loading

چگونه در انتقاد کردن شفاف و صادقانه حرف بزنیم

چگونه در انتقاد کردن شفاف و صادقانه حرف بزنیم

چگونه در انتقاد کردن شفاف و صادقانه حرف بزنیم

آقای ویلیام گلاسر در کتاب ارزشمند تئوری انتخاب (Choice Theory)، معتقد است؛ تقریبا ما نمی توانیم کسی را تغییر دهیم و فقط و فقط می توانیم انتخاب های خودمان را تغییر دهیم! به نظر می رسد تغییر همسر نیز از این قاعده جدا نیست، از دیدگاه من، بهتر است تلاش کنیم تا حد امکان (شما بخوانید هیچوقت!) از همسرمان انتقاد نکنیم! اما اگر ضرورت خیلی خاصی رخ داد و قصد انتقاد کردن داشتیم، پیشنهاد می کنم مجموعه مقالات ” چگونه از همسر خود انتقاد کنیم ” را مطالعه کنید و سعی کنید از تکنیک های ارائه شده در آن استفاده کنید!

معمولا مقالاتی که در رابطه با انتقاد کردن نوشته می شود و به صورت خاص در مورد اینکه چگونه از همسر خود انتقاد کنیم ، یک مجموعه ایی از عناوین کارهایی است که به صورت فهرست وار عنوان می شود و باید انجام داد، اما موضوعاتی که در این مجموعه مقالات مشاهده خواهید کرد، فقط یک سری عناوین برای انتقاد از همسر نمی باشد. در این مقالات سعی بر آن شده است تا در هر عنوان، مثالهای کاربردی و بومی با فرهنگ ایران عنوان شود. خوانندگان محترم می توانند برای مطالعه بیشتر، روی هر بخش متمرکز شوند و در جاهایی که نقطه ضعف دارند، فقط همان مقاله را مطالعه کنند.

شفاف و صادقانه صحبت کنید!

شفاف و صادقانه انتقاد کنیددر برخی از مشاجره هایی که بین زوج ها اتفاق می افتد، زن و شوهر درک صحیحی از توقعات و احساسات طرف مقابلشان ندارند. ممکن است مرد، رفتاری انجام دهد و توقع داشته باشد، همسرش از نوع رفتار یا از نوع نگاه او متوجه موضوعی خاص شود و کاری را برایش انجام دهد.

برای نمونه خانم و آقایی به مهمانی رفتند. خانم در رفتار با میزبان بعضی از حدود را رعایت نکرده است و همسرش از این موضوع رنجیده است و توقع دارد که خانم با نگاهی که آقا به او کرده است متوجه منظور شوهرش بشود؛

“دقت کن با میزبان رفتار محترمانه تر و در چارچوب اخلاق داشته باشی و از گفتن این چنین کلماتی پرهیز کن!”

واضح است، با نگاه کردن یا رفتارهای قهر آمیز، نمی توان چنین معانی و مفاهیمی را به همسر انتقال داد و احتمالا همسر این فرد هم نمی تواند متوجه اصل ماجرا شود و فقط چیزی که می بیند این است، همسرش چهره در هم کشیده و به یک باره عبوس شده است. البته این خودش می تواند شروع یک جنجال باشد!

دقیقا به هدف بزنید و بگویید که مشخصا کدام قسمت از رفتار یا گفتار طرف مقابل‌تان مورد انتقاد شماست و انتظارش را نداشته‌اید. می توانید کاملا مستقیم به او بگویید:

بهتر است با دیگران به گونه ای رفتار کنی که آنها به خودشان اجازه بی احترامی به شما را ندهند! فرد رو به همسرش می تواند بگوید؛

“وقتی شما با فلانی حرف های نا مربوط بزنی و شوخی کنی، حتما طرف مقابل هم با شما در جمع شوخی خواهد کرد که ممکن است احترام شما را نگه ندارد. در این صورت هم احترام خودت را از دست می دهی و هم به بقیه اجازه می دهی، هر طور خواستند با شما صحبت کنند!”

به نظر می رسد با توجه به اینکه همه افراد ذاتا احترام دیدن را دوست دارند می توان اینگونه نیز بیان کرد؛

” عزیزم به نظر من، ما باید به گونه ای رفتار کنیم که دیگران مجبور شوند به ما احترام بگذارند، یعنی اگر ما با دیگران با احترام برخورد کنیم، آنها به خودشان اجازه نمی دهند که به ما بی احترامی کنند و حدود رفتاری و کلامی خود را متوجه خواهند شد!”

موضوع دیگری هم می تواند به روند شفاف نبودن انتقاد منجر شود، انتقاد کردن با لحن شوخی یا استفاده از طنز است. اگر چه شاید با مزه به نظر برسد که به هنگام انتقاد کردن، حرف‌های‌تان را با شوخی مخلوط کنید اما اکثر افراد، این طور برداشت می‌کنند که مورد تمسخر قرار گرفته اند و در چنین شرایطی هم طبیعتا دیگر نمی‌شود به انتقادتان بگویید انتقاد سازنده! در واقع آن چیزی که در انتقاد مهم است، برداشت طرف مقابل از کلام و رفتار شما است، نه منظوری که دارید. لذا باید دقت کرد، اگر لحن شوخی، همسر شما را می رنجاند از انجام دادن آن اجتناب کنید! ولی اگر او از این بابت به صورت قلبی ناراحت نمی شود، با استفاده از کمی طنز، می توان تندی و تیزی انتقاد را کمتر کرد. این کاملا بستگی به شرایط همسرتان دارد که باید مورد توجه قرار گیرد!

در برخی از موارد (مانند مورد مطرح شده در بالا) بهتر است انتقادتان را در دو مرحله بگویید. انتقاد در جمع، خط قرمز است و نباید از آن رد شد، پس در مرحله اول بهتر است همسرتان را به نوعی از موقعیت خارج کنید و سعی کنید موقعیتی فراهم کنید تا با همسرتان تنها شوید (برای انجام این کار، به هیچ عنوان سراغ پیامک یا ارتباطاتی از این مدل نروید!) و سپس انتقاد اصلی را به او بگویید. اگر این کار را به دقت انجام ندهید، ممکن است تمام تلاش‌تان به باد برود. در مثال بالا، آقا می تواند همسرش را به صورت موقت از موقعیت خارج کند، با گفتن جملاتی شبیه به این؛

“عزیزم لطفا یک لحظه بیا اینجا و این عکس رو در تلفن همراه من ببین!”

یا

“راستی خانم امروز قرار بود مدرسه دخترمان بروی، معلمشان چی گفت؟”

البته باید به این موضوع توجه کرد بعد از اینکه موقعیت مناسب شد، بهتر است موضوع به صورت کاملا شفاف و صادقانه به طرف مقابل عنوان شود!

شفاف و صادقانه انتقاد کنیمدر طول زمانی که انتقاد می کنید، باید مطمئن شوید، طرف مقابل‌تان دقیقا متوجه شده است دلیل و انگیزه اصلی انتقاد شما از او چیست؟ این نکته مهمی است. این کار را از راه های مختلف می توان انجام داد، یکی از راه های آن می تواند بازخورد گرفتن باشد، برای مثال زمانی که آقا به همسرش می گوید، بهتر است طوری رفتار کنیم که دیگران مجبور به احترام گذاشتن به ما بشوند، از همسرش بپرسد نظرش در این باره چیست؟ و به گونه ای صحبت کند که در میان صحبت ها، کاملا متوجه شود، مسیر اصلی بحث گم نمی شود و از اینکه همسرش منظور او را کاملا متوجه شده است، مطمئن شود.

برای اینکه بدانیم چگونه از همسر خود انتقاد کنیم ، توجه به صداقت در کلام بسیار مهم است. تلاش کنیم آنچه در دل داریم را با کلاممان هماهنگ کنیم. در بسیاری از موارد دیده ام، زوج هایی را که در هم کلامی با همدیگر این گونه عنوان می کنند:

اگر به همسرم این موضوع خاص را بگویم، حتما برداشت اشتباه می کند یا ناراحت می شود، به همین دلیل دروغ می گویم!

فراموش نکنیم عدم صداقت در کلام و رفتار یا همان دروغگویی هنگام انتقاد کردن، آتشی است که بر جان روابط ما و همسرمان وارد می کند، از این رو بهتر است شفاف بودن و صداقت را با هیچ چیز، جایگزین نکنیم!

 

هوادارتون هستیم!

 لطفا نظرات و تجربیات مشابه خود را برای استفاده همگان در همین برگه، در بخش نظرات بنویسید!

مهارت فردیهمسرداری

انتقاد کردنراست گفتن به همسرشفاف حرف زدنصادقانه گفتنمهارت زندگیهمسرهمسرداریهمسرداری صادقانه

مهدی مقیم اسلاممشاهده نوشته ها

بسیار خوشحالم که به همراه یک تیم متخصص و دلسوز، مهارتهای همسردرای و تربیت کودک را به اشتراک می گذاریم، به امید شادی و طراوت بیشتر خانواده شما...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.