loading
چگونه همسرم را درک کنم

چگونه همسرم را درک کنم


چگونه همسرم را درک کنم

اینکه جملات متعدد کوچک به همسرتان بفهمانید او را درک می کنید، یکی از موثرترین ابزارها برای شفای رابطه تان است. در مکالمات روزمره، به جای حمله به دیدگاه همسرتان یا نادیده گرفتن آن، سعی می کنید مشکل را از دید همسرتان ببینید و نشان می دهید که فکر می کنید این دیدگاه ممکن است اعتبار داشته باشد. اعتبار قائل شدن به ویژه برای مردانی مهم است که به دلخوری های زنشان با منطق گرایی پاسخ می دهند. به جای درک محتوای عاطفی کلمات همسرشان، سعی می کنند راه حلی عملی برای مشکلِ مطرح شده ارائه دهند. چگونه همسرم را درک کنم سوالی است که در این مقاله به آن پاسخ می دهیم!

این ممکن است از روی حسن نیت باشد، اما معمولا نکته اصلی را نشنیده می گیرند!

اگر همسرتان به شدت عاطفی رفتار می کند، تمایلی ندارد نصیحت بشنود. بیش از هر چیز نیاز دارد بداند شما احساساتش را درک می کنید.

اعتبار قائل شدن برای دیدگاه همسرتان به معنای گذاشتن خود به جای همسرتان و تصور حالت عاطفی اوست.

به عنوان مثال :

  • وقتی خودم را جای تو می گذارم، من هم شبیه تو عمل می کردم!
  • اگر من هم جای تو بودم، همین طور فکر می کردم!

اعتبار قائل شدن برای همسر، هنری واقعی است و مراتب بسیاری دارد! در راس این سلسله مراتب، همدلی و درک واقعی قرار دارد. این در حقیقت مستلزم احساس آن چیزی که همسرتان تجربه می کند و توانایی نگریستن به دنیا از دیدگاه اوست. اِبراز این همدلیِ عمیق نشان می دهد که شما نه تنها دید همسرتان به دنیا، بلکه حس او را نیز درک می کنید. کارهایی کوچک می تواند به همسرتان، احساس مورد علاقه و اعتبار بودن دهد. با روشهای خاصی می توانید همسر را درک کنید که در ادامه مورد بررسی قرار می گیرند!

۱- مسئولیت کارها را بپذیرید

وقتی همسرتان، از اینکه برای دیر رفتن به منزل، خبر (تلفنی) نداده اید، ناراحت شده است و شروع به مشاجره کردن کرده است، سعی کنید این گونه جواب دهید:

خدای من! عصبانی ات کردم، نه؟!

در این صورت تصدیق می کنید که این کار (دیر به خانه آمدن) را انجام داده اید!

۲- عذرخواهی کنید

در عذرخواهی صریح، به شکل نیرومندی، اعتبار زیادی برای همسر قائل می شوید. زیرا همسرتان متوجه می شود گله مندیِ او را مورد اعتبار و احترام قرار می دهید! برای معذرت خواهی همیشه مجبور نیستید بگویید:

ببخشید!

می توانید به سادگی بگویید:

می فهمم چه می گویی. اشتباه کردم!

هرکسی گاهی اشتباه می کند. با این حال تصدیق این مساله در میانه مشاجره، می تواند نتایج بسیار موثری داشته باشد!

در چه شرایطی عذرخواهی کنیم

۳- تحسین کنید

ستایش صادقانه همسرتان برای خوب از عهده کاری برآمدن، نتیجه زیادی به بار می آورد. به خصوص وقتی با هم درگیری دارید، یادآوری این مساله به همسرتان (و به خودتان!) که واقعا او را تحسین می کنید، تاثیری شدید و مثبت در بقیه گفتگویتان می گذارد!

  • اینقدر به حرفهایم خوب توجه می کنی که دوست دارم به حرف زدن ادامه بدهم!
  • از اینکه وقتی که من ناراحت بودم شرایط روحی من را درک کردی، خیلی خوشحال شدم!
  • وقتی با آنهمه بده کاری برایم یک هدیه خریدی، متوجه شدم که من چقدر برایت ارزشمندم!
  • وقتی به پدر و مادرم احترام می گذاری و با آنها مثل والدین خودت رفتار میکنی، احساس احترام می کنم!

با تحسین کردن همسرتان، راه را بر ورود به یک دعوا و مشاجره حسابی می بندید!

چگونه با همسرم آشتی کنم

چگونه با همسرم آشتی کنم

اگر زیاد با همسرتان قهر می کنید، خواندن این مقاله را از دست ندهید! چگونه با همسرم آشتی کنم؟!

۴- کارهای کوچک انجام دهید

ممکن است در ابتدا نتوانید این اَشکال متعالیِ اعتبار بخشیدن به همسر را در خودتان ایجاد کنید. خوشبختانه حتی اعتبار قائل شدن خیلی کم، فقط گوش دادن و تصدیق دیدگاه همسرتان حتی اگر با آن موافق نیستید، می تواند اعجاب آفرین باشد.

وقتی همسرتان می گوید، نگران نمرات بچه هاست، گفتن جملات کوچکی شبیه به این:

بله، می دانم این مساله تو را ناراحت می کند!

می تواند بسیار راهگشا باشد. البته بهتر است مواظب باشید در انتهای جمله تان اینگونه نگویید که با نظر او مخالف هستید. با این کار همه اعتباربخشی تان را نقش بر آب می کنید. الان وقت آن نیست که از دیدگاه خود دفاع کنید! بلکه بهتر است به همسرتان بفهمانید که او را درک می کنید. نحوه گوش کردن به همسر می تواند ادامه ارتباط و صحبت کردن شما را کاملا تحت تاثیر قرار دهد!

مثالی واقعی از درک کردن!

محمد دو فرزند دارد و ۱۵ سال است که با ندا ازدواج کرده است! او پس از یک روز خسته کننده و پرمشغله به خانه برمی گردد. به صورت کلی این زوج، از نحوه ارتباط برقرار کردن خود ناراحت هستند؛ علی عنوان می کند که فقط خواهان این است که دوست دارد در منزل استراحت کند، لَم بدهد، شام بخورد، سکوت و آرامش دریافت کند و از زبان ندا بشنود که از آمدن او به خانه، چقدر خوشحال است!

از طرفی ندا هم پیش خود فکر می کند که علی فقط برای خوردن شام به خانه می آید! ندا از اینکه تمام روز به کار بچه ها رسیدگی کرده و فرمان های آنها را اجرا کرده است، خسته و ناراحت است! ندا انتظار دارد زمانی که علی به خانه می آید، به جای اینکه باری بر دوش او بیفزاید، کمی به او برسد و گفتگوهای عاشقانه داشته باشند!

 در کتاب همسرداری با گاوبنفش، ارتباطات عاشقانه با مدل گاوبنفش را مطرح کرده ایم، چرا ۶۰ صفحه از این کتاب را رایگان دانلود نمی کنید؟!

 مکالمه علی و ندا

ندا: وقتی به خانه می آیی، فوری شام می خواهی!

علی: معمولا در آخر روز خسته ام و می خواهم استراحت کنم!

ندا: و من تمام روز با بچه ها در خانه بودم و گوش به فرمان آنها، بدون اینکه وقتی برای خودم داشته باشم! منتظرم تو به خانه بیایی تا کمی آرام بگیرم!

علی: من می خواهم کمی به حال خود رها شوم! وقتی از راه می رسم، فقط کمی سکوت و آرامش نیاز دارم!

ندا: من هم دلم می خواهد کسی به من رسیدگی کند! احساس کنم شوهرم به افکار من علاقه مند است، یا من در نظرش جذاب هستم! دوست دارم برایم گل بیاوری یا رابطه ای عاشقانه داشته باشم!

علی: بعد از کلی فشار و تنش به خانه می آیم! خانه جایی است که باید در آن خستگی در کنی! می خواهم زنم به من توجه کند و به جای حرفهای خودش بپرسد: چگونه روزت را گذراندی؟! برای من غذا مهم است! در این صورت است که احساس مورد توجه بودن می کنم

تحلیل گفتگوی بدون درک شدن

احتمالا هنگام خواندن این گفتگو متوجه افزایش تنش میان ندا و علی شدید! این درحالی است که آن دو بدون توجه به احساسات یا دیدگاه های یکدیگر، طرف مقابل را در منگنه قرار می دادند. حالا همین گفتگو را می بینید در حالی که هر یک از طرفین کمی برای دیگری اعتبار قائل می شود!

فقط کمی همدلی و درک شدن!!

مکالمه بهتر، بین علی و ندا

ندا: وقتی به خانه می آیی، فوری شام می خواهی!

علی: (ابراز همدلی) می دان این مانند تقاضایی دیگر در ادامه فهرستی بلندبالا از درخواست هایی به نظر می رسد که تمام روز سرت ریخته بوده!

من هم در آخر روز خسته ام و می خواهم استراحت کنم!

ندا: (ابراز همدلی) می دانم که روز دشوار و پرتنشی را گذرانده ای!

من تمام روز با بچه ها بودم و گوش به فرمان آنها، بدون اینکه وقتی برای خودم داشته باشم! منتظرم تو به خانه بیایی تا کمی آرام بگیرم!

علی: (ابراز همدلی) من هم در انتظار دیدن تو بوده ام ولی راستش را بگویم:

من می خواهم کمی به حال خود رها شوم! وقتی از راه می رسم، فقط کمی سکوت و آرامش نیاز دارم!

ندا: (ابراز همدلی) می فهمم که تنهایی و سکوت، می تواند خستگی ات را درکند!

ولی فکر می کنم، دلم می خواهد کسی به من رسیدگی کند، به جای اینکه در تمام طول روز من به این و آن برسم، بتوانم گفتگویی عاشقانه داشته باشیم! شاید بعد از اینکه کمی استراحت کردی و خستگی ات در رفت بتوانی این کار برایم انجام دهی!

علی: (ابراز همدلی) بله، عالی است! می فهمم چرا در آخر روز می خواهی کسی به تو توجه کند! این بچه ها خیلی کار می کشند، ما باید برای همدیگر کمی آرامش تهیه کنیم! کمی که استراحت کردم، می توانم این کار را انجام دهم! 

من هم دوست دارم مورد توجه قرار بگیرم و اینکه حس کنم از دیدنم، خوشحالی!

ندا: (ابراز همدلی) از دیدنت خوشحال هستم! اما راستش را بگویم،

خوشحال می شوم اگر به افکار من علاقه نشان دهی یا بگویی در نظرت جذاب هستم یا کار خاصی برایم انجام دهی!

علی: (ابراز همدلی) بله می فهمم! می توانستم سر راه برایت گل بخرم! به فکرم رسید، واقعا به فکرم رسید، اما آنقدر درگیر مشکلات کاری شدم که یادم رفت!

وقتی با کلی خستگی به خانه می آیم، میخواهم زنم به من توجه کند و بپرسد روزم را چگونه گذراندم!؟

تحلیل این گفتگو با درک متقابل

این دو گفتگو به لحاظ احساسی، دنیایی باهم تفاوت دارند. اما تنها تفاوت میان این دو، مقدار اندکی اعتبار قائل (همدلی) شدن برای همسر است!

اگر رابطه شما دجار مقدار زیادی منفی نگری است، توانایی تصدیق احساسات همسرتان ممکن است در حال حاضر بیش از حد ظرفیت شما باشد. در این حالت ممکن است خشنود شوید از اینکه دریابید حتی پذیرش بسیار جزئی دیدگاه همسرتان نوعی اعتبار قائل شدن است.

اگر هرچقدر سعی میکنید نمیتوانید دیدگاه همسرتان را درک کنید، به او بفهمانید که تلاشتان را میکنید! می توانید به سادگی بگویید:

الان فقط هرچه را می گویی می شنوم و سعی می کنم احساست را درک کنم!

به یاد داشته باشید که همدلی کردن را نمی توانید به صورت ظاهری انجام دهید! باید صادقانه باشد تا موثر واقع شود!

در ادامه به فیلمی که به این منظور ضبط کرده ایم توجه کنید!

نکات پایانی

اگر به انگیزه اضافی نیاز دارید تا هنگام دشواری ها با همسرتان همدلی کنید، به خاطر بسپارید که این آگاهی فیزیولوژیکی و عاطفی برای سلامت جسمانی تان مفید است. مطالعات نشان داده است که وقتی برای همسرتان اعتبار قائل می شوید، کمک می کنید که فشار خونتان بالا نرود و ضربان قلبتان سرسام آور نشود.

اگر زوجی هنگام بحث برای یکدیگر اعتبار و ارزش قائل شوند و مثبت نگری داشته باشند، ترشح آدرنالین کاهش می یابد. اما زوج هایی که برای همدیگر اعتبار قائل نمی شوند، با پیشرفت بحث، آدرنالین بیشتر و بیشتری ترشح می کنند و تنش بینشان افزایش می یابد!

فیلمهای کوتاهمهارت فردیهمسرداری

تحسینتحسین کردنتحسین همسردرک کردندرک همسرعذرخواهیعذرخواهی کردنمهارت زندگیمهارت های زندگیمهارتهای زندگیهمدلیهمدلی کردنهمسرداری

مهدی مقیم اسلاممشاهده نوشته ها

بسیار خوشحالم که به همراه یک تیم متخصص و دلسوز، مهارتهای همسردرای و تربیت کودک را به اشتراک می گذاریم، به امید شادی و طراوت بیشتر خانواده شما...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.