loading

چگونه مشکل مالی با همسرم را حل کنم

پول پول پول

پول پول پول


اولین بار که همسرتان را دیدید و سرانجام عاشقش شدید، احتمالا به آخرین چیزی که فکر می کردید این بود که چگونه مشکل مالی با همسرم را حل کنم ؟! شاید خود و همسرتان را دو کبوتر عاشق می دیدید که زیر یک سقف، تمام مسائل را برطرف خواهید کرد و از پس هر مشکلی برخواهید آمد! به نظر من درست فکر می کردید، شما می توانید این مساله را هم حل کنید!

شما و تقریبا تمام خانواده ها نیازمند آن هستند که بین درآمدها و مخارج توازنی ایجاد کنند!

مشکلات مالی فقط خاص شما نیست به همین دلیل، علم اقتصاد برای توازن مخارج و درآمدها ایجاد شده است.

کتاب همسرداری با گاوبنفش، به شما می گوید چگونه عاشقانه زندگی کنید!

زندگی مشترکتان سخت شده است؟! برای درمان طلاق عاطفی، حتما مقاله زیر را بخوانید!

  چگونه مشکل مالی با همسرم را حل کنم ؟!

فهرست مطالب این مقاله

انواع مشکل مالی و تشخیص آنها در زندگی مشترک!
 مذاکره و بودجه بندی، راه حلی اساسی و دائم!
باورهای غلط در اختلافات مالی با همسر!

چه حساب بانکی شما در حال افزایش باشد و چه در حال کاهش، احتمالا مثل اکثر زوجین، دعواهای مالی دارید. گاهی این دعواها، نشانه ی وجود موضوعی مدت دار یا مزمن است که کلید حل آن، درک هدف از ازدواج است.  افکار ما نسبت به پول و مادیات بسیار شخصی و گاهی غیرمتعارف است، زیرا؛

پول نماد نیازهای عاطفی از قبیل امنیت و قدرت به حساب می آید و به یکی از ارزش های فردی تبدیل شده است!

پول می تواند برای شما شادی و لذت بخرد و یا می تواند امنیت فکری و روحی تامین کند، اما باید بین این دو واقعیت، تعادلی به وجود آورد.

چگونه مشکل مالی با همسرم را حل کنم

چگونه مشکل مالی با همسرم را حل کنم

من چنین دریافتم که اختلافات مادی، اغلب بین تازه دامادها و تازه عروس ها رخ می دهد. همچنان که زندگی ادامه می یابد، این موضوع ها یا به طور موفقیت آمیز حل می شوند و یا به معضلی دایمی در خصوص مفهوم نمادین پول تبدیل می گردند. به هر حال، زوج های قدیمی نیز ممکن است گاهی در اثر تغییر شرایط، با مشکل مالی موقتی روبه رو شوند. اختلاف عقاید در مورادی نظیر:

 تغییر شغل،
 هزینه ی تحصیل کودکان،
 برنامه ریزی بازنشستگی،
 مراقبت از والدین کهنسال

از جمله مواردی هستند که در اواسط زندگی زناشویی، سبب اصطکاک می شوند.

اگر می خواهید نحوه صحیح حرف زدن با همسر را بدانید، چرا مقاله زیر را نمی خوانید؟!

 انواع مشکل مالی و تشخیص آنها در زندگی مشترک! 

معمولا هر کسی با توجه به آموزه هایی که در خانواده دیده است، روش برخورد مالی با همسرش را پی ریزی می کند! گاهی اوقات این برخوردهای مالی از اساس اشتباه از آب درمی آیند و باعث به وجود آمده اختلافات زیاد می شوند. در ادامه انواع مشکلات مالی در زندگی زوجین را بررسی کرده ایم که با مطالعه آنها می توانید مسائل مالی در زندگی خود را به راحتی تشخیص دهید.

۱- عدم درک از میزان درآمد خانواده

در بسیاری از خانواده ها، زن و شوهر با همدیگر کار می کنند و کسب درآمد دارند و در برخی از خانواده ها نیز فقط یکی از آنها مسوول کسب درآمد است. در هر صورت یکی از مشکلات اساسی زوجین، زمانی رخ می دهد که یکی از طرفین، میزان درآمد همسر خود را بیش از اندازه واقعی تصور می کند.

عدم آگاهی از درآمد همسر، باعث رشد توقعات بی جا خواهد شد!

قبل از صرف هزینه هنگفت (خانه، ماشین و …) بهتر است که روی درآمد خانواده فکر کنید و نحوه هزینه کرد را با همسرتان به توافق برسید! ابتدا باید حداکثر رقمی را که می خواهید خرج کنید دربیاورید با احتساب اینکه در صورت صرف این هزینه از چه مخارج دیگری باید چشم پوشی کنید.

نیازهای ضروری تر را شناسایی کنید، کمبودهای احتمالی را پیش بینی کنید بعد درباره خرید، تصمیم بگیرید.

دوست دارید سلاح سری زوجهای خوشبخت را بدانید، پس لطفا مقاله زیر را بخوانید؟!

۲- تجسس های مالی از همسر

یکی از بزرگترین مشکلات مالی که زوجین با آنها روبه رو هستند، مساله تجسس های مالی است.

اینکه همسرتان چقدر درآمد دارد و یا چه مقدار خرج می کند، در حیطه اختیارات شما نیست!

شاید بتوان روش بهینه و درست آن را اقدامات داوطلبانه دانست. به این منظور هر کدام از طرفین سعی می کنند تمام اطلاعات مالی خود را در اختیار همسر خود قرار دهند و راز مالی برای خود نداشته باشند! با توافق همسرتان می توانید نحوه نگرش خود را به زندگی مالی، تغییر اساسی دهید!

۳- عدم تفاهم برای مخارج فرزندان

یکی از بحث های همیشگی برخی از زوج ها بر سر حمایت مالی از فرزندانشان است. شاید شما فکر ی کنید همسرتان بیش از حد به فرزندتان پول تو جیبی می دهد اما در عین حال او بابت این کمک مالی که به فرزندش می کند حسابی خوشحال است.

روش خوب در تربیت مالی فرزندان، ایجاب می کند که والدین یک تصمیم مشترک بگیرند و اجرا کنند!

کودکانی که یواشکی توسط یکی از والدین حمایت های مالی می شوند، در بزرگسالی تصمیمات غلط بیشتری می گیرند!

برای توافق بر سر پول تو جیبی بچه ها می توانید با همدیگر و با حساب و کتاب به یک عدد نهایی برسید و اگر هر دو طرف تمایل به پرداخت پول تو جیبی دارید، عدد به دست آمده را به نسبت بین خودتان تقسیم کنید و هر ماه به فرزندتان بدهید.

والدینی که بر سر تربیت کودکان توافق ندارند، اعتماد به نفس آنها را می کُشند! لطفا حتما مقاله زیر را بخوانید؟!

۴- عدم توافق در پرداخت خرج خانه

معمولات زوجینی که هر دو دارای درآمد هستند و کسب درآمد می کنند، بر سر میزان خرجی که باید در خانه انجام دهند، به مشکل برمی خورند. اگر جزء آن دسته از افراد نیستید که فکر می کنند خرج خانه فقط به عهده فرد خاصی است می توانید به نسبت درآمد، این خرج ها را تقسیم کنید!

اگر درآمد یکی دو برابر دیگری است، خرج خانه را به سه قسمت تقسیم کنید و فرد با درآمد بیشتر سهم دو برابری پرداخت کند!

روش دیگر برای خرج و مخارج این است که فردی که درآمد بیشتری دارد، عهده دار هزینه های سنگین در خانواده شود و مسوولیت خرید های بزرگ مثل خانه، ماشین و … را به عهده بگیرد.

۵- عدم توافق در موارد هزینه کرد

ممکن است یکی از والدین معتقد باشد که فرزندش به مدرسه غیرانتفاعی برود و دیگری بر این باور نباشد. طبیعتا هزینه کردن در مدرسه غیر انتفاعی یا دانشگاه آزاد، باید به توافق طرفین برسد. برای این منظور با مذاکره کردن و گفتگو می توان به راه حل خوبی دست پیدا کرد.

پرسیدن خواستِ فرزندتان در صورتی که بزرگسال باشد برای حل این مشکل، راهگشاست! 

برای رسیدن به راه حل، هزینه های زندگی خود را یادداشت نمایید و سپس آنها را اولویت بندی کنید و پس از آن با توجه به درجه اهمیت آن و میزان درآمد خانوادگی تان، به آنها برسید!

۶- عدم درک سلیقه همسر در خرید کردن

اگر به هر دلیلی با خرید همسرتان، موافق نیستید سعی نکنید که خرید او را غیرضروری و یا کم ارزش جلوه دهید. مطمئن باشید سلیقه شما در تمام موارد یکسان نخواهد بود و اگر دقیقا شما در وضعیت همسرتان باشید، دوست دارید او با خریدهای شما چگونه برخورد کند؟!

اگر همسرتان به سنتور علاقه مند است و روزی با سنتور وارد شد؛ نگویید خریدهای ضروری تری هم داشتیم!

کمی آزادی به همسر بدهید تا احساس نکند در زندگی زناشویی وارد یک زندان شده است. شما هرگز نمی توانید علاقه های همسرتان را تغییر دهید، ولی با این کار می توانید همرنگی و یکنواختی را در زندگی مشترکتان پررنگ تر کنید!

لطفا دست از گرو کشی بردارید؛

اینکه به همسرتان بگویید تو نمیتوانی موبایلت را عوض کنی چون من نتوانستم ساز بخرم، اوضاع را بدتر میکند.

می خواهید در مسائل جنسی با همسرتان بسیار جذاب و خاص باشید؟! حتما مقاله زیر را بخوانید!

 مذاکره و بودجه بندی، راه حلی اساسی و دائم! 

به طور قطع، بودجه بندی قاطع و روشنی مورد نیاز است!

در زیر، برخی از روش های ساده برای تشخیص این که چه مقدار و روی چه اقلامی باید هزینه شود، تمرکز کرده ایم. باید به خاطر داشت که مدیریت موضوع های پیچیده ی مالی در حوصله این مقاله نیست. اگر برای برنامه ریزی مالی و سرمایه گذاری، احتیاج به راهنمایی اضافی دارید، می توانید به منابع موجود در کتاب های متفاوت مراجعه کنید. به ویژه توصیه می کنم که در صورت امکان کتاب های “زندگی، بودجه است” نوشته ی بت کوبلینز و “پول یا زندگی” نوشته ی جو دومینگز را تهیه کنید.

چیزی که در ازواج شما مهم است، آن است که هر دو به شکل یک تیم روی موضوع های مالی کار کنید و نیازها و نگرانی ها و رویاهای خود را به همدیگر منعکس کنید تا به طرح مشترکی برسید.

بودجه ای را طرحی نکنید که یکی از طرفین در آن قربانی شود زیرا به رنجش و نفرت منتهی خواهد شد!

گام اول: هزینه های جاری خود را فهرست کنید

روی کاغذ بنویسید که پول خود را در ماه گذشته، شش ماه اخیر یا یک سال قبل، بسته به ارتباط آن با موقعیت فعلی خود، صرف چه اقلامی کرده اید. این کار از روی فاکتورها و ته چک ها و صورت حساب های کارت اعتباری ممکن است. هزینه ها شامل:

 غذا،
 قسط خانه یا اجاره،
 هزینه ی مسافرت،
 تغییر دکوراسیون،
 هزینه تعمیر و نگهداری،
 آب و برق و گاز،
 تلفن و اینترنت،
 نظافت و البسه،
 بنزین و مکانیکی،
 سلمانی،
 بیمه ها و جریمه ها،
 دستمزدها،
 حمل و نقل،
 پذیرایی،
 تفریحات و رستوران،
 سینما و کنسرت،
 ویدیو و سی دی،
 دارو و بیمارستان،
 حق عضویت،
 هدایا و خیریه،

می شود.

گام دوم: اداره ی هزینه های روزمره

هزینه هایی از این فهرست را که برای شادی و رضایت خود ضروری تشخیص می دهید، علامت بزنید.

با دقت به درآمدها و دارایی های خود نگاه کنید! حال، بودجه ای را تنظیم کنید که به شما امکان اداره ی هزینه های روزمره تان را بدهد.

طرحی برای پرداخت صورت حساب ها به طور منظم تهیه کنید.

فهرست و طرح های شخصی خود را با همسرتان مطرح کنید و بکوشید تا به رویکرد مشترکی دست یابید. هر چند ماه یک بار، در صورت نیاز، در طرح های خود تجدید نظر کنید تا از کفایت آن اطمینان یابید.

گام سوم: بودجه آتی خود را طرح ریزی کنید

زندگی خود را در پنچ – ده – بیست یا سی سال آینده تجسم کنید.

 شرایط ایده آل شما چه خواهند بود؟
 به چه چیزهایی نیاز خواهید داشت (خانه، ماشین و غیره)
 و چه نوع زندگی را پیش رو خواهید داشت؟

همچنین، به گرفتاری های مالی احتمالی که دوست دارید از آن ها بحذر باشید، فکر کنید. به طور مثال؛ بزرگترین واهمه اکثر افراد آن است که در ایام بازنشستگی پول کافی نداشته باشند و یا برای هزینه های دانشگاه، ازدواج و کار فرزندانشان در آینده با کمبود مواجهه شوند. در این جا بهتر است با فهرست کردن هدف های مالی بلند مدت خود، مواردی از قبیل خرید خانه یا درآمدهای بازنشستگی را قید کنید.

فهرست خود را به همسرتان نشان دهید و به دیدگاه های مشترک در زمینه ی اهداف بلند مدت دست یابید.

بکوشید تا به یک طرح مشترک بلند مدت برای تحقق هدف های مالی دست بیابید و آن را هر سال تجدید کنید. پیروی از این گام ها، زوجین را با همه اختلاف های مالی به راه حل قابل اجرایی سوق داده است.

چگونه مشکل مالی با همسرم را حل کنم

چگونه مشکل مالی با همسرم را حل کنم

گفتن انتظارات به همسرتان، دردسر آفرین شده است؟! چرا این مقاله را نمی خوانید!

اولین مثال واقعی

لیندا عاشق لباس های مد روز و ورزش بدن سازی در نزدیک محل کارش بود که هر دوی این علایق از نظر شوهرش بیهوده و هدر دادن پول تلقی می شوند. اما خود او اغلب هر روز نهار را با دوستانش در رستوران می خورد و در سال دوبار به اسکی می رفت. از نظر لیندا نیز کارهای شوهرش زیاده روی و ولخرجی محسوب می شد.

بعد از آن که هر دوی آن ها بودجه بندی را تنظیم کردند توانستند به دقت ببینند که چقدر پول دارند و سپس به توافقی بر سر یک بودجه ی موفت دست یافتند، اما هیچ یک از آن ها راضی نشدند که از تفریحات مورد علاقه ی خود دست بشویند. در نتیجه، تصمیم گرفتند که سه نوع حساب پس انداز افتتاح کنند.

راه کار بودجه بندی

یک حساب پس انداز برای هر نفر به علاوه ی یک حساب مشترک. مقرر شد که از حقوق ماهیانه ی خود مبلغی را به حساب مشترک واریز کنند تا هزینه ی تحصیلی فرزندشان در آینده تامین شود. البته مبلغی نیز در حساب شخصی خود پس انداز خواهند کرد تا به مصرف امور شخصی مثل ثبت نام و غیره برسد. همچنین مقرر شد که پس از شش ماه دوباره جلسه ای تشکیل دهند و دوباره این طرح به گفت و گو بنشینند و ببینند که آیا این برنامه نتایج مثبتی به بار آورده است یا خیر.

دوست دارید بدانید چه کار کنید همسرتان به حرف شما گوش دهد؟ حتما محصول زیر را ببینید!

دومین مثال واقعی

تینا و امیر با مساله دیگری دست به گریبان بودند. پسر بزرگ آن ها، حسین، فقط دوسال با دانشگاه فاصله داشت و هرچند که آن ها پول کافی برای دانشگاه آزاد پس انداز کرده بودند، اما تینا می خواست او را به دانشگاه پردیس تهران واقع در کیش بفرستند که البته معتبرتر و خیلی گران تر بود. حسین دانش آموز خوبی بود و همواره آرزو می کرد که مهندس شود. اما پرداخت هزینه ی سنگین شهریه مستلزم به تعویق انداختن برنامه ی خرید خانه ییلاقی بود.

هر چند که امیر به تحصیلات پسرش بسیار اهمیت می داد، از طرفی نگران بود که اگر تحقق رویای قدیمی او یعنی خرید آن خانه ییلاقی به تعویق بیفتد، شاید در اثر افزایش قیمت دیگر نتواند آن آرزو را برآورده کند. امیر از تینا می خواست که به طور تمام وقت به سر کار برود تا شاید بتوانند از پس هر دو هزینه برآیند.

اما تینا مقاومت میکرد زیرا مادر بیمارش نزد آنها زندگی میکرد و به توجه روزانه ی وی نیاز داشت.

چگونه مشکل مالی با همسرم را حل کنم

چگونه مشکل مالی با همسرم را حل کنم

این دو هر روز بر سر این موضوع بگومگو داشتند. امیر فکر می کرد که وقت آن است که خواهر تینا وظیفه ی مراقبت از مادرشان را به عهده بگیرد، اما خواهرزنش به دلیل تعهدات شغلی، تن به این موضوع نمی داد. یک انتخاب دیگر آن بود که مادر را به خانه ی سالمندان ببرند که البته تینا به شدت با این ایده مخالفت می کرد. پس از آن که امیر و تینا فرم بودجه را پر کردند، هیچ را ه حل ساده ای به دست نیامد، اما روند بررسی هزینه ها توانست ابرهای عاطفی موجود بین آن دو را کنار بزند.

لذا به جای مجادله درباره مشکلات، احساس هماهنگی بین آن ها پدیدار شد. آنان توافق کردند که در خصوص وام های دانشجویی و بورسیه های گوناگون تحقیق کنند. و در پایان، امیر قبول کرد که طرح خرید خانه را چند سالی دیگر به عقب بیندازند. تینا دوباره به کار برگشت، اما نه تمام وقت بلکه پاره وقت. امیر هم ساعات کار خود را شیفتی کرد تا بتواند ساعاتی از روز را به مراقبت از مادرزن خود بپردازد.

سرانجام، حسین توانست به میزان لازم وام دانشجویی بگیرد تا بتواند به دانشگاه پردیس کیش برود.

راه حل بودجه ای مرضی الطرفین

نکته این جاست که صرف نظر از نوع اختلافات شما بر سر امورد مالی، با حسِ تعاون و کارگروهی، تنش ها خنثی می شوند و یک تدبیر مناسب به طرحی مرضی الطرفین منجر خواهد شد، هر چند که این طرح نتواند همه خواسته های شما را براورده کند.

فراموش نکنید کلید موفقیت در تنظیم این مدل بودجه، کمی کوتاه آمدن از خواسته تان است.

کارهای خانه فقط به عهده شما است؟ چرا مقاله زیر را نمی خوانید؟!

 باورهای غلط در اختلافات مالی با همسر! 

بسیاری از باورهای غلط در مسائل مالی باعث کم شدن کیفیت زناشویی شما می شود و همین مساله می تواند رنگ لذت بخشِ زندگی را از شما بگیرد!

ریشه بسیاری از بی اعتمادی ها در زندگی مشترک، از بی اعتمادی مالی بین زوجین به وجود می آید!

۱- تفکیک جنسیتی در کسب درآمد

اگر باور شما بر این است که فرد خاصی در زندگی مشترکتان، مسوول کسب درآمد است، ممکن است به مشکل برخورد کنید! بهتره یک توافق همیشگی روی این موضوع داشته باشید، با صحبت کردن مساله را یک بار برای همیشه حل کنید!

زوجین هوشمن عاطفی در این مورد این گونه می گویند:

ما بر اساس توانایی‌هایمان وظایف و مسئولیت‌ها را تقسیم می‌کنیم.

اگر دلتان می خواهد خرج و مخارج کلا به عهده همسرتان باشد، احتمالا باید این انتظار را هم داشته باشید که دیگر همسرتان توان کمک کردن به شما را نداشته باشد زیرا او یک تَنه باید بار مالی کل خانواده را به عهده بگیرد. اما اگر این شرایط را نمی‌پسندید، می‌توانید براساس توانایی‌هایتان وظایف را تقسیم کنید. شاید شما توانایی بیشتری در تامین مالی خانواده داشته باشید و او هم آشپز بهتری باشد. پس باورهای غلط را کنار بگذارید و بر اساس توانایی‌هایتان، الگویی منحصربه‌فرد را برای خانواده خود ترسیم کنید.

۲- باید هر کسی وظیفه اش را درست انجام دهد 

یکی از باورهای نادرست در زندگی مشترک این است که فردی به همسرش بگوید:

به من هیچ ربطی نداره از کجا پول تهیه می کنی، باید از زیر سنگ هم که شده جورش کنی!

نظرتون درباره این این مدل گفتگو با همسر چیست؟

این بدهی به دلیل زندگی مشترک‌مان ایجاد شده، با همفکری می‌توانیم از پس آن بربیاییم.

اگر احساس می‌کنید نداشتن پس‌انداز، به شما فشار می‌آورد، می‌توانید بخش کوچکی از درآمدتان را در حسابتان نگه‌دارید. اما ممکن است تا پایان این شرایط، شما هم مثل همسرتان مجبور باشید بیشتر کار کرده و کمتر خرج یا تفریح کنید.

یادتان نرود! زندگی مشترک یعنی اشتراک در همه امور زندگی، در خوشی ها و ناخوشی ها!

این مشکل، مشکل خانواده شما است نه همسرتان! به‌ عنوان شریک او، تا شرایطِ بهتر، باید او را همراهی کنید.

۳- زن و مرد باید مستقل از همدیگر باشند

برخی بر این باورند که مرد و زن باید دستشان در جیب خودشان باشد! این افراد زندگی کردن در این شرایط را ایده آل می دانند! به یقین بر این باور هستم که این طرز تفکر با روحِ حاکم بر ازدواج در تناقض است.

اگر قرار بر استقلال هست که زن و مرد در خانه پدری مستقلند. با این تفکر، چرا ازدواج می کنند!

یکی از روشهای صحیح این است که سه حساب داشته باشید که یکی از حساب ها درآمدها را مشترک کند و در دو حساب شخصی دیگر، هر کسی اختیار عمل در حساب خودش را داشته باشد و در عین حال هر دو طرف به اطلاعات هر سه حساب، دسترسی داشته باشند. البته نکته مهم آن است که هر کدام از طرفین برای استفاده از حساب سوم، از مشورت همسرش بهره مند باشد.

همسر و فرزندتان وابسته به موبایل شده اند؟! با بازی های محصول زیر، خانواده خود را نجات دهید!

۴- مخفیانه درآمد و هزینه داشتن

برخی از افراد باور دارند، تا زمانی که بتوانند، سعی میکنند برخی از رازهای مالی را از همسرشان پنهان کنند:

 پول دادن به والدین
 پول دادن به فرزندان
 هزینه کردن برای آرایشگاه
 هزینه کردن برای اتومبیل
 هزینه کردن برای خواسته های توافق نشده

آنها معتقدند لزومی ندارد تمام مسائل را به همسرم بگویم یا اینکه اگر به همسرم بگویم چقدر پول دارم حتما برایم کیسه خواهد دوخت و کلمات غلطی شبیه به اینها

پنهان کاری مالی از همسر، شروع بسیاری از بی اعتمادی ها است!

اگر برای روز مبادا پس انداز می کنید، تا او را در روز مبادا خوشحال کنید، به راحتی می توانید این موضوع را با همسرتان درمیان بگذارید و به او بگویید برای روز مبادا هر ماه کمی پس انداز می کنید! با این کار هم باعث خوشحالی همسر می شوید و هم جلوی بی اعتمادی را خواهید گرفت!

۵- باورهای غلط دیگر

از آنجا که زندگی زناشویی هر زوج، نسخه منحصر به فردی است، نمی توان تمام باورهای غلط را در این مقاله آورد! نکته بسیار مهم، طریقه گفتگو و مذاکره ای است که بین زوج ها در جریان است.

شما نمی توانید قبل از ازدواج تمام مسائل را با همسرتان حل کنید، ولی با گفتگو می توانید!

چگونه می توانیم حالمان را بهتر کنیم؟! اگر حالِ دلتان خوب نیست، حتما مقاله زیر را بخوانید!

برای آقایانبرای خانم هامهارت فردیهمسرداری

اختلاف مادیاختلاف مالیاختلافات مادیاختلافات مالیاقتصاد خانوادهامنیت مالیدعوای مالیراه حل پولرفع اختلاف مالیقدرت مالیمسائل مالیمسایل مالی

مهدی مقیم اسلاممشاهده نوشته ها

بسیار خوشحالم که به همراه یک تیم متخصص و دلسوز، مهارتهای همسردرای و تربیت کودک را به اشتراک می گذاریم، به امید شادی و طراوت بیشتر خانواده شما...

۶ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.