loading

آموزش رفتار با مادر شوهر از سنین دبستان

آموزش رفتار با مادرشوهر از سنین کودکی

آموزش رفتار با مادر شوهر از سنین دبستان

از آنجا که رفتار هیچ عروسی با مادر شوهرش، یک شبه بد یا خوب نمی شود، تصمیم گرفتیم مقاله ای در این باره بنویسیم!ما معتقدیم؛ رفتار مناسب، آموزش پذیر است و به همین علت هم، آموزش رفتار با مادر شوهر از سنین دبستان شروع می شود! در این سنین است که والدین می توانند به صورت کاملا هوشمندانه ای، به خوشبختی دخترشان در کنار خانواده ای دیگر فکر کنند. کودکی که یاد بگیرد چگونه ابراز احساسات کند، می تواند به سرعت در صورت به وجود آمدن مشکلات با مادر شوهر خود در آینده نیز، آن را حل کند.

چرا آموزش رفتار با مادر شوهر از سنین دبستان آغاز می شود؟

رفتار با مادر شوهر یک مدل از رفتار اجتماعی هر دختر خانمی است. در واقع به صورت کلی علمای روانشناسی بر این باورند؛

آموزش رفتار صحیح در فرزندان، باید از کودکی شکل گیرد!

با توجه به درک بالای والدین از حوزه تربیت در این روزگار، از پرداختن به مسائل پیش پا افتاده (چرا باید به اصلاح رفتار در سنین کودکی پرداخت) اجتناب خواهم کرد و سعی می کنم مخاطبان فهیم این مجموعه را با نکات تخصصی تر آشنا کنم!

اما گاها در آموزش این مفهوم (آموزش رفتار صحیح با مادرشوهر) به والدین، با این سوال مواجه می شوم؛

ما چگونه می توانیم دخترمان را که به هیچ عنوان آمادگی برای ازدواج ندارد را با مقوله عروس شدن آشنا کنیم؟!

در واقع این سوال بسیار درست است و البته خبر خوب اینکه؛

آموزش رفتار صحیح با مادرشوهر به صورت کاملا غیر مستقیم رخ خواهد داد.

آموزش فرزندان، با تغییر نگرش والدین رخ می دهد

برای اینکه بتوانم بحث آموزش رفتار با فرد دیگری را بهتر توضیح دهم، می خواهم مثالی واقعی از مدرسه فرزندم برایتان بازگو کنم! اگر فرزندانی دارید که در سن دبستان هستند، احتمالا درگیر تکالیف او شده اید!

دختر ما به مدرسه علاقه مند است. مدرسه اش از کیفیت بسیار خوبی برخوردار است، به صورت کلی هم، ما خیلی از مدرسه راضی هستیم.  اما بر سر تکلیف نوشتن یک دانش آموز دبستانی با مدرسه توافق نداریم و معتقدیم که حجم تکالیف داده شده از سوی مدرسه سنگین و برای کودک دبستانی، بیش از اندازه است.

یک روز که فرزندمان از مدرسه آمد و حجم تکالیف بسیار زیاد او ( تکالیف ریاضی، درست کردن کار دستی، انجام تکالیف فارسی، دیکته، زبان انگلیسی، چرتکه و غیره) را دیدم، بعد از اینکه متوجه شدم، نمی تواند تکالیفش را کامل کند، به او گفتم به معلمانت بگو:

بابام گفت، نمی خواهد تکالیفت را بنویسی!

البته این تمام ماجرا نبود؛ من و همسرم از این موضوع خیلی ناراحت شدیم و به سختی توانستیم خشم خودمان را در آن لحظه مدیریت کنیم!

چگونه نگرشم را تغییر دادم

در عین حال که سعی می کردم خونسردی خودم را حفظ کنم، به همسرم گفتم فردا صبح می روم مدرسه و به مدیر می گویم که تکلیف دادن را مدیریت کند! در مسیر که کمی فکر کردم به این نتیجه رسیدم؛

مدرسه هم دقیقا مثل خانه شوهر است! دخترم مدرسه را بسیار دوست دارد!

در واقع من با این کارم به صورت مستقیم، دخترم را بین یک دو راهی سخت قرار داده بودم!

 1. دوست داشتن پدر و مادر و اعتماد به حرفهای آنها و انجام فرامین!
 2. دوست داشتن مدرسه و معلمان و عمل به صحبتهای آنان!

واقعا انتخاب سختی است! آن هم برای یک دختربچه ۷ ساله!

من تلاش کردم فشاری که او باید از طرف من و مادرش تحمل می کرد را کم کنم و وقتی او را بر سر دوراهی قرار ندادم و سعی کردم به جای مقابله با او، همراه او شویم، آرامش وصف ناپذیری پیدا کرد!

این موضوع دقیقا مصداق جریان بزرگسالی است که برخی از خانواده ها (خواسته یا ناخواسته) فرزندانشان را با آن مواجه می کنند. دخترانی که بین محبت شوهر و خانواده شوهر از یک طرف و محبت خانواده خودش از طرف دیگر قرار می گیرند و دوست دارند دل هیچ کدام از دو طرف را نشکنند! تمام اینها در حالی است که خود دختر هم دچار مساله و مشکلی شده است! (همان مشکلی که فرزند ما در انجام تکلیف داشت)

لطفا خودتان را به جای فرزند دلبندتان قرار دهید و فکر کنید: با وجود داشتن مشکلات سخت، باید حواستان را هم جمع کنید تا دل دو طرف را هم نشکنید! کار سختی است! این طور نیست؟!

اجتناب ناپذیر بودن مشکلات

در تمام سالهای عمرم، در تمام تجربیات خانواده های موفق و در تمام یافته های علمی، ندیده ام که خانواده ای یا زندگی مشترکی، بدون مشکل و مساله به راه خود، در خوبی و خوشی ادامه دهد! لذا بروز مشکل و مساله در زندگی همگان (حتی دختر شما) موضوعی قطعی است! به احتمال زیاد، بروز مشکلات در اوایل زندگی به دلیل عدم شناخت کافی همسران از همدیگر و خانواده هایشان، بیشتر هم هست!

خبر خوب اینکه وقتی کودک می آموزد، (از سنین دبستان) اگر برایش مشکلی رخ داد، چگونه با آن رفتار کند، می تواند به راحتی در بزرگسالی، تجربیات کودکی خود را به صورت کاملا حرفه ای به کار گیرد!

اگر به دختر خود در سنین دبستان بیاموزید؛

 • اگر مساله ای در مدرسه رخ داد، نباید قهر کند و از مدرسه رفتن امتناع کند!
 • اگر دوستش یا معلمش به او کم محلی کرد، نباید مثل خودشان به آنها بی محلی کند!
 • اگر اوضاع مطابق میلش پیش نرفت، نباید با عصبانیت، با همه رفتار کند!
 • اگر تکالیفش در مدرسه زیاد شد، راه حل آن، خود را به مریضی زدن و نرفتن به مدرسه نیست!
 • اگر دوستش یک لباس نو خرید، لزوما نباید او هم یک برند بهتر و گرانتر از او بخرد!
 • اگر هم کلاسی اش زبان کنایه گو دارد، راه حل مشکل، مقابله به مثل نیست!
 • اگر کسی، پُزِ اعتبار و ثروتِ خانوادگی اش را می دهد، نباید با دروغ خانواده خود را بالا ببرد!

اگر این آموزشها را به او بدهید، در بزرگسالی، این چنین رفتار خواهد کرد:

 • با قهر کردن مساله حل نمیشود، لذا وقتی با خانواده همسر مشکلی پیش آمد، در پی حل آن برمی آید!
 • با کم محلی نمی توان آرامش داشت، پس ابراز احساسات صحیح انجام می دهد!
 • عصبانیت، فقط اوضاع را خرابتر می کند، به همین دلیل رفتار هیجانی خود را کنترل می کند!
 • در صورت بروز مساله حاد با همسر و خانواده او، افسردگی را به عنوان درمان انتخاب نمی کند!
 • با چشم و هم چشمی، زندگی را بر خود و همسرش تنگ نمیکند!
 • در صورت کنایه شنیدن از خانواده همسر، سعی در برقراری رابطه عمیق می کند و به طرف مقابل کمک می کند ابراز احساسات صحیح انجام دهد!
 • می داند دروغگویی، ریشه بروز بسیاری از مشکلات است، لذا برای بالا بردن مقام خانواده اش، آنچه را دارد، اعتبار می بخشد! (پدری مهربان دارم، مادری دلسوز دارم!)

اگر دوست دارید کنترل رفتار هیجانی با کودکان را بیاموزید، حتما محصول صوتی تربیت بدون فریاد را خریداری کنید!

آقای ویلیام گلاسر، نویسنده کتاب ارزشمند تئوری انتخاب، معتقدند؛ افسردگی انتخابی است که افراد خود به آن دست می زنند!

رعایت حریم شخصی

اگر می خواهید در فرزند شما در بزرگسالی، از پس مسائل زندگی بر آید، حریم شخصی او را رعایت کنید! اجازه دهید خودش تصمیم بگیرد و همواره در کنار او باشید و در زمینه تصمیم گیری او را راهنمایی کنید! به جای او تصمیم نگیرید!

والدین نباید مسئول انجام تمام کارها و رفتارهای فرزندانشان باشند. زمانی که آنها خود را اینگونه مسئول می دانند، اجازه تصمیم گیری را از فرزندانشان سلب می کنند، حریم خصوصی آنها را رعایت نمی کنند و به همین دلیل با کودکان خود به لحاظ کلامی، فیزکی و ذهنی درگیر می شوند.

اگر می خواهید انسانی را برای یک روز سیر کنید به او ماهی بدهید، اگر می خواهید برای عمری او را سیر کنید به او ماهیگیری یاد دهید!

وقتی حریم شخصی کودک خود را رعایت می کنید در واقع به او آموزش ماهیگیری داده اید! فرزندان شما بیشتر از اینکه نیاز داشته باشند در هر مشکلی از شما کمک بگیرند، بیشتر نیازمند استفاده از تجربیات شما در چگونگی حل مشکلات هستند!

پس به آنها آموزش دهید وقتی با مادر شوهر خود (با هر انسان دیگری) مشکل پیدا کردند، چگونه آنرا حل کنند.

هیچوقت گذشت نکنید!

به کودک خود بیاموزید هیچ وقت گذشت نکند!

ممکن است با خواندن این قسمت بسیار متعجب شده باشید و شاید هم تصمیم گرفته باشید که از سایت ما به صورت کلی خارج شوید! از شما تقاضا می کنم، عجله نکنید و به خواندن ادامه دهید!

واقعیت این است که گذشت کردن از یک خطایی، یعنی اینکه؛ به صورت ۱۰۰% از خیر و شر مساله ای که برایتان به وجود آمده است بگذرید!

ولی در تمام این سالها، تا به حال ندیده ام کسی بتواند، نسبت به مساله ای به طور کامل، گذشت کند! معمولا افراد، مساله به وجود آمده را کمی در ذهن خود به عقب می رانند تا در موقع لزوم (خواسته یا ناخواسته) از آن به نفع خود بهره برداری کنند!

لطفا برای روشن شدن بیشتر موضوع به فیلمی که برایتان ضبط کرده ام و البته بخشی از محصول چگونه مشکلات ازدواجمان را حل کنیم است ، توجه کنید!

ابراز احساسات

ابراز احساسات صحیح و کامل، یکی از کلیدی ترین روش هایی است که والدین می توانند به کودکان خود بیاموزند تا در صورت بروز ناراحتی، هم بتوانند خود را تخلیه کنند و هم طرف مقابل خود را ناراحت نکنند!

اگر کودک در مدرسه در ضمن حفظ احترام، بتواند خواسته خود را مطرح کند و یا در صورت ناراحتی بتواند تمام احساسات خود را با توجه به هر ۶ لایه احساسی، بازگو کند، به احتمال بسیار کمتری، دچار مشکلات بعد از تندخویی می شود.

قالب شکایتهایی که عروس خانم های جوان از مادر شوهرها دارند، گلایه از رفتارهای تندخویانه و نامناسب طرف مقابل است که عمدتا ریشه در عدم بروز صحیح احساسات دارد!

در شکل زیر عناوین کلی لایه های احساسی برایتان مطرح شده است!

لایه های پنهان خشم

اغلب افراد به دلیل اینکه در خانواده، نیاموخته اند که فقط با خشم ابراز احساسات نکنند، در برقراری احساسات عمیق به مشکل برخورد می کنند. احساسات دارای شش لایه متفاوت هستند و افرادی بیشترین لذت را از ارتباط می برند که بتوانند به لایه های عمیق احساسی خود نفوذ کنند.

همانطور که ملاحظه می کنید احساسات در لایه های بالایی، نمی توانند عشق و محبت را منتقل کنند!

اگر فردی با لایه های عمیقتر ارتباط برقرار کند، میتواند به لایه عشق و محبت که هدف ارتباط است، برسد!

همه یک شکل نیستند

آنچه در این سالها دیده ام این است، یکی از بزرگترین مشکلاتی که نوعروسان با آن مواجه هستند؛ مقایسه مداوم مادرشوهر با مادرشان است. طبیعی است که هیچ کس جای مادر را برای فرد پر نمی کند!

اگر کودک در دوران دبستان بیاموزد که رفتار معلمش با مادر متفاوت است و باید به این تفاوت احترام بگذارد، در بزرگسالی نیز کسی را با مادر خود مقایسه نمی کند. مادر شوهر ممکن است، عروس خود را دوست داشته باشد ولی آنچه مسلم است، اگر خطایی از عروس سر زند، انتظار رفتار مشابه مادر، کمی به دور از منطق است!

پیشنهاد میکنم برای اجتناب از بروز چنین مشکلاتی در بزرگسالی، به موارد زیر فکر کنید و به دخترتان یادآوری کنید:

 1. همه انسانها شکل نیستند، هر کسی نقاط ضعف و قوتی دارد!
 2. معلم، مدیر و دیگر کارکنان مدرسه، هر کدام جایگاهی و وظیفه ای دارند!
 3. در صورتی که به تمام افراد احترام بگذارید، معمولا در طولانی مدت، رفتار یکسان احترام خواهی دید!
 4. تفاوتها به صورت کلی بد نیستند، همین تفاوت می تواند باعث نزدیکی بیشتر شود!
 5. با افراد جدید (مثل معلم و مدیر و غیره) هم می توان ارتباط دوستانه برقرار کرد!
 6. اگر کسی حرف مخالف حرف تو زد، لزوما نمی خواهد با تو دشمنی کند!

به کودک خود بیاموزید، چگونه انتقاد کند!

تقریبا تمام انسانها با انتقاد کردن میانه خوبی ندارند، لذا به دخترتان بیاموزید، از انتقاد کردن دوری کند! ولی اگر به قصد اصلاح رفتاری خواست از فردی انتقاد کند حداقل از اصول آن پیروی کند!

وقتی دخترتان از معلمش یا مدیرش می خواهد انتقاد کند، نکاتی را به او یادآور شوید؛

 • معمولا بزرگترها روش ها و شیوه های خود را بسیار به ندرت و به سختی تغییر می دهند!
 • انتقاد کردن نباید در جمع انجام شود!
 • انتقاد کردن دارای اصولی بسیار حرفه ای است!
 • هیچ گاه در انتقاد کردن از زبان کنایه نباید استفاده شود!
 • انتقاد با توهین کاملا متفاوت است!
 • لحن حرف زدن، زبان بدن و زبان غیر کلامی در انتقاد نقش کلیدی بازی می کنند!
 • حفظ آرامش و خونسردی در هنگام انتقاد کردن مهم است!

نهایتا آنکه وقتی کودک بیاموزد که به عنوان یک بزرگتر حرمت معلم خود را نگه دارد! به احتمال زیاد همین رفتار را می تواند با مادر شوهر خود نیز تکرار کند! با آموزش این رفتار، میتوانید غیر مستقیم، روشهای ارتباط موثر با مادرشوهر را به او آموزش دهید!

بازنده برنده نداریم!

اگر بتوانید به کودک خود بیاموزید در مدرسه رفاقت کند نه رقابت! یاد خواهد گرفت که زندگی برد و باخت نیست! نباید مدام با شوهر و یا خانواده او بجنگد یا شطرنج بازی کند!

رفاقت و رقابت

به این منظور، موارد زیر را به دخترتان بیاموزید، اگر چه سخت است:

 • وقتی در مدرسه نمره کسی از او بهتر شد، به او تبریک بگوید!
 • در انجام تکالیفش هیچگاه خود را با دیگران مقایسه نکند، مقایسه دوستی ها را متزلزل می کند!
 • اگر در مسابقه ای برنده شد، به حریف احترام بگذارد و از او تشکر کند!
 • برای رسیدن به هیچ هدفی، آبروی دوستش را نریزد!

اگر بتوانید موارد بالا را به او بیاموزید، احتمالا در بزرگسالی با چنین مشکلاتی مواجه نخوهد شد:

 • اگر شوهر یا خانواده او در موضوعی بهتر از او بودند، به آنها حسودی نخواهد کرد!
 • برای پیشرفت در زندگی، فقط تلاش می کند! نه اینکه با مقایسه کردن خود جایگاهش در خانواده شوهر را متزلزل کند!
 • اگر به هر دلیلی از کسی پیشی گرفت، می داند که حضور رقیب، باعث رشد او و تلاش و پشتکارش شده است!
 • هدف وسیله را توجیه نمی کند، به همین دلیل به هیچ قیمتی به شوهر و خانواده او دروغ نمی گوید!

به زمان احترام بگذارید!

محبت والدین بیشتر جنبه غریزی و خدادادی دارد! اما محبت دیگران در اکثر موارد کسب کردنی است! افراد باید تلاش کنند تا به مرور زمان بتوانند محبت خود را در دل دیگران قرار دهند! شوهر و خانوده او نیز از این قاعده مستثنی نیستند!

اگر بتوانید به کودک خود بیاموزید که به مرور زمان می تواند محبت خود را دل معلم قرار دهد و از انجام این کار خسته نشود، احتمالا می آموزد در بزرگسالی نیز، با حفظ عزت نفس خود، محبتش را در دل شوهر و خانواده او قرار دهد! ولی ممکن است این کار زمان بر باشد!

مطمئن باشید

می دانید معمولا الگوهای ناسالمی در جامعه وجود دارد: از جمله اینکه، کودکان به مدرسه رفتن علاقه ندارند، عروس ها از مادرشوهر خاطره خوبی ندارند، دامادها از  دیدن مادرزن نگران می شوند و الگوهایی شبیه به این! اما با صبوری و حوصله می توان الگوهای یاد شده را به فراموشی سپرد و تربیت را به نحو بهتری هدایت کرد!

فرزندان ما بعد از گذشت چندین سال از مدرسه رفتن، هنوز از مدرسه شان لذت می برند و روزهای پایان هفته را چون در مدرسه حضور ندارند خیلی نمی پسندند! معمولا این  الگو خیلی متفاوت است با الگوی رایج (تنفر از مدرسه) در بین کودکان!

ما تلاش کرده ایم به آنها بیاموزیم از این الگوهای رایج دوری کنند و واقعا با احساس خود ارتباط برقرار کنند!

اگر بتوانیم به کودکانمان در شناخت الگوهای اصیل کمک کنیم، احتمالا می توانیم به آنها بگوییم:

 • همه مادرشوهرها بد نیستند و در کار عروس دخالت نمی کنند!
 • پدرزن های زیادی هستند که داماد را مثل فرزندشان دوست دارند!
 • همه خواهرشوهرها جملات آزاردهنده نمی گویند!
 • شاید بعضی ها اینطور باشند اما دخترتان باید یاد بگیرد، با این پیش زمینه‌ها ارتباط برقرار نکند!
 • اگرمادرشوهر زنی بی آزار و خیرخواه است، به او سوظن نداشته باشد و از الگوی دشمنی مادرشوهر و عروس پیروی نکنید!

اگر فرزندتان یاد بگیرد رفتارهای عنوان شده را با معلم خود انجام دهد، احتمالا در زندگی زناشویی نیز، موفقیت بیشتری کسب خواهد کرد.

تربیت-کودکمهارت فردیهمسرداری

آموزش رفتار با مادر شوهررفتار با مادر شوهرسن مناسب برای آموزش رفتار با مادر شوهرمادر شوهر

مهدی مقیم اسلاممشاهده نوشته ها

بسیار خوشحالم که به همراه یک تیم متخصص و دلسوز، مهارتهای همسردرای و تربیت کودک را به اشتراک می گذاریم، به امید شادی و طراوت بیشتر خانواده شما...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.