loading

در مقابل همسر، اشتباه مان را بپذیریم؟

در مقابل همسر، اشتباه مان را بپذیریم؟

در مقابل همسر، اشتباه مان را بپذیریم؟

آیا باید در مقابل همسر، اشتباه مان را بپذیریم؟ این سوالی است که معمولا کارشناسان جوابهای زیر را به آن می دهند:

 • پذیرش اشتباه در مقابل همسر، او را پر رو می کند!
 • پذیرش اشتباه در مقابل همسر، بستگی به شوهر بودن یا زن بودن دارد!
 • پذیرش اشتباه در مقابل همسر، بدون توجه به هیچ محدودیتی خوب است!
 • پذیرش این مدل اشتباه، کاملا وابسته به شخصیت همسر می باشد!

صرف نظر از اظهارنظرهای عنوان شده توسط کارشناسان مختلف، در این مقاله بر آن هستیم تا موضوع را از دیدگاه ارتباطی بررسی کنیم!

آیا اشتباهی رخ داده است؟

اولین قدم در این راه، بررسی دقیق شرایط است! فراموش نکنید در این مرحله نیاز به قضاوت هیچ کسی ندارید! اولین گام برای اینکه در مقابل همسر، اشتباه مان را بپذیریم؟ بررسی کردن موقعیت است که آیا اشتباهی رخ داده است یا خیر! گاهی اوقات افراد برای حفظ زندگی، خود را به زحمت می اندازند و از آن طرف بام می افتند و بی دلیل سعی می کنند تمام تقصیرات را به گردن بگیرند! نتیجه چنین کاری پایین آمدن اعتماد به نفس و به وجود آمدن خرابکاری های واقعی بعدی خواهد بود! پس اولین مرحله، بررسی اتفاق رخ داده است به گونه ای که برای فرد انجام اشتباه، قطعی باشد.

بررسی این موارد می تواند کمک کند، آیا اشتباه کرده اید یا خیر!

 • در ذهنتان احساس می کنید هیچ وقت اشتباه نمی کنید!
 • اسرار زندگی خود را برای خانواده و دیگران برملا کرده اید!
 • زیاد عصبانی می شوید و در عصبانیت خود را کنترل نمی کنید!
 • با وجود اطلاع از حساسیت های همسر، روی آنها دست گذاشته اید!
 • از همسرتان توقعی دارید که می دانید از عهده انجام دادن آن برنمی آید!
 • کلماتی را به زبان آورده اید که می دانید واقعیت ندارد! (صرفا برای حرص درآوردن گفته اید)
 • اگر دارای
 • فرزند هستی
 • د، جلوی فرزندتان، احترام همسر را حفظ نکرده اید و یا او را بی آبرو کرده اید!

اگر موارد بالا رخ داده است، احتمالا شما دچار اشتباه شده اید:

این لیست از اشتباهات به عنوان نمونه آورده شده است، در صورت تمایل می توانید اشتباهات رایج بین زوجها را در قسمت نظرات مطرح کنید!

پذیرش-اشتباه

پذیرش اشتباه در زندگی مشترک، چه منافعی دارد؟

تمام انسانها دوست دارند محترم شمرده شوند. آیا تا به حال انسان سالمی را دیده اید که بگوید به من بی احترامی کنید؟ ممکن است یکی از زوجین با پذیرفتن اشتباهش احساس کند از احترام قبلی برخوردار نخواهد بود، به همین دلیل از پذیرفتن اشتباه سرباز زند! اما نکته جالب اینجاست؛

پیشگیری از تکرار اشتباه، اعتماد به نفس را افزایش می دهد و پذیرش اشتباه، اعتماد به هم را! 

معمولا افراد در مقابل انسانهایی که خود را خیلی بالا می دانند و خود را برتر تصور می کنند، حس خوبی ندارند و تقریبا بیشتر افرادی که از عزت نفس کمی برخوردار هستند، طوری خود را نشان میدهند که چیزی کمتر از آنها ندارند و این معمولا باعث بروز اختلاف و احتمالا بحث، جدل و شاید درگیری شود!

پذیرش اشتباه در زندگی چه می کند؟

در صحبت با یکی از مراجعانم متوجه نکته جالبی در زندگی زناشویی شان شدم! چون این نکته را بین زوج های زیادی دیده ام با شما به اشتراک می گذارم!

کیان و یاسمین یک فرزند دارند و از زندگی خوبی برخوردارند! البته کمی در صحبت کردن با هم مساله دارند و به همین دلیل، کیان ترجیح می دهد بیشتر اوقات سر کار باشد و کمتر در خانه خودشان حضور دارد! همین موضوع باعث اختلاف بین آنها شده است و به نظر می رسد این اختلاف، در حال تبدیل شدن به یک بحران است!

چگونه در مقابل همسر، اشتباه مان را بپذیریم؟ 

کیان: یاسمین را واقعا دوست دارم ولی احساس می کنم نمی توانیم با هم صحبت کنیم! این من را خیلی رنج می دهد.

من: اگر یاسمین چه کارهایی را انجام دهد و چه کارهایی را انجام ندهد، می توانید با هم بهتر صحبت کنید؟

کیان: راستش نمی دانم، فکر می کنم مشکل خاصی وجود ندارد!

نکته ای برای مشاوران:

به تجربه دریافته ام وقتی یکی از زوجین می گوید: “مشکل خاصی وجود ندارد!” یعنی اینکه در این زمینه مشکل زیادی وجود دارد ولی به دلایلی نمیخواهند در رابطه با آن صحبت کنند! معمولا با ایجاد یک رابطه دوستانه کمک می کنم بتوانند مشکل را مطرح کنند!

من: کیان! راستش من هم چند سال پیش به این مساله گرفتار شده بودم و اتفاقا هر وقت که می خواستم با همسرم صحبت کنم، او من را متهم می کرد که تو به من اجازه حرف زدن نمی دهی و …

همین جمله باعث شد که کیان شروع به صحبت کردن کند؛

کیان: من و یاسمین هم مساله ای مشابه داریم! همیشه یاسمین به من می گوید: در آخر تمام بحثها، یاسمین متهم است! در زندگی با من، یاسمین گناه کار و کیان آدم خوبه است! و این در حالی است که من همواره تلاش کردم وقتی صحبت می کنم با منطق دلایل خودم را بگویم و از حق خودم دفاع کنم!

من: به نظرت این حرف در مورد تو درست است؟ آیا تو هیچ وقت اشتباه نمی کنی؟!

کیان: معلوم است که غلط است! مگه هیچ انسان کاملی وجود دارد؟!

من: تا به حال هم شده به این حرفت به صورت عملی توجه کنی؟ در واقع اگر اشتباهی مرتکب شده باشی، بادقت به آن توجه کنی و قبل از اینکه همسرت بگوید، خودت آن را به زبان بیاوری و به اشتباه خودت اعتراف کنی؟

کیان: اگر این کار را انجام دهم، از اعتبارم کم می کنم و در آینده، یاسمین روی حرف های من حسابی باز نخواهد کرد و …

چرا در مقابل همسر، اشتباه مان را بپذیریم؟

این دقیقا مشکل اصلی بود! کیان تصور می کرد وقتی اشتباهی مرتکب شد، باید طوری رفتار کند که کسی متوجه آن نشود! او فکر می کرد اگر اشتباه کند، برای حفظ اعتبارش، باید بر مواضع خود استقامت ورزد! در حالی که وقتی فردی با انجام اشتباهی به آن اعتراف کند در واقع یک بلیط برنده در صندوق امانات طرف مقابلش قرار داده است که برای دفعه بعدی می تواند از آن استفاده کند.

اگر کیان در مواجهه با مساله این موضوع را می پذیرفت که از او هم اشتباه سر می زند و بعد از انجام اشتباه به این موضوع اعتراف می کرد، به همسرش این پیام را می داد که من هم اگر اشتباه کنم، به آن اعتراف خواهم کرد! و اگر در موضوع بعدی که اشتباه از طرف همسرش صورت می گرفت، همسرش نیز به راحتی می پذیرفت که اشتباه از جانب او بوده است! چون می داند اگر همسرش (کیان) خطایی کند به راحتی می پذیرد و دلیلی برای نپذیرفتن وجود نخواهد داشت!

معمولا افرادی که از انصاف تهی هستند، نه تنها به اشتباه خود اعتراف نمی کنند بلکه در چنین موقعیت هایی سعی می کنند به دنبال روزنه ای باشند تا اشتباه مسلم و غیر قابل انکار خود را به گردن طرف مقابل بیاندازند! اگر طرف مقابل از کلام خوب و قوی هم برخوردار نباشد، فقط و فقط احساس ظلم در او بیدار می شود و اینکه چگونه فردی با انجام اشتباهی خود را توجیه می کند و همواره تمام تقصیرها را به گردن دیگران می اندازد!

وقتی در لابه‌لای حرف‌هایتان به اشتباهات خودتان هم اشاره‌ای می‌کنید و آنها را می‌پذیرید، طرف مقابل‌تان هم راحت‌‌تر می‌تواند اشتباهات خودش را قبول کند.

در دفعاتی بعدی که از زندگی آنها جویا شدم، متوجه شدم روند صحبت کردنشان با همدیگر خیلی دوستانه تر شده و وقتی از کیان علت را پرسیدم، عنوان کرد:

باید در مقابل همسر، اشتباه مان را بپذیریم؟

نقش پذیرفتن اشتباه در انتقاد از همسر

در مواقعی که می خواهید انتقاد کنید سعی کنید به صورت مستقیم به اشتباه همسرتان اشاره نکنید! برای مثال ممکن است همسر شما فردی باشد که عادت دارد پشت سر دیگران حرف بزند و از دیگران بدگویی کند، می توانید با گفتن این مدل جملات او را به صورت غیر مستقیم راهنمایی و هدایت کنید!

به عنوان نمونه:

یادم میاد در جمعی از همکاران پشت سر مدیر گفتم؛

 • “آقای ملکان نژاد آدم دهن بینی است و از عهده مدیریت اینجا بر نمی آید”

این حرف به گوشش رسید و من را صدا زد و گفت:

 • این ویژگی دهن بینی که از من می گویند اگر درست است، تلاش می کنم که با کمک شما، این ویژگی منفی را بهبود بخشم! لطفا هر بار احساس کردی که این اتفاق افتاد به من تذکر بده!

این اتفاق برای من خیلی گران تمام شد، چون واقعا به صورت کاملا غیر منصفانه در مورد مدیرمان صحبت کرده بودم و او با بزرگ منشی با من رفتار کرد!

از آن به بعد سعی کردم دیگر پشت سر کسی صحبت نکنم، به دو دلیل اول اینکه به هر طریق اگر حرف من به گوش آن فرد برسد، از خودم خیلی شرمنده خواهم شد و دوم اینکه اگر آن فرد با بزرگواری با من برخورد کند، هرگز خودم را نخواهم بخشید!

در این مثال مستقیما به همسر، مطلبی گوشزد نشده است، بلکه غیر مستقیم، عوارض بد یک رفتار مورد توجه قرار گرفته است! در ضمن، چون خودمان این اشتباه را مرتکب شده ایم و به اشتباه خود اعتراف می کنیم، طرف مقابل خیلی ساده تر می تواند خود را در آن موقعیت تصور کند و احتمالا به اشتباه خود نیز پی ببرد!

برای بررسی بخش های دیگر می توانید روی لینک های زیر کلیک کنید.

در زیر با بخش های مختلف مجموعه مقالات ” چطور از همسرمان انتقاد کنیم ” آشنا می شوید.

مهارت فردیهمسرداری

اشتباهانتقاد کردنپذیرش اشتباهدر مقابل همسر، اشتباه مان را بپذیریممهارت زندگیهمسرهمسرداری

مهدی مقیم اسلاممشاهده نوشته ها

بسیار خوشحالم که به همراه یک تیم متخصص و دلسوز، مهارتهای همسردرای و تربیت کودک را به اشتراک می گذاریم، به امید شادی و طراوت بیشتر خانواده شما...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.