loading
اثرات تنبیه بدنی روی کودکان

اثرات تنبیه بدنی روی کودکان


اثرات تنبیه بدنی روی کودکان

اثرات تنبیه بدنی روی کودکان چگونه است ؟ دوست دارم برای لحظاتی به این سوال خوب و دقیق فکر کنید! آیا در کودکی، تنبیه بدنی شده اید؟ در آن لحظات، چه حسی را تجربه کردید؟

 1. ای کاش هیچ وقت به دنیا نمی آمدم!
 2. ای کاش زمین دهن باز می کرد و میرفتم تو زمین!
 3. ای کاش شماها پدر و مادرم نبودید!
 4. ای کاش من هم قدرت شماها رو داشتم و می دونستم چی کار کنم!
 5. ای کاش دست نداشتی که بتونی منو بزنی!
 6. ای کاش می تونستم از اینجا فرار کنم!
 7. ای کاش …

به لیست بالا چند ده مورد دیگر می توان اضافه کرد! حالا که خودمان پدر و مادر شدیم، آن لجظات را فراموش کرده ایم و از تاثیرات عمیق و نامطلوب تنبیه بدنی غافل شده ایم!

اثرات تنبیه بدنی روی کودکان ، در جمع

برای انجام آزمایشاتی به بیمارستان مراجعه کرده بودم! در سالن انتظار، منتظر انجام شدن مراحل کار بودم. ناگهان پسر بچه ای حدودا ۵-۶ ساله، با سرعتِ خیلی زیادی، از اتاق نمونه گیری فرار کرد و به سمت پله ها رفت!

اتاق نمونه گیری پر بود از لوله های آزمایش با ابعاد مختلف، مقدار زیادی آمپول و سرنگ و وسایل عجیب و غریب که خاص نمونه گیریه!

ضمنا چند خانم هم در حال گرفتن خون بودند. مریض ها به نوبت می نشستند و کش مخصوص به دور دستشان بسته می شد و یک سرنگ به داخل رگ و …

کودک مریض

کودک مریض

یک پسر بچه ی بنده خدا هم با حال ناخوشش تا وارد این اتاق شد، زد زیر گریه و تلاش کرد، از دست مادر و پدر و هرکه می خواست او را بگیرد، فرار کند!

مادر دوان دوان رفت و بعد از مدتی پسربچه را به اتاق برگرداند. اما این دفعه پسر بچه خیلی بی تابی می کرد و صدای گریه اش واقعا بلند شده بود طوری که نمی توانستی صدای حرف زدن مادرش را بشنوی!

در همین حال یک دفعه صدای یک سیلی بسیار محکم آمد!

وای خدای من!

وای خدای من!

در همان لحظات؛ انگار کسی در گوشم اینگونه زمزمه می کرد!

بچه ی مریضی که درد دارد و مجبور شده است آزمایش خون بدهد و درد سرنگ تحمل کند را تنبیه بدنی میکنند؟!

واقعا احساس میکردم تمام بند بند وجودم داره از هم باز میشه!

خیلی حالم بد شد خیلی! 

از طرفی به خودم می گفتم؛ هیچ غریبه ای نباید در روش تربیتی پدر و مادر دخالت کند!

چون ممکنه؛

 • کودک احساس کنه از پدر و مادرش هم دلسوزتر پیدا میشه و این اصلا خوب نیست!
 • کودک احساس تنفر بیشتر از پدر و مادر تجربه می‌کند!
 • کودک خیلی زود احساس می‌کند که افراد بهتری نسبت به پدر و مادر در دنیا وجود دارد!
 • قدرت و اقتدار پدر و مادر از بین می‌رود.
 • احساسی که آدم فکر کنه دیگه خونه جای امنی نیست!
 • و خیلی چیزهای دیگه…

لذا سعی کردم حواسم باشه با یک اقدام کوچک، که برای لحظه‌ای به کودک کمک می‌کنه، اثرات منفی مهلکی به جا نگذارم!

تحمل درد بیماری

تحمل درد بیماری

اما واقعا دلم می خواست کاری انجام بدم! البته برای اون پسربچه دیگه نمیشد در آن لحظه کاری انجام داد!

صدای اون سیلی به قدری بلند بود که برای یک لحظه همه ساکت شدند!

پدر این کودک که تقریبا حدود ۱۹۰ سانتی متر، بلندی قدش بود و خیلی قوی هیکل، چنان سیلی به صورت پسربچه زد که وقتی خودم برای نمونه گیری داخل اتاق شدم و صورت او را دیدم، متوجه جای انگشتان پدرش روی صورتش شدم!

اثرات تنبیه بدنی روی کودکان در طولانی مدت

تنبیه بدنی

تنبیه بدنی

رفتار اجتماعی

کودکانی که در کودکی مورد تنبیه بدنی واقع میشوند، با این مفهوم انس می گیرند. آنها تربیتی جز این را شاید درک نکنند و به همین دلیل در رفتارهای اجتماعی شان پرخاشگر خواهند شد.

آنها در رفتار با همسالان خود تهاجمی تر از افراد نرمال برخورد خواهند کرد. این امر ممکن است دایره دوستی آنها را محدود کند و از این بابت نیز آسیب پذیرتر خواهند بود.

تاثیر تنبیه بدنی فقط به این ختم نمیشود! این کودکان معمولا به درستی نمیتوانند خشم خود را مدیریت کنند. به همین دلیل، در مواجهه با افراد غریبه سریعتر از کوره در می روند! در رانندگی، رفتارهای اجتماعی و مواردی که نیاز دارند با اجتماع مواجه باشند، خشم خود را به درستی مدیریت نمیکنند و تبعات تصمیمات خشن و غیر منطقی خود را با بهای زیادی پرداخت می کنند.

تاثیرات ساختاری

اثرات تنبیه بدنی روی کودکان ، به صورت ذهنی، طولانی مدت است و تا بزرگسالی پابرجا خواهد بود.

کودکی که در سایه ترس و نگرانی بزرگ شود، تاثیرات ساختاری بسیار بدی را در ذهن خود تجربه خواهد کرد! روابط او با معلمانش و تقریبا تمام بزرگسالان، همواره در سایه ترس و استرس خواهد بود. لذا در یادگیری با اختلال مواجه می شود! در صورت عدم یادگیری، جرات پرسیدن سوال را نخواهند داشت! در سایه این ترس امکان گرفتن حق خود را کمتر پیدا می کنند!

کیفیت ارتباطات والد-فرزند

به خاطر خوتان هم که شده فرزندتان را تنبیه بدنی نکنید!

زیرا با این کار، رابطه خودتان را با فرزندتان بسیار به هم خواهید زد و این در طولانی مدت باعث می شود، کودک از پدر و مادر خود حس انتقام داشته باشد و در این اندیشه بزرگ شود که چه روزی می تواند رفتار والدین خود را جبران کند.

اثر تنبیه بدنی

اثر تنبیه بدنی

معمولا والدینی که برای تربیت کودک از تنبیه بدنی استفاده می کنند، فرزندشان این موارد را تجربه می کند:

 1. پدر و مادر خود را دوستان خوبی برای خود نمیدانند.
 2. دوست داشتن والدین را به راحتی زیر سوال می برند.
 3. در بزرگسالی به راحتی به والدین بی احترامی می کنند.
 4. در بزرگسالی روی حرفهای والدین حساب ویژه ای باز نمی کنند.
 5. از گذاشتن والدین خود در سن پیری در سرای سالمندان هیچ مشکلی ندارند.

سلامت روانی

اثرات تنبیه بدنی روی کودکان ، زیاد است و این اثرات زمانی که تنبیه در جمع اتفاق می افتد، زیانبارتر است!

زمانی که کودک این واقعه دردناک جسمی و روانی را تجربه می کند، می توان گفت که بعد از مدت زمان کوتاهی تجربه جسمی تنبیه بدنی را فراموش خواهد کرد. آنچه  احتمالا او تا بزرگسالی با خود حمل خواهد کرد، همان تجربه روانی اوست که حس انتقام را در او بیدار نگه خواهد داشت. زیرا:

 1. تا زمانی که پدر و مادر حضور دارند، تنبیه بدنی تاثیر خواهد داشت!
 2. تا زمانی که عامل تنبیه کننده قدرت دارد، اثرات تنبیه بدنی نمایان خواهد بود!

دیده شده، وقتی کودکانِ تنبیه شده به سن بلوغ می رسد، در پی انتقام خواهد بود!

اثر روانی تنبیه بدنی نیز به گونه ای است که در اولین بار بیشترین تاثیر را خواهد داشت! به مرور زمان که عادت می کنند، حتی تنبیه بدنی هم اثری نخواهد داشت.

در این صورت پدر و مادر هیچ ابزار موثری برای تربیت فرزند خود نخواهند داشت.

با توجه به اینکه اثرات تنبیه بدنی روی کودکان ، برای مدت کوتاهی جوابگو است و اثرات نامطلوب فراوانی دارد، استفاده از این ابزار، به نظر  منطقی نمی رسد!

درونیسازی اخلاقی

معمولا کودکانی که تنبیه بدنی می شوند، این شیوه تربیتی را یاد خواهند گرفت و درونی سازی می کنند. آنها می آموزند هر زمانی که کسی از آنها تبعیت نکرد و حرف آنها مورد پذیرش قرار نگرفت، تنها راه محقق شدن اهدافشان،  از راه تنبیه خواهد بود و آن هم بدترین نوع آن یعنی تنبیه بدنی!

در همین راستا، برخی از مدیران نیز به دلیل اینکه همواره سعی می کنند خواسته های خود را از طریق تنبیه به دیگران تحمیل کنند، با کارمندان خود مشکل دارند و حتی بسیاری از معلمان و دبیران مدارس نیز از این قاعده مستثنا نیستند!

افرادی که تنبیه بدنی را تجربه کرده اند، معمولا در ارتباط موثر با دیگران به مشکل برخواهند خورد!

حالا تصمیم با شماست! شما کدام روش را انتخاب می کنید؟

 1. تربیت فرزند از طریق تنبیه بدنی

 2. تربیت فرزند از طریقی، غیر از تنبیه بدنی

لطفا نظرات و تجربیات مشابه خود را برای استفاده همگان در همین برگه، در بخش نظرات بنویسید!

تربیت-کودک

تربیت کودکتنبیهتنبیه بدنیتنبیه لازم استچرا تنبیهدلایل تنبیهعوارض تنبیه

مهدی مقیم اسلاممشاهده نوشته ها

بسیار خوشحالم که به همراه یک تیم متخصص و دلسوز، مهارتهای همسردرای و تربیت کودک را به اشتراک می گذاریم، به امید شادی و طراوت بیشتر خانواده شما...

۷ دیدگاه

 • باسلام و درود بابت مقاله زیبایتان- اینجانب درزمینه خلاقیت کودکان تحقیقات دارم.تنبیه دربعضی موارد الزامی است مثل چشم غره به جمعی کودکان یا ناگهانی دست بالا بردن برای حساب بیشتر- بطور کلی بچه های ایرانی درنظم وبی نظمی غوطه ور هستن پس باید باتمایز خاصی ان الگوی صحیح را کاربردی کنیم.باتشکر از شاگردان مدرسه استادی

 • باسلام وارادت فراوان به استاد استادم. جناب آقای مقیم.منبه این نتیجه رسیده ام آدمها خیلی حرف میزنن که ه حرف خودشان باورندارن.امروزجایی برای سخنرانی فردی که موضوعش فرزندان آینده بود رفتم.حرفای عجیبی میزد.یعنی خوب حرف میزدولی عملی نبود. درمورد تنبیه بدنی بشدت مخالفت میکرد.به پدرومادرها هشدارمیداد کتک زدن قدیمی شده،تکنولوژِی پیشرفت کرده بچه ها سریع رشدمیکنن وباسرعت می آموزند-جالب اینجا بود که دم درب ماشینش داشت سرپسرخودش دادمیزد که چرا به ماشین خط افتاده-آدمها به حرف خودشان هم ایمان وباورندارن-استادعزیز مخاطبان ماخیلی تیزبین شده اند وماباید برایشان حرفمان یک الگوی عملی باشد-به انچه خود میگویم باورداشته وعمل کنیم.من به راهکارهای جدیدی درمورداینکه بجای تنبیه چطور فرزندم را ادب کنم رسیدم که نتیج انرا به اطلاعتان میرسانم.باتشکرازمقاله بسیارخوبتان-شاگرداستادی

 • سلام. واقعا تنبیه بدنی کار خییلی نادرستی است حتی اگر پدر و مادر حق داشته باشند فرزند خود را تنبیه بدنی کنند. من ۳۳سالمه از آثار تنبیه بدنی هنوز رنج میبرم. در بعضی اوقات وقتی کاری را اشتباه انجام میدهم ناخودآگاه احساس ترس و اضطراب میکنم.تپش قلب پیدا میکنم. در تحصیلم موفق نشدم در محیط کارم که بسیار مشکل دارم. اعتماد به نفسم بسیار پایینه ، گاهی جرات بیان ایده هایم را هم ندارم ، افرادی که ایده های جالب کاری رو در گفتگوهای خصوصی از خودم میشنوند ، بعد از گذشت چند روز به نام خود مصادره میکنند و پیشرفت میکنند و من همچنان ته جدولم.
  واقعا نمیدانم چیکار کنم…

  • سلام و ارادت خدمت شما دوست عزیز
   از اینکه خاطره ای بدین تلخی در مورد تنبیه بدنی دارید، بسیار متاسف شدم!
   اما اجازه ندهید این ویژگی در شما پایدار شود! تنبیه بدنی در کودکی اتفاقی است که کودک نمی تواند تغییری در آن ایجاد کند، ولی اعتماد به نفس مقوله ای است که می توان با تمرین به دست آورد و قدرت خود را در این زمینه بالا برد.
   در زمینه ترس های کودکی هم باید مژده ای خدمتتان بدهم که در مدت کوتاهی در آینده، محصولی برای از بین بردن ترس های کودکی در سایت قرار می گیرد. امیدوارم کارهای قانونی آن تا یک ماه آینده تمام شود!

 • خیلی ممنون از مقالتون اما این مقاله خیلی ناقص بود و فقط یه بزرگسال که طعم تنبیه بدنی رو چشیده میتونه این مقاله رو کامل کنه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.