loading
چرا با همسرم دعوا می کنم

چرا با همسرم دعوا می کنم


چرا با همسرم دعوا می کنم

خانمی که استاد دانشگاه بودند و حدودا یک سال از ازدواجشان می گذشت، با ناراحتی و گریه عنوان می کرد که از دست رفتارهای همسرش خیلی ناراحت است! از دنیا خسته و سیر شده است (احساس پشیمانی شدیدی در حرفهایش پیدا بود!) در جلسه مشاوره پرسید: چرا با همسرم دعوا می کنم ؟ و در نهایت دلیل ناراحتی اش را اینگونه عنوان کرد:

 • همسرم مدام با خانواده اش وقت می گذارد!
 • در این یک سال ۴ یا ۵ بار به پدر و مادرم سر زده ام!
 • در تمام تعطیلات باید با پدر و مادر همسرم وقت صرف کند!
 • هر وقت از سر کار می آید، اول به خانواده اش سر می زند!

خواسته واقعی

از او خواسته اش را پرسیدم و گفت:

من دوست دارم همه چیز قانون مند باشد! اگر قرار است که به مهمانی برویم، باید مشخص باشد در ماه چند بار به خانه مادر همسرم برویم و چند بار آنها به خانه ما بیایند! من با این مخالفم که هر وقت خواهر و برادر همسرم به منزل پدرشوهرم می روند، ما هم باید آنجا باشیم! در این مدتی که ازدواج کرده ایم خیلی کم شده است که بیرون برویم و فقط به صورت تنهایی با همدیگر وقت صرف کنیم!

چون ما و خانواده همسرم در یک ساختمان زندگی می کنیم، (من و همسرم طبقه دوم و آنها در طبقه اول) هر جا آنها می روند ما باید با آنها برویم! به همین دلیل به همسرم گفتم ما باید مستقل شویم و بعدها، یک اتومبیل بخریم! و در جایی دورتر از خانواده همسر منزلی بخریم!

ولی همسرم می گوید:

من با ماشین پدرم راحتم و منزل مسکونی ام را هم عوض نخواهم کرد! این خانه برای ما نقاط مثبتی دارد و من نمی توانم این پیشنهاد تو را قبول کنم!

اگر فکر می کنید، همسرتان تمام تقصیرات را در زندگی به عهده دارد، این ویدیو را تماشا کنید!

واقعیت های پنهان

در صحبت های این خانم محترم کاملا مشخص است که از کم بود محبت از طرف همسر رنج می برد و به دنبال بیشتر کردن محبت از طرف همسرش است! این استاد دانشگاه، به دلیل اینکه بعد از ازدواج از خانواده خودش مسافت حدود هفتصد کیلومتری پیدا کرده بود، علاوه بر نیاز بر محبت والدین، نیاز به محبت همسر را نیز کمتر پیدا می کرد!
خواسته یا ناخواسته، در کوه یخی احساسات خود به دام افتاده بود! در  مقاله رفتار با همسر عصبی ، مفصل توضیح داده ام که احساسات انسان ها مانند کوه یخی است، یعنی اینکه قسمت کوچک آن که معمولا شامل خشم، عصبانیت و ناراحتی است از آب بیرون می آید و مشخص می شود (دیگران این بخش از رفتار را می بینند) و شش قسمت دیگر آن که در عمیق ترین لایه های آن عشق و نیاز به محبت است، مدفون می شود!

پس از صحبت های طولانی به این نتیجه رسیدیم که برای این خانم، خیلی اهمیت ندارد که همسرش چند بار در هفته به منزل مادری مراجعه می کند، بلکه نکته مهمتر این بود که چرا اینقدری که به والدین خودش می رسد، چرا از همسرش غاقل شده است! این مدل از مشاجرات، معمولا در سالهای اولیه زندگی بسیار مرسوم است!

با کمی صبوری و رعایت تکنیک هایی، به راحتی می توان، محبت والدین را به همراه عشق همسر، هر دو باهم دریافت کرد! 

برای کم کردن اختلافات زناشویی، دیدن این ویدیو را به شما پیشنهاد می دهم!

دو راهکار برای درمان

این خانم از دست رفتار کلامی همسر خود نیز ناراحت بودند و عنوان می کردند که ایشون، حرف زشت هم می زنند و دیگر طاقت شنیدن این حرف ها را ندارند! توصیه های زیر را برای ایشون مفید دیدم که در زیر به آنها اشاره می کنم!

توصیه اول: مستقیم سر اصل مطلب

این توصیه مخصوص زوج های جوان است (کسانی که از سن ازدواجشان خیلی نگذشته است!) زمانی که با همسرتان به مساله مهمی برمی خورید، به دنبال اصل مطلب باشید و همان را به همسرتان منتقل کنید!

 • اگر نیاز به روابط جنسی دارید، صریح و شفاف، تلاش کنید که او را برای این منظور آماده کنید!
 • اگر نیاز به محبت دارید، به او نگویید چه کارهایی بکند یا نکند! به او بگویید که نیاز دارید شما را در آغوش بگیرد!
 • اگر نیاز دارید با همسرتان تنها باشید، به او نگویید منزل مادرش نرود! به او بگویید دوست دارم در این هفته شبی را باهم بگذرانیم!
 • اگر نیاز به حرف زدن و شنیدن دارید، تلوزیون را خاموش نکنید، به موبایل دست گرفتنش انتقاد نکنید، کنارش بنشینید و خواسته خود را بگویید!
 • اگر گل یا هدیه گرفتن را دوست دارید، از کنار مغازه گل فروشی رد می شوید نگویید چه گلهای زیبایی! به او بگویید: شاخه گلی زیبا، چون تو می خواهم!

به صورت کلی به یاد داشته باشید:

روی خواسته خود، در زمان و مکان مناسب و با زبان خوش و ملایم، متمرکز شوید !

اگر می خواهید روشی را برای درک بهتر همسرتان بدانید، حتما ویدیوی زیر را ببینید!

توصیه دوم: در زمان فحاشی

این پیشنهاد برای تمام انسانها کاربرد دارد! البته در طولانی مدت! برای کوتاه مدت بهتر است که جواب طرف مقابل را ندهید و سعی کنید محیط را ترک کنید!

 • اگر طرف مقابل شما شروع به فحاشی کرد؛ احترام گذاشتن به او را ۱۰ برابر کنید!
 • اگر به پدر و مادر شما بی احترامی کرد، از پدر و مادرش با نیکی فراوان یاد کنید!
 • اگر کار شما را بی ارزش جلوه داد، تمام کارهایش را دارای خیر و برکات عنوان کنید!

 حق با شماست! در زمان دعوا مرافه انجام این کارها سخت است، ولی مطمئنم که از عهده انجامش برخواهید آمد!

برای خوشبخت تر زندگی کردن راه های زیادی وجود دارد، در این ویدیو به برخی از آنها پرداخته ایم!

فیلمهای کوتاهمهارت فردیهمسرداری

آشتی کردن با همسردعوا کردندوری از خانوادهقهر و آشتیکم بود محبتگوش دادن به همسرمهارت زندگیمهارت های زندگیمهارتهای زندگیهمسرهمسرداری

مهدی مقیم اسلاممشاهده نوشته ها

بسیار خوشحالم که به همراه یک تیم متخصص و دلسوز، مهارتهای همسردرای و تربیت کودک را به اشتراک می گذاریم، به امید شادی و طراوت بیشتر خانواده شما...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.