخت قبوض هستید. اینبار به دلیل اینکه زمستان سردی داشته اید!پول گاز برایتان زیاد آمده است و پس از دو اخطار برای قطع گاز، پول قبض را تهیه کرده و روی میز گذاشته اید و شب قبل به همسرتان گفته اید که این آخرین مهلت پرداخت است و در صورت عدم پرداخت، گاز را قطع می کنند.

صبح از خانه بیرون می روید و چون نمی توانستید از خدمات الکترونیک استفاده کنید، پول نقد را کنار قبض گاز قرار دادید جایی که همسرتان ببیند.

شب ، آخر وقت که به خانه برمی گردید می بینید که قبض پرداخت نشده است و بلافاصله پس از شما، همسرتان از سرکار برمی گردد. طبیعتا از شما توقع برخورد خوب و منطقی دارد که به کل رفتاری خلاف آن می بیند، زیرا عصبانی شده و مدیریت خشم خود را از دست داده اید.

عوامل عصبانیت

عوامل عصبانیت

احتمالا شما بسیار عصبانی و ناراحت می شوید و به محض دیدن همسرتان به او می گویید این قبض لعنتی رو فراموش کردی، پرداخت کنی؟ حالا علاوه بر پرداخت پول قبض، باید هزینه وصل مجدد آنرا هم پرداخت کنیم.

امروز قبض را درست جلوی چشمت گذاشتم! باید یک زنگوله به گردنت ببندم تا کارهایی که به تو می دهم را فراموش نکنی؟

پیش خود این طور فکر می کنید:

من تمام تلاشم را انجام دادم تا پول قبض را تهیه کنم، با این حال همه چیز خراب شد و مجبور هستیم کلی جریمه پرداخت کنیم! هر طور شده باید خودم این قبض رو پرداخت می کردم، حداقل خودم این کار را فراموش نمی کردم!

او چقدر بی مسولیت و بی تفاوت است. نمی دانم در کجا زندگی می کند؟ در خانواده اش چه چیزی یاد گرفته؟ حتما فراموشی اش از بی مسولیتی اش به وجود آمده! به همین دلیل الکی مجبور هستیم کلی پول بی خود پرداخت کنیم!

مدیریت خشم

اگر شما در این موقعیت قرار داشتید چگونه رفتار می کردید؟

آیا می توانستید با فراموشی همسرتان به نحوی مسولانه تر روبه رو شوید؟

روی خودتان کنترل بیشتری داشته و حرف های نامربوط نزنید؟

اینگونه تفکرات بیشتر روی قسمت منفی تمرکز دارد! و به حل مشکل کمک چندانی نخواهد کرد و فقط می تواند بین روابط شما آسیبی جدی وارد کند.

چطور می توانید این افکار را به چالش بکشید؟

او این کار مهم را فراموش کرد، اما آیا این رفتار از او آدم بی کفایتی ساخته ! و او را شایسته ی رفتار تند و زننده می کند؟

اگر خودم را به شدت ناراحت کنم! به حل این مساله کمکی خواهم کرد یا اساسا مشکل برطرف خواهد شد؟

به جای افکار تند و زننده چه باید کرد؟

شما میتوانید با جایگزین کردن این روش تفکر، خود را در کنترل خشم بهتر هدایت کرده ! و برای افزایش آستانه تحمل، بهتر همراهی کنید.

میتوانید به خود اینگونه بگویید:

اگر قبض به موقع پرداخت می شد، خیلی بهتر بود ولی من تمام تلاشم را کردم که این کار به موقع انجام شود ! و این تنها کاری بود که از دستم برمی آمد. درست است قبض پرداخت نشده و این موضوع به زندگی ما خسارت زده است. این خیلی ناراحت کننده است ولی آخر دنیا نیست.

همسرم به کلی موضوع قبض را فراموش کرد ولی او نشان داده است که بی مسوولیت نیست و می تواند قابل اعتماد باشد. من میتوانم ناراحت باشم و ناراحتی ام را به او بگویم ولی اصلا مجبور نیستم با از کوره در رفتن ناراحتی ام را بیشتر کنم و همه چیز را خراب تر نمایم!  میتوانم نگرانی جدی ام را از بابت فراموشی او  متذکر شوم و این اشتباه را به نحوی غیر تحقیر آمیز به او گوشزد کنم!

گوشزد کردن بدون اینکه کسی را تحقیر کنید، هنر است

تحقیر

تحقیر

می توانید به او بگویید: تمام تلاشم را کردم تا به تو یادآوری کنم که قبض را پرداخت کنی! تو باز هم فراموش کردی و این موضوع برای ما هزینه زیادی داشته و  واقعا ناراحت کننده است.

شما با این روش میتوانید مدیریت خشم خود را کمی بهبود بخشیده ! و توانمندی خود را در این زمینه ارتقا دهید.

به نظر شما با چه ادبیات دیگری می توان این موضوع را مطرح کرد؟

چرا عصبانیتم دست خودم نیست!

اگر شما هم جز آن دسته از افرادی هستید که فکر می کنید عصبانیت تان دست خودتان نیست، پیشنهاد می کنم به این فیلم توجه نمایید!

چگونه آستانه تحمل مان را بالا ببریم؟

برای مدیریت خشم ، ابزارهای زیادی وجود دارد! نکته مهم این است؛ قبل از اینکه عصبانی شوید، خود را برای این شرایط آماده کنید! بیشتر افراد وقتی که عصبانی می شوند کمتر می توانند خودشان را کنترل کنند مگر کسانی که از قبل برای این لحظه برنامه ریزی کرده باشند، یکی از آمادگی های مهم برای زمان هایی که عصبانی می شویم، بالا بردن آستانه تحمل است!

در فیلم زیر در رابطه با آستانه تحمل صحبت کرده ایم و تکنیک های ساده ولی قدرتمنی که می توان با آنها آستانه تحمل را در خانواده افزایش داد!

 

 

لطفا نظرات و تجربیات مشابه خود را برای استفاده همگان در همین برگه، در بخش نظرات بنویسید!

فیلمهای کوتاهمهارت فردیهمسرداری

آستانه تحملافکار تند و زنندهعصبانیتعصبانیتم دست خودم نیستفراموشیمدیریت خشممسوولیتمهارت زندگیمهارت های زندگیمهارتهای زندگیهمسرداری

مهدی مقیم اسلاممشاهده نوشته ها

بسیار خوشحالم که به همراه یک تیم متخصص و دلسوز، مهارتهای همسردرای و تربیت کودک را به اشتراک می گذاریم، به امید شادی و طراوت بیشتر خانواده شما...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.