loading
چگونه از همسرمان انتقاد کنیم

چگونه از همسرمان انتقاد کنیم

آقای ویلیام گلاسر در کتاب ارزشمند تئوری انتخاب (Choice Theory)، معتقد است؛ تقریبا ما نمی توانیم کسی را تغییر دهیم و فقط و فقط می توانیم انتخاب های خودمان را تغییر دهیم! به نظر می رسد تغییر همسر نیز از این قاعده جدا نیست، از دیدگاه من، بهتر است تلاش کنیم تا حد امکان (شما بخوانید هیچوقت!) از همسرمان انتقاد نکنیم! اما اگر ضرورت خیلی خاصی رخ داد و قصد انتقاد کردن داشتیم، پیشنهاد می کنم مجموعه مقالات ” چگونه از همسرمان انتقاد کنیم ” را مطالعه کنید و سعی کنید از تکنیک های ارائه شده در آن استفاده کنید!

معمولا مقالاتی که در رابطه با انتقاد کردن نوشته می شود و به صورت خاص در مورد اینکه چگونه از همسرمان انتقاد کنیم ، یک مجموعه ایی از عناوین کارهایی است که به صورت فهرست وار عنوان می شود و باید انجام داد، اما موضوعاتی که در این مجموعه مقالات مشاهده خواهید کرد، فقط یک سری عناوین برای انتقاد از همسر نمی باشد. در این مقالات سعی بر آن شده است تا در هر عنوان، مثالهای کاربردی و بومی با فرهنگ ایران عنوان شود. خوانندگان محترم می توانند برای مطالعه بیشتر، روی هر بخش متمرکز شوند و در جاهایی که نقطه ضعف دارند، فقط همان مقاله را مطالعه کنند.

انتقاد می کنید یا ایراد می گیرید؟

انتقاد کردن و ایراد گرفتن دو موضوع کاملا متفاوت هستند، اولی می تواند در شرایط خوب، سازنده و دومی در هر شرایطی نامناسب و مخرب است. افراد در انتقاد کردن به دنبال رفع یک نقص احتمالی در طرف مقابلشان هستند، ولی ایراد گرفتن؛ فقط و فقط توصیف یک صفت یا رفتار ناپسند از دیدگاه فرد است که امکان دارد صحیح هم نباشد و راه کاری هم برای اصلاح آن صفت، مطرح نمی شود و فرد انتقاد شونده هم نمی تواند در مقابل ایراد گرفته شده، کاری انجام دهد یا تغییری در خود ایجاد کند.

قبل از اینکه انتقاد کنید،‌ اول مطمئن شوید که آنچه می‌خواهید مورد انتقاد قرار بدهید، واقعاً غلط بوده و مستحق انتقاد است. بعدش مطمئن شوید رفتار آن‌ شخصی را که می‌خواهید مورد انتقاد قرار بدهید، درست ارزیابی کرده‌اید. اگر طرف مقابل‌ را خوب می‌ شناسید و مطمئن‌ اید که در این موضوع خاص انتقادهایتان هیچ تاثیری روی او نخواهد داشت، از خیر انتقاد بگذرید و خودتان را خسته نکنید. اگر مطمئن‌ اید که طرف مقابل، توان تغییر دادن آن خصوصیتی که مورد انتقاد شماست را ندارد، باز هم معقول نیست از او انتقاد کنید، در واقع شما در این وضعیت از او انتقاد نمی کنید بلکه مشغول ایراد گرفتن از او هستید اگر در حال ایراد گرفتن از اندام (مثلا ایراداتی شبیه به اینکه چقدر چشمانت کوچک است یا چرا این قدر کوتاه قد هستی یا …) او هستید، به هیچ عنوان موضوعی که در ذهن دارید را به زبان نیاورید! به مثالی که از دو نوع برخورد با یک موضوع مطرح می شود دقت کنید. اولی همان ایراد گرفتن است و هیچ منطقی ندارد و در آخر کار هم هیچ راه حلی ارائه نمی دهد. ولی دومی کمی متفاوت است:چگونه از همسرمان انتقاد کنیم

سمیرا و محسن، ۴ سال از ازدواج شان می گذرد، مشغول تغییر دکوراسیون منزل هستند. در مورد چیدمان بعضی از وسایل، با هم تفاهم دارند و طبیعتا در مورد بعضی از وسایل هم تفاوت هایی دارند. در ادامه دو مدل برخورد آنها با چیدن وسایلی که نظرات مختلفی دارند و هر کدام دوست دارند سلیقه خود را اعمال کنند، را بررسی می کنیم:

انتقاد کردن از همسر با مدل اول:

برای مثال بر سر چیدمان میز آرایش با هم تفاوت دارند. سمیرا دوست دارد، روی میز آرایش، عطر، لوازم آرایش و … را قرار دهد، ولی محسن به سادگی و خلوت بودن میز علاقه مند است و بسیار دوست دارد، فقط یک عطر زنانه و یک عطر مردانه روی میز قرار داشته باشد و هرچه روی میز خلوت تر باشد از دیدگاه محسن بهتر است و برعکس او، همسرش به چیدمان شلوغ علاقه بیشتری دارد! محسن بلافاصله به همسرش می گوید:

  • تو کلا بی سلیقه هستی این چه مدل چیدن میزه؟

طبیعتا در چنین شرایطی شنیدن جواب های نامناسب از جانب همسر دور از ذهن نخواهد بود!

  • بله اگر من بی سلیقه نبودم که قبول نمی کردم همسر تو شوم و …

در این حالت محسن در حال ایراد گرفتن از همسرش است. او نه به دنبال اصلاح رفتاری در همسرش است و نه راهی را به روی او قرار می دهد تا بتواند با فرض پذیرفتن اشتباهش خود را اصلاح کند. به عبارتی دیگر، فرض کنید بی سلیقگی، صفتی است که در سمیرا وجود دارد، خوب سمیرا به صورت مشخص باید چه کاری انجام دهد تا از دید محسن دیگر بی سلیقه نباشد! این دقیقا همان موضوعی است که به عنوان “راه کار” یا “راه حل”، به آن اشاره کردم.

واضح است، ادامه این ماجرا به چه شرایطی ختم خواهد شد و در بهترین حالت، احتمالا حداقل یک دلخوری میان این دو پیش خواهد آمد و بقیه تغییر دکوراسیون که می توانست بسیار لذت بخش باشد، یا کلا کنسل می شود یا با دلخوری و ناراحتی انجام خواهد شد.

اما تفاوت در سلیقه چیدمان منزل، حالت دومی هم می تواند داشته باشد که می تواند نتایج موثرتری به همراه بیاورد؛

انتقاد کردن از همسر با مدل دوم:

محسن که طرفدار سادگی است رو به همسرش می گوید:

  • عزیزم به نظرت کمی روی میز را خلوت کنیم، ساده تر و سنگین تر نمیشه؟ تازه دسترسی به وسایل هم بهتر میشه! یکم فکر کن ببین این طوری بهتر نیست؟ (مثلا اون مدلی را که مد نظرش است می چیند و به همسرش نشان می دهد و محاسن این مدل چیدمان را توضیح می دهد!)

اینکه بدانیم چگونه از همسرمان انتقاد کنیم ، به عوامل مختلفی بستگی دارد یکی از آنها، دانستن تفاوت انتقاد کردن و ایراد گرفتن است، در مثال عنوان شده، محسن، شخصیت همسرش را هدف قرار نداده و فقط روی یک موضوع خاص که از نظر محسن زیبا نیست متمرکز شده است و در این موقعیت احتمالا همسرش هم بهتر از حالت اول برخورد خواهد کرد. (البته باید توجه کرد، یکی از بهترین راه های به تفاهم رسیدن این باشد، محسن کمی از سادگی بسیار زیاد کوتاه بیاید و سمیرا هم از شلوغی افراطی دست بردارد و به مدلی بین دو مدل اولیه برسند که تقریبا هر دو نظر تامین شود!)

پایان بخش اول ” چگونه از همسرمان انتقاد کنیم ” برای بررسی بخش های دیگر روی لینک های بالا می توانید کلیک کنید

مهارت فردیهمسرداری

اشکال گرفتن از همسرانتقاد کردنانتقاد مخربانتقاد نا صحیحایرادایراد گرفتنمهارت زندگیهمسرهمسرداری

مهدی مقیم اسلاممشاهده نوشته ها

بسیار خوشحالم که به همراه یک تیم متخصص و دلسوز، مهارتهای همسردرای و تربیت کودک را به اشتراک می گذاریم، به امید شادی و طراوت بیشتر خانواده شما...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.