loading

چگونه چند انتقاد را به همسرمان بگوییم

چگونه چند انتقاد را به همسرمان بگوییم

چگونه چند انتقاد را به همسرمان بگوییم

ویلیام گلاسرآقای ویلیام گلاسر در کتاب ارزشمند تئوری انتخاب (Choice Theory)، معتقد است؛ ما تقریبا نمی توانیم کسی را تغییر دهیم. فقط و فقط می توانیم انتخاب های خودمان را تغییر دهیم! به نظر می رسد تغییر همسر نیز از این قاعده مستثنی نیست. از دیدگاه من، بهتر است تلاش کنیم تا حد امکان (شما بخوانید هیچوقت!) از همسر خود انتقاد نکنیم! اما اگر ضرورت خیلی خاصی رخ داد و قصد انتقاد کردن داشتیم، پیشنهاد می کنم مجموعه مقالات ” چگونگی انتقاد از همسر ” را مطالعه کنید و سعی کنید از تکنیک های ارائه شده در آن استفاده کنید.

معمولا مقالاتی که در رابطه با انتقاد از همسر نوشته می شود، مجموعه ایی از اقداماتی است که به صورت فهرست وار نوشته می شود که باید انجام شود. اما موضوعاتی که در این مجموعه مقالات مشاهده خواهید کرد، فقط یک سری عناوین برای انتقاد از همسر نمی باشد. در این مقالات سعی شده است تا در ذیل هر عنوان، مثالهای کاربردی و بومی با فرهنگ ایران عنوان شود. خوانندگان محترم می توانند برای مطالعه بیشتر، روی هر بخش متمرکز شوند و در جاهایی که نقطه ضعف دارند، فقط همان عنوان مقاله را مطالعه کنند.

دونه، دونه بگویید!

همواره باید به خاطر داشته باشیم، انتقاد کردن مانند تیری است که به سمت کسی نشانه می رویم. وقتی انتقاد از همسر را بارها تکرار کنیم و به او اجازه هضم کردن آن را ندهیم، ثمرات آن بسیار کاهش پیدا خواهد کرد. اگر راه و اصول انتقاد از همسر ، به خوبی رعایت نشود، مطمئنا تاثیر بدی در روابط بین زوجین خواهد گذاشت. یکی از ویژگی هایی که در انتقاد از همسر باید رعایت کرد این است که او را موجی از انتقادات مواجه نکنیم. هر انتقاد را در فواصل زمانی زیاد مطرح کنیم.

برای مثال اگر همسر شما مردی است که در موقع نشستن، رعایت اصول را نمی کند و نا مناسب می نشیند و این مدل نشستن وی منحصر به منزل نیست، بلکه در هر مهمانی، اعم از رسمی و غیر رسمی نیز همین گونه است و با رفتارش، شما و اطرافیان را آزار می دهد، یکی از راه هایی که می توانید با او صحبت کنید اینگونه است؛

“عزیزم طریقه نشست و برخواست ما نشان از شخصیت ما و احترامی که اولا، برای خودمان و در وهله بعد برای دیگران قائل هستیم می باشد. اگر شما دوست دارید راحت بنشینید، وقتی در منزل هستیم (تقریبا ۹۸% از زمان مفید بیداری است) را، به این صورت بنشیدنید. در مهمانی ها یا زمانی که مهمان داریم کمی رسمی تر بنشینید …”

به این نکته توجه ویژه داشته باشید، شما با قصد خیرخواهی و نیت مثبت به همسرتان این پیام را می دهید، طریقه نشستن او ممکن است برای شخصیت او مناسب نباشد. شما تلاش می کنید، رفتار مثبتی را به مجموعه رفتارهای خوب او بیفزایید. ولی همسرتان، مدتها است که به این مدل نشستن عادت کرده است. اگر قرار باشد او رفتاری را در خود اصلاح کند، برای این تغییر نیازمند زمان است.

برای انجام این تغییر، نیاز به حمایت شما دارد نه تذکر مداوم!

در واقع اگر با هر بار درست نشستن، با واکنش مثبت شما مواجه شود، تاثیر مثبت بیشتری می بیند. به همین ترتیب اگر با هر بار غلط نشستن، با او رفتار نامحترمانه و انتقادی داشته باشید، ممکن است به رابطه خودتان با او آسیب وارد کنید! معمولا شما در انتقاد از همسر خود، از دو ابزار تشویق و تنبیه استفاده می کنید. در واقع هر دو عمل (تشویق و تنبیه) ناظر بر اصلاح رفتار درست نشستن است. ولی آنچه مسلم است این است، تشویق کردن اصولی، به مراتب موثر تر و ماندگار تر خواهد بود.

رگبار انتقاد

رگبار انتقادتوجه به این نکته نیز ضروری است؛ اگر همسر شما در نشستن نیاز به تمرین بیشتری دارد. ضمنا به درستی به استقبال و بدرقه مهمانان نمی رود. در آداب معاشرت چند ایراد دیگر هم دارد. بهتر است در یک زمان، همه این نکات منفی را به او یادآور نشوید. تاثیر آن بسیار کم خواهد شد. همانطور که اشاره شد، بهتر است ابتدا از ویژگی مهمی که از نظر شما منفی است، شروع کنید. برای نمونه اگر درست نشستن برای شما خیلی مهم است، ابتدا روی درست نشستن تمرکز کنید. بعد از مدتی که نشستن او بهتر شد، موضوع بعدی که استقبال و بدرقه از مهمانان است را به او یادآور شوید.

رفتارهایی که ما از خود بروز می دهیم، مانند شرایط جسمی ما مدام در حال نوسان است. (مثلا دمای بدن در طول شبانه روز تغییر می کند و در افراد سالم معمولا دمای بدن آنها در شب از دمای بدن در روز کمی بیشتر است)، همانطور که بعضی وقتها در شرایط مناسب جسمی به سر می بریم به لحاظ رفتاری هم همین طور هستیم. باید دقت کنیم که در وهله اول برای خودمان در شرایط مناسب رفتاری باشیم و در گام بعدی برای همسرمان، همین حالت را داشته باشیم. اگر مدام در حال ایراد گرفتن و انتقاد کردن از او باشیم، به لحاظ رفتاری برای او فرد سالمی نخواهیم بود، دقیقا مانند جسم که پس از کار روزمره، دمایش بالا می رود و نیاز به استراحت کردن دارد تا دوباره به شرایط نرمال برگردد، شرایط انتقاد کردن هم همینطور است.

بعد از هر بار انتقاد کردن به همسرتان مهلت بدهید!

وقتی از همسرمان انتقاد می کنیم، هر چند که خیلی صحیح و با رعایت اصول از او انتقاد کرده باشیم، ولی در نهایت به او یکی از نقص هایش را گفته ایم. شنیدن این موضوع، برای هر انسانی سخت خواهد بود. اگر بخواهد آن را هضم کند، نیاز به زمان دارد. باید مدت زمانی بگذرد تا (مانند شرایط جسمانی که دمای بدن را بالا می برد!) فرد دوباره به شرایط نرمال روحی برگردد! همین طور که از او انتقاد می کنیم از کیسه اعتبار خود خرج می کنیم. اگر این انتقاد کردن ها مداوم تکرار شود، فرصتی یا موقعیتی برای افزایش این اعتبار نخواهد ماند. در نتیجه، حرف های ما برای همسرمان کم اهمیت تر و کم ارزش تر خواهد شد.

جمع بندی

در واقع اگر از یک نفر، زیاد انتقاد کنید، قصد و هدفی که در پشت انتقادتان دارید گم  و تاثیر حرف‌های‌تان کم می‌شود. اگر به طرف مقابل‌تان زمان کافی برای اصلاح رفتار و گفتارش ندهید، باز هم احتمال رنجش او از شما زیاد است. فقط وقتی لب به انتقاد باز کنید که فکر می‌کنید ضرورت دارد. دقت کنید که این ضرورت هر روز پیش نمی آید، شاید این ضرورت، هفته ای یک بار، ماهی یک بار یا حتی مدت زمان طولانی تر به وجود بیاید. اگر در طرف مقابل‌تان رفتارهای زیادی وجود دارد که مورد انتقاد شماست، بهتر است هر باری که می‌خواهید از او انتقاد کنید، بیشتر از یک مورد را برای مطرح کردن انتخاب نکنید.

برای مطالعه بیشتر در این باره می توانید به کتاب همسرداری به روش گاو بنفش مراجعه فرمایید!

دانستن چگونگی انتقاد از همسر ، به عوامل مختلفی بستگی دارد یکی از آنها این است که بهتر است بدانیم همسرمان را نباید به باد انتقاد بگیریم و بهتر است موارد بسیار حاد را مطرح کنیم. ضمنا این موارد را هم به صورت جدا جدا و در موقعیت های خاص عنوان کنیم.

 

هوادارتون هستیم!

 لطفا نظرات و تجربیات مشابه خود را برای استفاده همگان در همین برگه، در بخش نظرات بنویسید!

مهارت فردی

انتقاد کردنمهارت زندگیهمسرهمسرداری

مهدی مقیم اسلاممشاهده نوشته ها

بسیار خوشحالم که به همراه یک تیم متخصص و دلسوز، مهارتهای همسردرای و تربیت کودک را به اشتراک می گذاریم، به امید شادی و طراوت بیشتر خانواده شما...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.