loading

چگونه هنگام انتقاد از همسر عصبانی نشویم

با این روش هنگام انتقاد از همسر عصبانی نشویم

چگونه هنگام انتقاد از همسر عصبانی نشویم

اگر شما هم جز افرادی هستید که هنگام صحبت کردن با همسرتان و یا انتقاد کردن از او عصبانی می شوید، خواندن این مقاله را از دست ندهید! در این مقاله روشهایی را بررسی می کنیم که متوجه شویم چگونه هنگام انتقاد از همسر عصبانی نشویم! به این منظور موضوعاتی که در این مقاله مرور می شود را به صورت تیتروار در زیر آورده ایم،

عصبانیت چیست؟

عصبانیت در بدن چه کاری انجام می دهد؟

آیا عصبانیت قدرت شما را زیاد می کند؟

چگونه عصبانیت خود را کنترل کنید!

عصبانیت چیست؟

 

عصبانیت چیست؟

«عصبانیت» یک احساس، مثل همه احساسات دیگر است؛ مثل اضطراب، شادمانی، اندوه و غیره که به هر صورت وجود دارند. این احساس می تواند خشمی کوچک باشد و یا احساسی قوی که اداره آن از کنترل ما خارج است.
مطالعات پزشکی و روانشناسی نشان داده است که شما هر چقدر هم ورزش کنید و برنامه غذایی سالمی داشته باشید، ولی نتوانید عصبانیت خود را کنترل کنید، همواره در معرض خطر خواهید بود. دانستن این موضوع که هنگام عصبانیت چه اتفاقاتی در بدن می افتد بسیار مهم است.

در زمان عصبانیت ممکن است؛

 • گرفتگی عضلات و  فشار دادن دندان ها!
 • افزایش فشار خون و  درد قفسه سینه!
 • تعریق بیش از حد و  لرزش!
 • سردرد شدید و یا میگرن را تجربه کنید.

همچنین در اثر عصبانیت مزمن ممکن است به زخم معده، یبوست، اسهال، درد معده و روده، سوء هاضمه مزمن، حمله قلبی، سکته، مشکلات کلیوی، بیماری های پوستی، چاقی و یا سرماخوردگی های مکرر مبتلا شوید و البته عصبانیت می تواند توانایی قلب برای پمپاژ خون را هم کاهش دهد.

یکی از اثرات گسترده خشم و عصبانیت بر بدن، ترشح مواد شیمیایی و هورمون ها در بدن، مخصوصا هورمون آدرنالین و نورآدرنالین است.

هورمون های آدرنالین و نورآدرنالین باعث تحریک قلب، گرفتگی عروق کرونر (که تغذیه کننده قلب اند)، انقباض رگ های خونی روده و سرکوب هضم و جذب مواد غذایی در مواقع لزوم می گردند.
اگر چه عصبانیت برای جسم و روح انسان دارای مضرات بی شماری است اما باید دانست که نوع متعادل آن برای تحریک شهامت و شجاعت، در مسیر حمایت از حرمت نفس لازم است. هر چند وقتی از حد تعادل فراتر رود به پرخاشگری، خشونت، تعدی و … می انجامد که نوع مخرب و ویرانگر عصبانیت در زندگی روزمره آدم هاست.
البته باید گفت که سرکوب نابجا و همیشگی عصبانیت نیز می تواند تاثیرات بدی در فرد برجا گذارد؛

 • نظیر افسردگی!
 • کابوس های شبانه!
 • اختلالات غذا خوردن!
 • اعتیاد به الکل و مواد مخدر!
 • اختلالات خواب و بی خوابی!
 • رفتارهای آسیب رسان به خود!
 • و همچنین اختلال رفتاری با اعضای خانواده و اطرافیان!

آیا عصبانیت قدرت شما را زیاد می کند؟

یکی دیگر از تاثیرات خشم بر بدن، تاثیر آن بر قدرت بدنی فرد است. بدون شک شما نیز مثل تمام افراد، می توانید با عصبانی شدن مردم را بترسانید.

اگر مرد باشید احتمالا این گروه ها را با عصبانیت تان خواهید ترساند؛

 • بچه ها و کودکان!
 • کسانی که از آشوب و دعوا گریزان اند!
 • کسانی که از عصبانیتت دیگران، خاطره بدی دارند!
 • افرادی که از لحاظ فیزیکی ضعیف تر از شما هستند!

مخاطب عصبانیت کیست؟

وقتی موفق شوید با عصبانیت دیگران را بترسانید، می توانید آنها را به انجام کارهای مورد نظر خود وادارید. اما فراموش نکنید که خشم هرگز منجر به ایجاد دوستی و عشق نمی شود. زمانی که امیرطاها عصبانیت را انتخاب کرد، به صورت نسبی توانست بر همسرش مسلط شود و خشم خود را بر سر او خالی کند ولی مسلما به عشق و دوست داشتن خودش نسبت به همسرش هم آسیب زد!

چگونه عصبانیت خود را کنترل کنیم؟

۱- فکر کردن

یک نفس عمیق بکشید و تا شماره ۱۰ بشمارید. اندیشیدن و تفکر به شما اجازه می دهد نفس بکشید، آرام بگیرید و سپس به موقعیت برگردید و به جای تصمیم حساب نشده، منطقی رفتار کنید. معمولا اندیشیدن به روزهای خوبی که با همسرتان داشتید، می تواند بسیار کمک کننده باشد.

۲- گذشت و بخشش

عصبانیت در حد شدید آن، معمولا باعث ایجاد حس تنفر در طرف مقابل می شود. تنفری که می تواند با بخشش، کاملا از بین برود. شما مجبور نیستید در یک لحظه فردی را که به صورت رو در رو با او در بحث و مشاجره هستید، بخشیده و سکوت کنید. بخشیدن به هر طریق و در هر زمان، حتی هنگام عصبانیت، از درون شما را آرام می کند. در بعضی از موارد فکر کردن به رفتارهای مثبت همسر باعث می شود که فرد از حس عصبانیت و تنفر لحظه ای که نسبت به همسر خود پیدا کرده است بکاهد و سریع تر بر عصبانیت خود مسلط شود و همسرش را ببخشد!

برای فکر کردن به نکات مثبت همسر بهتر است از قبل تمرین کنید!

پیشنهاد می کنم برای تعمیق بیشتر این موضوع، فیلم زیر که در مورد همسرداری پروانه ای است را نظاره گر باشید!

 

۳- خلاقیت

برای رها شدن از خشم خلاق باشید.

 • در تنهایی جیغ بزنید!
 • نرمش کششی انجام دهید!
 • روزنامه های قدیمی را پاره کنید!
 • یک توپ را با دست فشار دهید و یا آن را به سمت دیوار پرتاب کنید و یا به آن لگد بزنید!
 • یک بالش را به جایی پرتاب کنید به طوری که نه وسیله ای بشکند و نه به کسی آسیبی برسد!

شاید به نظر شما این کارها مسخره باشد. ولی همین کارهای ساده می تواند از اتفاقات بسیار بزرگ و وحشتناک جلوگیری کند.

افرادی که ارتباط معنوی خوبی با خداوند هم دارند، معمولا با نماز خواندن و فکر کردن به معبود، عصبانیت خود را کنترل می کنند.

۴- تمرین کردن

شاید یکی از بهترین راه هایی که می توان عصبانیت خود را کنترل کرد این باشد که خودمان را برای آن موقعیت تربیت کنیم و برای رسیدن به کنترل خشم تمرین کنیم که در این زمینه در کتاب همسر داری به شیوه گاو بنفش، مفصل تر توضیح داده ام.

در صورت تمایل می توانید ۶۰ صفحه از اول این کتاب را به رایگان دانلود نمایید!

۵- کنترل خشم و درمان

گاهی وقت ها عصبانیت و خشم ما آنقدر ممتد و ریشه ای است که حتی خودمان باور نمی کنیم که این رفتار ما غلط و غیر عادی می باشد. در این زمان مشاوره، تنها راه تشخیص علت خشم و ارائه راه هایی برای کنترل آن است.
اینکه شما کدام راه را برای کنترل عصبانیت خود انتخاب می کنید مهم نیست. مهم این است که بتوانید در آن روش موفق باشید. فراموش نکنید که خشم مداوم و طولانی مدت با تاثیرات سوء بر بدن، کارایی و سلامت شما را به خطر می اندازد. عصبانیت یک واکنش احساسی کاملا مفید است. اما کنترل آن مهم است.
معمولا وقتی در برخورد با دیگران عصبانیت به خرج می‌دهید، پیش ‌تر و بیش تر از آنکه به طرف مقابل‌تان آسیب بزنید، به خودتان آسیب می‌رسانید

تا وقتی خودتان نخواهید، هیچ‌ کس نمی‌ تواند شما را آن ‌قدر عصبانی کند که کنترل‌ تان را از دست بدهید. آقای ویلیام گلاسر در کتاب ارزشمند تئوری انتخاب (این کتاب در ایران نیز با همین عنوان چاپ شده است)، اعتقاد دارد که رفتار همه افراد سالم در کنترل اراده خودشان است و در واقع تمام رفتارهای مهم و هشیارانه ما که غالبا رفتارهایی است که مستقیما با ارضای نیازهای اساسی ما (مثل خوردن، امنیت، دوست داشتن و …) رابطه مستقیم دارد، رفتارهای انتخابی است.

امیدوارم همواره کنترل زندگی تان را به دست داشته باشید!

هوادارتون هستیم!

 لطفا نظرات و تجربیات مشابه خود را برای استفاده همگان در همین برگه، در بخش نظرات بنویسید!

مهارت فردیهمسرداری

انتقاد از همسرانتقاد کردنعصبانیعصبانیتکنترل عصبانیت در انتقادمهارت زندگیهمسرهمسرداری

مهدی مقیم اسلاممشاهده نوشته ها

بسیار خوشحالم که به همراه یک تیم متخصص و دلسوز، مهارتهای همسردرای و تربیت کودک را به اشتراک می گذاریم، به امید شادی و طراوت بیشتر خانواده شما...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.