loading

کلمات ممنوعه در انتقاد از همسر چیست

کلمات ممنوعه در انتقاد از همسر چیست

کلمات ممنوعه در انتقاد از همسر چیست


کلمات ممنوعه در انتقاد از همسر چیست

آقای ویلیام گلاسر در کتاب ارزشمند تئوری انتخاب (Choice Theory)، معتقد است؛ ما تقریبا نمی توانیم کسی را تغییر دهیم. فقط می توانیم انتخاب های خودمان را تغییر دهیم! به نظر می رسد تغییر همسر نیز از این قاعده مستثنی نیست. از دیدگاه من، بهتر است تلاش کنیم تا حد امکان (شما بخوانید هیچوقت!) از همسر خود انتقاد نکنیم! اما اگر ضرورت خیلی خاصی رخ داد و قصد انتقاد کردن داشتید، پیشنهاد می کنم مجموعه مقالات ” چگونه از همسرمان انتقاد کنیم؟ ” را مطالعه کنید و سعی کنید از تکنیک های ارائه شده در آن استفاده کنید. در این مقاله به استفاده صحیح تر از کلمات پرداخته ایم و گفته ایم که کلمات ممنوعه در انتقاد از همسر چیست !

 

ویلیام گلاسر

ویلیام گلاسر

معمولا مقالاتی که در رابطه با انتقاد از همسرمان نوشته می شود، مجموعه ایی از اقداماتی است که به صورت فهرست وار نوشته می شود که توصیه بر انجام دادن آن می شود.

به راستی سوال اساسی اینجاست: این اقدامات چگونه انجام شود؟!

در مجموعه مقالاتی که در این باره نوشته شده است، در ذیل هر عنوان، مثالهای کاربردی و بومی با فرهنگ ایران عنوان شده و خوانندگان محترم می توانند برای مطالعه بیشتر، روی هر بخش متمرکز شده و هر جا نیاز به مطالعه بیشتر وجود دارد، فقط همان عنوان مقاله را مطالعه کنند.

در پایان همین بخش لیست تمام ۱۳ مقاله ای که درباره انتقاد از همسر نوشته شده است را آورده ایم.

در انتقاد از همسر “همیشه” و “هرگز” را فراموش کنید

فرض کنید از کار روزمره با حجم زیادی از خستگی و کش مکش های روزانه به خانه برمی گردید! و در منزل با این صحنه روبه رو می شوید؛

همسرتان در حالی که از انجام ندادن تکالیف پسرتان خسته شده است، به صورتی کاملا غیر منطقی و با عصبانیت سر او فریاد می زند و می گوید:

“وقتی بابات اومد، بهش می گم که تکالیف مدرسه ات را انجام نمی دهی و چقدر پسر بدی شده ای!

الفاظی شبیه به این و شاید بدتر از این را از او می شنوید!

به عنوان شوهر احتمالا دو مدل رفتار می توانید انجام دهید.

کلمات ممنوعه در انتقاد از همسر چیست

کلمات ممنوعه در انتقاد از همسر چیست

مدل اول گفتگو

اول اینکه در همون لحظه ی ورود به منزل، (با توجه به اینکه می دانید معمولا همسرتان در همه چیز بزرگ نمایی می کند و بسیار پیش آمده که همسرتان بعد از مدتی، متوجه شود، حقیقت چیز دیگری بوده است و او به گونه ای غلط برداشت کرده) روبه همسرتان می کنید و می گویید:

“تو همیشه با بدترین روش با بچه برخورد می کنی و همیشه عصبانی هستی! این چه طرز برخورد کردن با یک بچه کلاس اول ابتدایی است؟”

تاثیر کلمات ممنوعه

گفتن این واژگان (“همیشه” و “همواره”)، دو حس را در همسر ایجاد می کند؛

اول اینکه، خانم فکر می کرده به محض اینکه همسرش از راه برسد او را از مخمصه ای که گرفتار شده نجات می دهد و حلال مشکلات می شود و از او حمایت می کند، اما بعد از رفتار آقا، اینطور احساس خواهد کرد که، نه تنها از او حمایت نشد، بلکه همسرش در جبهه مقابل و در زمین پسرشان بازی می کند و این حس بسیار بدی به او خواهد داد.

دوم اینکه او فکر خواهد کرد که چرا این چنین مورد خطاب قرار گرفته است و از اینکه او را همیشه عصبانی یا همواره پرخاش گر خطاب کرده است، ناراحت خواهد شد و احتمالا در اون شرایط با همسرش هم، برخورد نامناسبی خواهد کرد و احتمالا در مراحل بعدی، درگیری هم بین آن دو، به وجود خواهد آمد!

مدل دوم گفتگو

مدل دوم برخورد هم می توان چیزی شبیه به این روش باشد؛

احتمالا خانم و پسر خانواده، هر دو منتظر شنیدن یا دیدن یک واکنش از طرف آقا هستند، وی با اندکی سکوت (برای اینکه کمی آرامش به محیط برگردد) رو به پسر می کند و می گوید؛

“به نظر من معمولا پسرهای خوبی مثل شما از تجربیات بزرگترها، مخصوصا پدر مادر دلسوزشان، استفاده می کنند و به حرف های آنها به دقت گوش می دهند!”

و بعد از آن روبه همسرش می کند و سعی می کند که او را از موقعیتی که در آن قرار گرفته، خارج کند و با گفتن جملاتی شبیه به این که

“عزیزم بیا با هم یه چایی بخوریم، کمی خستگی مان در رود، بعدا درباره این موضوع با هم تصمیم می گیریم”

تمام تلاشش را انجام می دهد تا در حالت برافروختگی همسرش، از هیچ کدام از آن دو حمایت نکند و فقط به آرامش طرفین بیفزاید!

و در تنهایی و زمانی که احساس کرد، همسرش (خانم) آرامشش را به دست آورده، به او می گوید؛

“عزیزم! اگر با عصبانیت با پسرمون رفتار کنی، فقط عزت و احترامت را از دست می دهی، تلاش کن که خودت را وارد موقعیتی نکنی که مجبور شوی عصبانی شدن را انتخاب کنی و کنترل خودت را از دست بدهی! به نظر می رسه این برای شما بهتره!”

جمع بندی کلمات ممنوعه در انتقاد از همسر چیست

چگونگی انتقاد از همسرمان، به عوامل مختلفی بستگی دارد. یکی از آنها این است، از کلماتی مثل «همیشه» و «هرگز» برای توصیف رفتارهای منفی او استفاده نکنید. مثلا نگویید: “تو همیشه عصبانی و پرخاشگری”، “تو همیشه با صدای بلند می‌ خندی” یا “تو هیچ‌ وقت به حرف من دقت نمی ‌کنی” و… این کلمات، شخصیت آدم ‌ها را به لاک دفاعی فرو می‌ برد. این حس به آنها دست می‌دهد که شما روی نقاط ضعف‌ شان متمرکز شده‌اید و چشم‌ تان را به نقاط قوت‌ شان بسته ‌اید. کلماتی مانند؛ “بعضی اوقات” و “معمولا” و امثال اینها خیلی موثرتر از کلمات “همیشه” و “هرگز” و … می باشند.

برای مطالعه بیشتر در این باره می توانید به کتاب همسرداری با گاو بنفش مراجعه فرمایید!

 

هوادارتون هستیم!

 لطفا نظرات و تجربیات مشابه خود را در مورد مقاله ” کلمات ممنوعه در انتقاد از همسر چیست ” برای استفاده همگان در همین برگه، در بخش نظرات بنویسید!

مهارت فردیهمسرداری

انتقاد از همسرانتقاد کردنکلمات ممنوعهکلمات ممنوعه انتقاد همسرمهارت زندگیهمسرهمسرداریهمیشه و هرگز

مهدی مقیم اسلاممشاهده نوشته ها

بسیار خوشحالم که به همراه یک تیم متخصص و دلسوز، مهارتهای همسردرای و تربیت کودک را به اشتراک می گذاریم، به امید شادی و طراوت بیشتر خانواده شما...

۲ دیدگاه

  • سلام ب شما و خدا قوت
    خیلی ممنون بابت مطالب بسیار مفید و کاربردیتون
    در رابطه با موضوع «انتقاد از همسرمان» متاسفانه در مطالعه لینک های شماره ۷تا۱۰ به مشکل خوردم و صفحات پیدا نشدند،خواهشمندم ک رفع مشکل بشه
    باز هم ممنون و پاینده باشید?

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.