چگونه به همسرم دلبسته تر شوم

معمولا افرادی که به تازگی ازدواج کرده اند از خود این سوال را می پرسند: چگونه به همسرم دلبسته تر شوم ؟ فراموش نکنید شما از دو فرهنگ و خانواده متفاوت هستید، پس کاملا طبیعی است که در ابتدا، کمتر به هم دلبسته باشید.

مطمئن باشید مثل بقیه مهارتهایی که در زندگی و شغل خود آموخته اید، دلبستگی هم آموختنی است!  چگونه به همسرم دلبسته تر شوم ؟

فهرست مطالب این مقاله

 بهتره به همسرم دلبسته شوم یا وابسته؟!
 دلبستگی تان به همسر چقدر است؟ (پرسشنامه)
 روشهای افزایش دلبستگی به همسر!
 تمرین عملی دلبستگی به همسر!

زوجهای خوشبخت با زوج هایی که به طلاق عاطفی یا طلاق رسمی رسیده اند، احتمالا فقط در یک چیز است و آن طریقه برخورد با مسائل پیش آمده در زندگی مشترک می باشد. وگرنه در تمام زندگی ها اختلاف بر سر:

 مسائل مالی
 روابط جنسی
 تربیت فرزندان
 اختلافات فرهنگی
 رفت و آمد با خانواده ها
 و مسائلی از این دست …

وجود دارد، پس چه می شود که عده ای خوشبخت می شوند و هر روز بر میزان دلبستگی و علاقه ی آنها افزوده می شود و برخی از زوجین هم، روز به روز نسبت به هم فاصله بیشتری می گیرند و دلبستگی میان آنها کمتر می شود و توهین و بی احترامی میانشان روزافزون می گردد؟!

تفاوت در عملکرد زوجها است نه آن اتفاقاتی که رخ داده است و یا اختلافات بین آنها!


 بهتره به همسرم دلبسته شوم یا وابسته؟! 

اصلی ترین مشکل در روابط زوجین یا عشق ها این است که تفاوت بین وابستگی و دلبستگی برای افراد مشخص نیست. اگر تفاوت این دو را نشناسید به سختی می توانید رابطه سالم و غیر بیمارگونه ای برقرار کنید. در ادامه به مهمترین تفاوت میان این دو پرداخته ایم

۱- زندگی بی تو هرگز

اگر تو نباشی حتی یک ثانیه هم نمی توانم زنده باشم!

در وابستگی این امری اجتناب ناپذیر است یعنی فرد بدون طرف احساسی خود، حاضر به انجام دادن هیچ کاری نیست و واقعا بدون او نمی تواند زندگی کند

۲- تفاوت در احساس تملک یا تعلق

معمولا افراد دلبسته به شریک احساسی خود احساس تعلق دارند ولی افراد وابسته، فکر می کنند که مالک همسرشان شده اند!

نگاه افراد وابسته به همسر، مثل نگاه فردی به اموال و دارایی هایش است!


۳- ترس و نگرانی در وابستگی و دلبستگی

خیلی از افرادی که به همسر خود وابسته هستند، همواره در ترس و نگرانی از دست دادن شریک احساسی خود به سر می برند! این ترس می تواند ترس از مرگ باشد یا ترس از ترک شدن توسط همسر یا شریک احساسی!

۴- مفهوم استقلال در وابستگی و دلبستگی

افرادی که شخصیت وابسته دارند، استقلال شخصیتی ندارند و معمولا هیچ گونه کاری را به تنهایی انجام نمی دهند! این در حالی است که افراد دلبسته هم هیچ کاری را تنهایی انجام نمی دهند البته با این تفاوت که در افراد دلبسته این کار از روی احترام است و در افراد وابسته این کار از روی ترس و اجبار است!

به همین دلیل است که دلبستگی به شخص، استقلال می دهد وابستگی، آزادی را از شخص می گیرد!

۵- احساسات در وابستگی و دلبستگی

انسانهای دلبسته دارای احساسات مثبت و منفی به معشوق خود هستند و البته می توانند بین این دو احساس تعادل به وجود آورند. افراد وابسته دو مدل احساس دارند:

 عشق
 تنفر

آنها معمولا وقتی عاشق همسرشان هستند، هر کاری را برای خوشحالی او انجام می دهند و وقتی که مشاجره ای بین آن دو پیش آید، همه چیز را فراموش می کنند و آن عشق آتشین، تبدیل به تنفر قهرآمیز می شود.

تنفر در افراد وابسته، مثال همان جمله ای است که می گوید: چشمانش را می بندد و دهانش را باز می کند!

۶- رشد و یادگیری در وابستگی و دلبستگی

افرادی که به همسر خود وابسته هستند، انتظار دارند همسرشان در ۲۴ ساعت شبانه روز فقط به آنها فکر کند و هیچ کار دیگری نداشته باشد ولی افراد دلبسته، به رشد و یادگیری طرف مقابلشان هم فکر می کنند.

افراد دلبسته همانطور که برای یادگیری خود تلاش می کنند، برای رشد همسرشان هم اقدام می کنند!

۷- سرانجام دلبستگی و وابستگی

تجربه های بسیار زیادی نشان داده است که افراد وابسته ویترین زندگی شان بسیار قشنگ است و معمولا افراد زیادی هستند که حسرت زندگی آنها را می خورند ولی متاسفانه وقتی که زمان کافی از ازدواجشان گذشت و تحمل طرفین از این مدل رفتار تمام شد، زندگی محکوم به شکست است.

اما در افراد دلبسته، مشکلات و مسائل زناشویی کاملا وجود دارد ولی این دو یاد می گیرند در عین حال که عشق و علاقه بین شان حاکم است، با همدیگر صحبت کنند و با همدیگر راهی برای برطرف کردن مشکلات بیابند.


پادزهر تحقیر و توهین در روابط زوجین

دلبستگی و تمجید، بسیار شکننده اند، مگر آن که شما آگاه باشید که این دو عامل چقدر در امر رفاقت که هسته مرکزی هر ازدواج موفقی است دخیل و تا چه حد حیاتی اند. کافی است به سادگی، خصوصیات مثبت همسرتان را دایم به خاطر بیاورید (حتی در موقع مجادله) و بدین سان قادر خواهید بود که زناشویی خود را از سقوط، رها سازید.

فراموش نکنید؛ دلبستگی و تمجید قوی ترین پادزهر برای تحقیر و بی حرمتی به حساب می آیند.

چگونه به همسرم دلبسته تر شوم

چگونه به همسرم دلبسته تر شوم

اگر برای همسر خود احترام قایل باشید، احتمال بروز نفرت و دل چرکینی در مواقع دعوا و مرافه، به حداقل می رسد. اگر شعله این دو عنصر در شما و همسرتان به طور متقابل خاموش شده باشد، زندگی زناشویی شما به گرفتاری بزرگی دچار شده است. بدون این اعتقاد اساسی که همسرتان ارزش افتخار و احترام را دارد، چگونه می توانید ریشه های یک رابطه ی غنی و ارزشمند را ارزیابی کنید؟ اما زوج های بسیاری وجود دارند که دو عنصر تمجید و دلبستگی شان به نازل ترین درجه ممکن رسیده است به طوری که به زحمت احساس می شوند. هر چند به نظر می آید که آتش خاموش شده باشد، اما هنوز شعله هایی زیر خاکستر وجود دارند و باد زدن به آن خاکستر، می تواند اولین قدم در جهت سوزاندن مجدد بقایای رابطه ی زناشویی باشد!


 دلبستگی تان به همسر چقدر است؟ (پرسشنامه)!

برای ارزیابی وضعیت فعلی و سطح موجود دلبستگی به همسر، به سوال های زیر پاسخ دهید. حرف “د” برای درست و حرف “غ” برای غلط درنظر گرفته شود.

 1. من به او افتخار می کنم!
 2. می دانم که همسرم مرا قبول دارد!
 3. همسرم خیلی به من احترام می گذارد!
 4. من دلیل محکمی برای ازدواج با او داشته ام!
 5. روابط جنسی ما، به نسبت رضایت بخش است!
 6. او موفقیت ها و دستاوردهای من را ارج می نهد!
 7. از دیدگاه همسرم خیلی جذاب و خوش تیپ هستم!
 8. امکان ندارد بدون ابراز عشق و محبت بتوانیم بخوابیم!
 9. همیشه از لحاظ جسمی و روحی نسبت به او کشش دارم!
 10. هر وقت از هم دوریم، با شوق و دلبستگی به یاد او هستم!
 11. اگر قرار باشد دوباره ازدواج کنم، بازهم با او ازدواج می کنم!
 12. وقتی قدم به داخل منزل می گذارم از دیدنم بال در می آورد!
 13. همواره با محبت فراوان او را در آغوش می فشارم و میبوسم!
 14. شکی ندارم که همسرم از شخصیت کلی من رضایت کامل دارد!
 15. در رابطه ی میان ما، همواره کشش آتشین و پر حرارتی وجود دارد!
 16. همیشه راهی پیدا می کنم تا به نوعی به او بفهمانم که دوستش دارم!
 17. همسر من از همه کارهایی که در زندگی انجام می دهم، قددانی می کند!
 18. بخش بزرگی از رابطه ی ما سرشار از حرکات شاعرانه و عاشقانه است!
 19. من به سهولت می توانم سه عنصری را که در همسرم تحسین می کنم، نام ببرم!
 20. در رابطه ی ما، همیشه احساس می کنم دوست داشته می شوم و مورد اهمیت هستم!

تحلیل آزمونِ دلبستگی به همسر

اکنون بابت هر سوال درست به خود یک نمره بدهید. نمرات را با همدیگر جمع کنید. این نمره، امتیاز نهایی شما خواهد بود. برای مثال اگر به ۱۱ سوال پاسخ درست، ۵ سوال پاسخ غلط و ۴ سوال را هم جواب ندادید، امتیاز شما ۱۱ خواهد بود!

نمرات بالای ۱۰

اگر مجموع نمراتتان ده یا بالاتر باشد، بیانگر نقطه ی قوت ازدواج شماست و نشان می دهد که شما برای همیدگر ارزش والایی قائل هستید و از سپر محافظِ در مقابل تحقیر و بی احترامی و جدلهای احتمالی، برخوردارید. هرچند ممکن است تردیدی نداشته باشید که افراد عاشق، احترام و ارزش فراوانی نسبت به همدیگر قائل اند اما بد نیست بدانید که در همین افراد نیز احتمال دارد گاه در طول زمان، دو عنصر دلبستگی و تمجید، به تدریج کمرنگ شود.

فراموش نکنید؛ دلبستگی هدیه ایست که باید از آن، به شدت مراقبت و محافظت کرد.

برای محافظت از اندازه دلبستگی در ازدواجتان، تکمیل تمرینی که در ادامه این مقاله می آید، می تواند به شما کمک کند تا بتوانید احساسات مثبت خود نسبت به همدیگر را تایید و ابراز آن احساسات را تجدید کنید.


چگونه به همسرم دلبسته تر شوم

چگونه به همسرم دلبسته تر شوم

نمرات پایین ۱۰

اگر نتیجه آزمون، زیر عدد ده باشد، میتوانید در اثر تمرین عملی که در پایان همین مقاله آمده است، آن را ترمیم و تقویت کنید. هرگز با وجود نمره ی پایین مایوس نشوید؛ زیرا معمولا در بسیاری از زوجین، عنصر دلبستگی از بین نرفته بلکه زیر لایه هایی از منفی گرایی و دل شکستن و نامردی مدفون شده اند.

با بازسازی احساسات مثبت که در لایه های پایین تری هستند، به زندگی خود سر و سامان دهید!


 روشهای افزایش دلبستگی به همسر! 

ازتون خواهش می کنم؛ از این مدل تفکرات دست بردارید:

فلانی مهره مار دارد، همسرش چنان دلبسته اوست که … خوش به حالش!

دلبستگی، عشق، محبت و … بین زوجین قابل کسب کردن است. کنترل زندگی تان را دست شانس و اقبال ندهید!

مگر می شود که این روش ها را انجام دهید و دلبستگی به همسرتان بیشتر نشود؟!

۱- دوستی عمیق داشته باشید

اگر تازه ازدواج کرده اید، همسرتان را فقط به خاطر خودش دوست داشته باشید، به خاطر:

 پولش،
 چهره اش،
 موقعیت اجتماعی اش،
 و یا هر چیز دیگری شبیه به اینها

به او عشق ورزی نکنید. همانطور که شما ابراز احساسات صادقانه را متوجه می شوید، همسرتان هم می تواند ابراز محبت خالص شما را از حُقه بازی تشخیص دهد.

همه انسانها می توانند عشق ورزی خالصانه را درک کنند.

اگر چند سالی از ازدواجتان می گذرد، احتمالا این گونه مسائل در زندگی تان حل شده است و ابراز عشق و علاقه بین شما و همسرتان رنگ و بوی واقعی تری به خود گرفته است. اما متاسفانه در برخی از زوجین اینگونه جا افتاده است که همسرم می داند من او را دوست دارم! درخواستم از شما این است، با روشهایی که بلد هستید، به همسرتان ابراز دوستی و عشق عمیق داشته باشید!


۲- در حرف و عمل، متعهد و وفادار بمانید

به خاطر اینکه توجه همسرتان را به خود جلب کنید، هرگز حس حسادت او را برانگیخته نکنید!

اگر همسرتان به:

 چهره،
 اندام،
 اخلاق،
 ویژگی های شخصیتی
 و رفتارهای شما

افتخار کند، چه حسی در شما به وجود می آید؟! احتمالا احساس می کنید چقدر به او دلبسته هستید و برای همیشه به او وفادار خواهید ماند! پس مطمئن باشید اگر شما هم همواره به این ویژگی های همسرتان افتخار کنید و این موارد را هم به او بگویید و هم در عمل به او نشان دهید، وفادارترین و متعهدترین همسر دنیا را خواهید داشت!

وقتی به ویژگی های همسرتان افتخار کنید، او متوجه می شود که به او وفادار هستید!

چگونه به همسرم دلبسته تر شوم

چگونه به همسرم دلبسته تر شوم


۳- روابط جنسی جذاب داشته باشید

یکی از روشهای دلبستگی به همسر، ایجاد رابطه قوی بین زوجین است. برای ایجاد رابطه قوی بین خودتان، سعی کنید از روابط جنسی موفق، شاد و لذت بخشی استفاده کنید!

رابطه جنسی لذت بخش و شاد، یکی از پایه های دلبستگی به همسر است!

فراموش نکنید با تنها فردی که می توانید احساس لذت کنید، همسرتان است. پس خجالت را کنار بگذارید و روشهای عِلمی و موثر کسب لذت در روابط زناشویی را بیاموزید تا بتوانید عمیقا دلبسته همسرتان باشید!


۴- سرزنش نکنید ولی مذاکره کنید

وقتی سرزنش می کنید، در واقع روی رفتارهای گذشته همسرتان متمرکز هستید.

معنی حرفم این نیست که هیچ وقت نباید ایرادات همسرتان را گوشزد کنید. ولی یادتان باشد تقریبا همه انسانها وقتی کار اشتباهی مرتکب می شوند، در بیشتر مواقع خودشان متوجه می شوند که چه خطایی مرتکب شده اند. وقتی شما به عنوان همسر، این اشتباهات را گوشزد می کنید، به دلبستگی و عشق بین خودتان آسیب های جدی وارد می کنید.

همسرتان نمی تواند گذشته را تغییر دهد، پس با حرفهایتان روی آینده متمرکز باشید!


۵- در فداکاری حد و اندازه نگه دارید

معتقدم در زندگی مشترک نباید طوری فداکاری کنید که احساس قربانی بودن به شما دست دهد!

مرز فداکاری برای ازدواج تا جایی صحیح است که وقتی این کار را انجام می دهید، در آینده، در ذهنتان نمانده باشد. یعنی اگر به خاطر همسرتان از انجام کاری گذشت کردید و بعد از آن توقع داشتید که او نیز برای شما کار مشابهی انجام دهد، پیشنهاد می کنم از اول این کار را انجام ندهید!

اگر قراره حساب-کتابِ فداکاری خود و همسرتان را نگه دارید، همان بهتر که فداکاری نکنید!


۶- از بروز تنش در زندگی جلوگیری کنید

همه انسانها آرزو دارند که خانه و خانواده محلی برای آرامش آنها باشد. اگر به خود و همسرتان کمک کنید که این آرامش در زندگی شما به وجود آید، حتما میزان دلبستگی شما به همسرتان و دلبستگی همسرتان به شما افزایش پیدا خواهد کرد!

یکی از روشهای آرامش دادن به همسر، احترام گذاشتن به خانواده همسر است!

اگر با خانواده همسرتان اختلاف دارید، مطمئن باشید بهترین راه برطرف کردن سوء تفاهم ها، مذاکره و گفتگو است.


 تمرین عملی دلبستگی به همسر! 

مطابق رسم بیشتر مقالاتمان، سعی کرده ایم تمرین عملی و کاربردی کوچک، ولی قدرتمندی را طراحی کنیم تا با آن بتوانید میزان دلبستگی بین خود و همسرتان را بیشتر از پیش تقویت کنید!

تمرین عملی

تمرین عملی

برای بازسازی دلبستگی بین شما و همسرتان، اول باید متوجه شوید که این عامل در زناشویی شما، چقدر با ارزش است.

دلبستگی برای خوشبختی بلند مدت در روابط زوجین اهمیت حیاتی دارند!

آقای جان گاتمن اعتقاد دارد، دلبستگی از برخورد های توهین آمیز و تحقیرها جلوگیری می کنند. تحقیر و توهین آنقدر زیانبار است که در طول زمان، ریسمان بین مرد و زن را فرسوده و پاره می کند. هر قدر طرفین، احساسات مثبت نسبت به یکدیگر را در خود تقویت کنند، خطر رفتارهای اهانت آمیز و حقارت بار نسبت به هم در مواقع کمبود تفاهم، کاهش می یابد.

تمرین اول برای حفظ دلبستگی

سه صفت، که به اعتقاد شما بیش از بقیه صفات، توصیف کننده شخصیت همسرتان است را بنویسید!

به عنوان مثال: مهربان، ماجراجو و خجالتی

تمرین دوم برای حفظ دلبستگی

برای هر یک از صفات مثبتی که از همسرتان نوشته اید، به طور خلاصه به واقعه ای فکر کنید که این خصوصیت همسر شما را به وضوح نشان می دهد. آن خصوصیت و مثال مربوط به آن را در ردیف زیر بنویسید!

 مهربان: همسرم امکان ندارد روزهای خاص در زندگی را فراموش کند، حتا با خرید یک شاخه گل!
 ماجراجو: آخرین باری که شهر بازی رفتیم، هیجان آمیزترین بازی ها را سوار می شد …
 خجالتی: زمانی که از من درخواستی دارد، معمولا خجالت می کشد که آنرا بگوید!31 دیدگاه در چگونه به همسرم دلبسته تر شوم
 1. تو زمینه ای که فعالیت میکنید جزو بهترین سایت ها هستید.

 2. خیلی ممنون بابت آموزش و مطالب ارزندتون
  موفق باشید

 3. سلام.مطالب سایت عالیه.ممنون از شما.به امید توفیق روزافزون.

 4. سلام سپاس از مطالب خوبتون .. موفق باشید

 5. سلام مطلب فوق العاده خوووب و مفیدی رو در وبسایتتون به اشتراک گذاشتین
  موفق و پیروز باشید

 6. سایت خیلی خوبی دارید باآرزوی موفقیت برای شما

 7. با سلام و درود فراوان ممنون از اطلاعات سایتتون

 8. ممنون بابت سایت آموزشی و عالیتون
  کارتون واقعا عالیه
  موفق باشید

 9. متشکر از محتوای مفید سایتتون سال خوبی رو براتون آرزومندم

 10. تشکر از مطالب ارسالی استفاده کردم از مطالب خوبتون

 11. با سلام و درود ممنون از محتوای مفیدی که درون وب سایت قرار میدین موفق باشین

 12. سایت خیلی خوبی دارید لینکتونو برای چندتا از دوستام فرستادم بدردشون میخوره ممنون

 13. من از وجود این سایت بینهایت متشکرم
  سلام عرض ارادت

 14. بسیار مفید بود سپاس از شما

 15. واقعا مطلب خوبی بود مخصوصا الان که میگن اکثر زوج ها در طلاق عاطفی به سر می برند

 16. البته این نکات به نظرم برای میانگین افراده .بازم شخصیت هرکس میتونه خیلی متفاوت باشه

 17. ممنون از مطالب ارزشمندتون امیدوارم شاهد علاقه ی بیشتر همسران نسبت به هم باشیم

 18. امیدوارم شاهد کاهش نرخ طلاق باشیم

 19. ممنون از مطالب مفیدتون در خصوص حفظ همبستگی میان همسران

 20. ایزوگام | ایزوگام در کیش ۱۶ دی, ۱۳۹۷ در ۳:۰۲ بعد از ظهر پاسخ

  ممنون از مطالب خوبتون امیدوارم بین همسران همبستگی بیشتری ایجاد بشه و کمتر شاهد طلاق های عاطفی باشیم.


[بالا]

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

شاید این نوشته ها را بپسندید